mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 18:27 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
Tomugeen - ale ty nie rozumiesz, ja za te gry zapłaciłem, więc są moje - na zawsze. Przecież je kupiłem.


Kupiłeś licencję na używanie gry. I tu już nie chodzi o grę ze Steama, ale ogólnie. Tak to jest jak nigdy się nie przeczytało żadnej licencji a bezmyślnie klikało "zgadzam się", "akceptuję", "agree"...


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 19:34 
Cytuj  
TobiAlex napisał(a):
Mark24 napisał(a):
Tomugeen - ale ty nie rozumiesz, ja za te gry zapłaciłem, więc są moje - na zawsze. Przecież je kupiłem.


Kupiłeś licencję na używanie gry. I tu już nie chodzi o grę ze Steama, ale ogólnie. Tak to jest jak nigdy się nie przeczytało żadnej licencji a bezmyślnie klikało "zgadzam się", "akceptuję", "agree"...

Oczywiście ale nie o tym tu mowa.

W przypadku 'normalnej dystrybucji' miałeś w praktyce dość szeroką swobodę jej dysponowaniem. Mogłeś ją przekazać, pożyczyć (choć najczęściej wypożyczać komercyjnie już nie i słusznie), sprzedać, itd
Podobnie utrata tej licencji była w praktyce prawie niemożliwa.

W momencie przywiązania licencji do takiego systemu DRM jakim jest Steam (i Origin i wiele innych) jak widać dysponowanie tą licencją jest dużo bardziej ograniczone a w dodatku przy zmianie regulaminu możemy utracić dostęp do 'używania licencji'.

Zresztą ciekawy problem prawny następuje. Powiedzmy, że tracimy konto Steam bo np. nie zgodziliśmy się na regulamin nowy - tracimy w praktyce możliwość korzystania z naszych 'licencji'.
Pytanie czy wd. prawa dalej mamy licencję na używanie tych gier do których nie mamy dostępu?

Batalie prawne związane ze sprawami digital distribution, wirtualnymi przedmiotami i walutami, systemami DRM, etc będą bardzo ciekawe w nadchodzącym dziesięcioleciu.

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 19:49 
Cytuj  
sula ale bzdety piszesz. Gdzie było można? Chyba w pirackim PRLu. Co mam pod ręką? Pudło z grą Command & Conquer Red Alert (chyba nie mam starszej gry pod ręką). I co? Tam jak byk jest napisane, że nie mogę kopiować, wypożyczać, odsprzedawać! Gra jest bodajże z 1997 roku.


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 20:11 
Cytuj  
Sorry ale ty 'bzdety piszesz'

I co z tego, że jest napisane?

EULA to nie prawo.
Możesz sobie ten C&C sprzedać i choćby wydawca wynajął najlepszych prawników to ci mogą druta zrobić.
Podobnie z kopiami. Możesz (jeszcze) sobie zrobić kopię bezpieczeństwa dla siebie. Nie możesz tej kopii już sprzedać ofc.
Żeby było śmieszniej możesz legalnie złamać zabezpieczenia, które uniemożliwiałyby wykonanie tej kopii i też wydawca może ci naskoczyć. (choć tu coś kiedyś kombinowali nad niekorzystną zmianą prawa, ale nie wiem czy przeszło).
Wypożyczać komercyjnie nie możesz. Pożyczyć bratu, kuzynowi albo dobremu kumplowi możesz i też jest to dozwolone. Choćby na pudłełku była pozytywka, która by ci wyśpiewywała, że nie możesz.

W USA już by było inaczej - tam łamanie dużej części zabezpieczeń a czasem posiadania nawet narzędzi do ich 'łamania' / 'obchodzenia' jest zabronione. Oczywiście zależy jakie jeszcze.
Chociaż odsprzedaż licencji już chyba nielegalna nie jest.

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 20:32 
Cytuj  
sula napisał(a):
Sorry ale ty 'bzdety piszesz'

I co z tego, że jest napisane?

EULA to nie prawo.
Możesz sobie ten C&C sprzedać i choćby wydawca wynajął najlepszych prawników to ci mogą druta zrobić.
Podobnie z kopiami. Możesz (jeszcze) sobie zrobić kopię bezpieczeństwa dla siebie. Nie możesz tej kopii już sprzedać ofc.
Żeby było śmieszniej możesz legalnie złamać zabezpieczenia, które uniemożliwiałyby wykonanie tej kopii i też wydawca może ci naskoczyć. (choć tu coś kiedyś kombinowali nad niekorzystną zmianą prawa, ale nie wiem czy przeszło).
Wypożyczać komercyjnie nie możesz. Pożyczyć bratu, kuzynowi albo dobremu kumplowi możesz i też jest to dozwolone. Choćby na pudłełku była pozytywka, która by ci wyśpiewywała, że nie możesz.

W USA już by było inaczej - tam łamanie dużej części zabezpieczeń a czasem posiadania nawet narzędzi do ich 'łamania' / 'obchodzenia' jest zabronione. Oczywiście zależy jakie jeszcze.
Chociaż odsprzedaż licencji już chyba nielegalna nie jest.


Widać, że jeszcze nigdy nie miałeś do czynienia z PG.


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 21:05 
Cytuj  
Całe szczęście nie, ale też nie miała i nie ma powodu się mną interesować.

Tyle, że firmy handlujące używanymi grami istnieją od lat.
Na zachodzie nawet cała sieć (Gamestop bodajże) się tym zajmuje (nie tylko nowe też sprzedaje ofc) i jest solą w oku wydawców (choć coraz mniejszą ze względu na Steam, Origin oraz własne mniejsze systemy wydawców).

Narazie napisałeś jednolinijkowca z, którego tak naprawdę nic nie wynika, a tysiące ludzi sprzedające swoje używane gry na allegro robią to legalnie (z wyjątkami oczywiście).

***
Avatar użytkownika

Posty: 10599
Dołączył(a): 26.02.2002
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 21:15 
Cytuj  
sula napisał(a):
Tyle, że firmy handlujące używanymi grami istnieją od lat.

Ostatnio dolaczyl do nich Empik sprzedajac uzywki na xboxa. A przynajmniej w Juniorze w Warszawie jest jeden regal z uzywkami ;)

X.


_________________
http://zaginiony.net

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 10 sie 2012, 23:40 
Cytuj  
Xanth napisał(a):
sula napisał(a):
Tyle, że firmy handlujące używanymi grami istnieją od lat.

Ostatnio dolaczyl do nich Empik sprzedajac uzywki na xboxa. A przynajmniej w Juniorze w Warszawie jest jeden regal z uzywkami ;)

X.


W całej Polsce już jest, również na PS3.


sula napisał(a):
Całe szczęście nie, ale też nie miała i nie ma powodu się mną interesować.


Inaczej to wygląda jak masz działalność gospodarczą związaną z kompami i co jakiś czas masz kontrole.


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 09:17 
Cytuj  
TobiAlex napisał(a):

Inaczej to wygląda jak masz działalność gospodarczą związaną z kompami i co jakiś czas masz kontrole.

Wiadomo. Poza tym w stosunku do osób prawnych też w niektórych kwestiach są inne przepisy niż do osób fizycznych.

Inna sprawa jest, że inaczej wygląda możliwość odsprzedaży( a w zasadzie cesji) w zależności od rodzaju licencji.
Licencji OEM nie da rady, gdyż są przywiązane do sprzętu. Podobnie nie można robić geszeftów i np. sprzedawać certyfikatów autentyczności (COA) z używanego sprzętu i oryginalnych płytek instalacyjnych z innego źródła efektywnie tworząc własne zestawy OEM - tylko Microsoft może coś takiego robić.

Wersję BOX można było de-facto sprzedać parę lat temu jak czytałem(tzn. sprzedać kompletny zestaw nośników i wszystkiego a potem scedować licencje na kogoś innego), ale nie wiem czy MS jakoś z tego nie wybrnął.

Podobnie inne są problemy ponoć przy tym jeżeli licencja jest udzielana imiennie, a nie 'na okaziciela' co się dzieje w większości przypadków.

Bo żeby licencję sprzedać musi być możliwość przekazania wszystkiego (i usunięcia wszystkiego ze swojego komputera). Jeżeli np. licencja na jakiś program jest powiązana z imiennym kontem, to nie można sprzedać tej licencji nie przekazując także konta. Jeżeli konta nie da rady sprzedać / przekazać, bo tak jest w umowie / regulaminie tegoż konta - to nie da rady tej licencji tez opchnąć.

Ogólnie sprawa jest mega zawiła i skomplikowana, a ja nawet nie mam wiedzy, która by mi pomagała ją liznąć przez szybę. Koncerny ciągną w swoją stronę i będą ci pisać, że nic nie możesz nie dziwne bo to rozgrywka o potężne pieniądze. Z tym, że czasem legalnie możesz :)

Jak widzisz taki Empik sobie nic z zapisów licencji 'nie możesz odprzedawać' nic nie robi, bo nie musi.
Tak samo ty możesz swojego C&C boxa z 97 r sprzedać przekazując licencję komuś innemu i będzie to legalne. Mimo, że pisze, że nie można :)

W przypadku firm i drogich programów problem jest taki, że licencji jest więcej, są bardziej zawiłe, inaczej skonstruowane, powiązane z innymi produktami, kontami, etc ORAZ panowie i panie z BSA mają olbrzymi wpływ na policję i prokuraturę z tego co słyszałem jest strasznie nadgorliwie wszystko interpretowane na korzyść producentów oprgoramowania.

Choć jak pokzauje wyrok z OP, a było to oprogramowanie Oracle, nie do końca tak jest. : tu dłuższe czytanie na temat tego wyroku http://ipwsieci.pl/wpis,40,Wyrok_w_spra ... soft_.html

Także sprawa nie jest prosta, ale nie jest tak, że skoro 'pisze', że nie możesz sprzedać to absolutnie nigdy nie możesz. Czasem możesz czasem nie, zależy od konkretnej sytuacji, konkretnej licencji, programu, itd
Już na pewno są szykowane zmiany aby 'obejść' wyrok sąd powyższy vide:
http://www.twobirds.com/English/News/Ar ... iness.Aspx

Na samym końcu jest jeszcze właściciel firmy i 99% z nich, którzy nie będą ryzykowali zawirowań w działalności firmy, drogich i długotrwałych procesów, kupując albo sprzedając używane licencje.

Co nie zmienia faktu, że wyjątki się zdarzają i są nawet firmy, które się wyspecjalizowały w handlu używanymi licencjami także programów użytkownych nie tylko gier. Tyle, że często muszą prowadzić spory albo / i się sądzić bo producenci oprogramowania nie chcą im dać spokoju.

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 17:42 
Cytuj  
sula napisał(a):
Jak widzisz taki Empik sobie nic z zapisów licencji 'nie możesz odprzedawać' nic nie robi, bo nie musi.


Nie musi, bo:
1) cały proces potrwałby długi czas
2) pewnie na koniec dostaliby śmieszną karę


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 17:51 
Cytuj  
No przy skali jeżeli ten handel jest prowadzony na terenie całego kraju to nie jestem pewien czy ta kara byłaby mała.Zresztą można by sądownie zakazać prowadzenia tego typu działalności Empikowi i to byłoby dużo ważniejsze niż sama kara finansowa.
O ile byłoby to nielegalne. Z tym, że w Polsce i ogólnie w EU po prostu jest to legalna działalność najzwyczajniej w świecie.

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 20:02 
Cytuj  
No ok, ale masz też umowy i prawa międzynarodowe, których musi przestrzegać UE jak i Polska.


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 20:35 
Cytuj  
TobiAlex napisał(a):
No ok, ale masz też umowy i prawa międzynarodowe, których musi przestrzegać UE jak i Polska.


Podaj przyklad. Bo to ze masz, nie oznacza ze dotycza tej dziedziny.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 20:43 
Cytuj  
Jaki uparty :o

USA jeszcze dolicz bo tam Gamestop też używki boxy skupuje od graczy i potem odsprzedaje innym.
Podobnie jak tysiące amerykanów np. na ebay.

EULA to jest zbiór podożnych życzeń wydawcy i dupochron. Oczywiście większość jego zapisów w większości wypadków jest dla użytkownika wiążąca. W końcu to umowa cywilno-prawna. Jednak nie wszystkie.

Tak jak napisałem swój C&C z 1997 możesz swobodnie sprzedać. To, że będzie to niezgodne z EULA jeszcze nie oznacza, że będzie to niezgodne z prawem.

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 11 sie 2012, 23:20 
Cytuj  
Akurat mojego C&C nie chcę sprzedać, wartość sentymentalna :lol:


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

***
Avatar użytkownika

Posty: 15620
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 12 sie 2012, 11:57 
Cytuj  
TobiAlex napisał(a):
No ok, ale masz też umowy i prawa międzynarodowe, których musi przestrzegać UE jak i Polska.

Nie - nie ratyfikowaliśmy jeszcze ACTA.
Nie masz pojęcia o czym piszesz i pierdolisz bez sensu.

Umowa nigdy nie może stać ponad prawem, ale co ty tam możesz wiedzieć.


_________________
ciemny lud to kupi
Deshroom napisał(a):
jeszcze mnie lewy kciuk boli od biegania

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 12 sie 2012, 17:24 
Cytuj  
tczewiak napisał(a):
TobiAlex napisał(a):
No ok, ale masz też umowy i prawa międzynarodowe, których musi przestrzegać UE jak i Polska.

Nie - nie ratyfikowaliśmy jeszcze ACTA.
Nie masz pojęcia o czym piszesz i pierdolisz bez sensu.

Umowa nigdy nie może stać ponad prawem, ale co ty tam możesz wiedzieć.


Chłopie, aż mi normalnie wstyd, że taki kretyn mieszka w tym samym mieście co ja (albo z niego pochodzi). Kurwa, a co ma do tego ACTA? Jak ciebie nie było jeszcze na świecie to kurwa były już różnego rodzaju umowy. I na pewno mam większe pojęcie niż ty. A gdybyś był na bieżąco, to byś wiedział, że ACTA parę tygodni temu poszła w kibel więc stwierdzenie "nie ratyfikowaliśmy jeszcze ACTA" świadczy o tym, jakie ty masz pojęcie. Ale dobrze, że jest opcja ignore na tym forum, wiec teraz możesz sobie śmiało pisać i "talk to your hand"...


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 13 sie 2012, 13:27 
Cytuj  
TobiAlex napisał(a):
były już różnego rodzaju umowy


Powtarzam. Podaj przyklad, bo jak narazie to bajki opowiadasz wszystkim i jeszcze odzywasz sie jakbyś stracił argumenty.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 13 sie 2012, 16:18 
Cytuj  
tomugeen napisał(a):
TobiAlex napisał(a):
były już różnego rodzaju umowy


Powtarzam. Podaj przyklad, bo jak narazie to bajki opowiadasz wszystkim i jeszcze odzywasz sie jakbyś stracił argumenty.


Ale co mam podać za przykład? Zawsze masz jakieś informacje o umowych przy uruchamianiu np. gry, nr patentów itp. Argumenty do czego stracił? Czy ja do czegoś przekonuję? Ja mam wywalone na to, co Ty robisz, Twoja sprawa.


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

***
Avatar użytkownika

Posty: 720
Dołączył(a): 12.12.2004
Offline
PostNapisane: 13 sie 2012, 16:55 
Cytuj  
tczewiak napisał(a):
Umowa nigdy nie może stać ponad prawem, ale co ty tam możesz wiedzieć.


Umowa miedzynarodowa (o ile podpisana przez PL) ma moc rowna ustawie.

Inna kwestia sa dyrektywy unijne, w wielkim uproszczeniu : mozemy ale nie musimy.

Reasumujac, zapisy "umowy" [licencji] dot. kazdej gry programu jesli naruszaja prawo danego kraju / unii sa nic nie warte i wydawca moze sobie taka umowa [licencja] dupe podetrzec.

Umowa, [EULA] nie stanowi prawa.


_________________
Obrazek

Obrazek

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.