mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 ... 135  Następna strona
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 10:01 
Cytuj  
Z innej beczki, może ktoś polecić dobrą i aktualną książkę o astronomii?

Mam w glowie jeszcze mnostwo informacji z takiej wydanej ~20 lat temu, ale od tego czasu sporo nowych odkryć i technologii się pojawiło i jakoś tak wzięło mnie zeby sie w temat wczytać.
Ciezko teraz o dobrą ksiązkę, bo zapanowała moda na to, ze jak książka naukowa ma być przystępna to nie wystarczy jej dobrze napisać, trzeba od razu przerobić na wersje dla idiotów (Gdzie jednostką odległości jest "to tak jakby przyrównać to do wielkości boiska do footballu") i po łebkach.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

***
Avatar użytkownika

Posty: 17017
Dołączył(a): 4.03.2004
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 10:29 
Cytuj  
No ja chętnie też bym poczytał. Bawiłem się w średniej trochę w amatorskie obserwacje, ale odkąd mieszkam w Wawie to nie mam warunków. Pewnie jakiś podręcznik akademicki byłby najlepsza opcją.


_________________
Χ Ξ Σ

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 11:06 
Cytuj  
tia jasne, studenty to często się ucza z książek co maja 20 lat ;p


_________________
.

**
Avatar użytkownika

Posty: 8077
Dołączył(a): 16.11.2004
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 14:14 
Cytuj  
tomugeen napisał(a):
Z innej beczki, może ktoś polecić dobrą i aktualną książkę o astronomii?

Mam w glowie jeszcze mnostwo informacji z takiej wydanej ~20 lat temu, ale od tego czasu sporo nowych odkryć i technologii się pojawiło i jakoś tak wzięło mnie zeby sie w temat wczytać.
Ciezko teraz o dobrą ksiązkę, bo zapanowała moda na to, ze jak książka naukowa ma być przystępna to nie wystarczy jej dobrze napisać, trzeba od razu przerobić na wersje dla idiotów (Gdzie jednostką odległości jest "to tak jakby przyrównać to do wielkości boiska do footballu") i po łebkach.


Jesli nie zalezy ci na wl;asnie takich porownaniach itd tylko na wiedzy i danych... to po co wogole ksiazka? Wszystko jest na necie. W dodatku swieze i aktualne.

Ksiazki astronomiczne beda i tak zdezaktualizowane i pewnie drogie, ew. wlasnie beda to albumy dla mlodziezy (czyli w uj drogie). Juz wolabym znalezc cos ogolnego nt wszechswiata z Discovery i obejrzec... pare fajnych i nie zidiocialych programow by sie znalazlo. Sa na Yt i torrentach.


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 15:01 
Cytuj  
Na dobrze napisanej i spójnej kompozycyjnie mi zależy. Naczytałem sie duzo w necie na różne tematy.
Takie zbiorcze podejscie w jednej dziedzinie jest bardzo fajne do poczytania. Dodatkowo w tej dziedzinie jest tyle teorii niezaleznych od siebie, ze zagłebiając sie troche w temat wygodnie mniec coś takiego zebrane w jednym miejscu przez dobrego autora.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 15:03 
Cytuj  
Dobry podręcznik akademicki imo. Wejdź sobie na katalog Biblioteki jakiegoś Uniwerku albo Polibudy, która ma Katedrę albo Instytut Astronomii.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 11 lip 2013, 17:06 
Cytuj  
Nie szukajac daleko to moze zwykla encyklopedia PWN ? ;p
http://www.oskarpomoceedukacyjne.pl/ind ... ia-nr-4-20

http://www.komputerswiat.pl/czasopismo/ ... atura.aspx

http://ksiegarnia.pwn.pl/kategoria/1252 ... ka.htmlale to chyba liceum max ;]


_________________
.

***

Posty: 588
Dołączył(a): 12.02.2006
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 13:51 
Cytuj  
Stobek napisał(a):
ClouD napisał(a):
raggnarok napisał(a):
Z innej beczki, ktos tu podchodzil do tej serii "Mroczna Wieza" Kinga? Jest to w ogole czytalne czy jakas popierdolka?


W kratkę - tomy trzeci i zdaje się szósty były totalnie gówniane, reszta na mega wysokim poziomie. Jedna z książek, do której na pewno wrócę - ogólnie ostatnie 10-15 stron ostatniego tomu czytałem chyba ze 20 razy i przecierałem oczy. Saga jako całość - pomimo nawet dwóch słabych tomów - świetna.


Ja się nie zgodzę. O ile pierwszy tom jest naprawdę ciekawy o tyle czym dalej w las tym gorzej, i rzeczywiście nie równo. Cała saga jest za długa, nudna, pojedyncze sceny są wydłużane w nieskończoność jak w jakimś Dragon Ballu. Odpadłem właśnie na 6 tomie.

Pytanie trzeba sobie zadać takie same jak przy Xenoblades: czy warto poświęcić tyle czasu na coś tak obszernego co niekoniecznie może się spodobać, skoro w tym samym czasie można ogarnąć kilka innych tytułów równie/bardziej wartościowych?


Uwierz - warto dobrnąć do końca. Wydaje mi się, że samo zakończenie nadaje tej książce niesamowitego i niepowtarzalnego uroku. I zdecydowanie jest to książka, do której chciałbym jeszcze kiedyś wrócić (co w tym przypadku ma sens - kto przeczytał, wie ;)). To nic, że czytałem całą sagę chyba z półtora roku po drodze czytając kilka innych pozycji - naprawdę warto.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1020
Dołączył(a): 23.01.2003
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 17:36 
Cytuj  
Aenima napisał(a):
Śliki, sopel,

Wciagnalem :), sa tylko dwa tomy?


_________________
Sathorn#2230

**

Posty: 261
Dołączył(a): 21.02.2010
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 18:13 
Cytuj  
Są jeszcze Czarne sny i Czarne południe.


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 18:32 
Cytuj  
sula napisał(a):
Dobry podręcznik akademicki imo. Wejdź sobie na katalog Biblioteki jakiegoś Uniwerku albo Polibudy, która ma Katedrę albo Instytut Astronomii.

Nie wydaje mi sie zeby podreczniki akademickie były tak pisane, zeby był je w stanie dobrze zrozumieć bardziej niż przeciętny zjadacz chleba.

Z drugiej strony astronomia to raczej dosc opisowo-teoretyczna nauka.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 18:44 
Cytuj  
Na razie wszystkie podręczniki akademickie z najbardziej początkowych zakresów materiałów, które widziałem właśnie były zrozumiałe dla powyżej przeciętnego zjadacza chleba. Oczywiście np. do zrozumienia podręczników algebry liniowej trzeba mieć jednak dobrze ugruntowaną wiedzę z matmy ze szkoły średniej, ale do wycinków wiedzy gdzie taka wcześniejsza wiedza nie jest absolutnie niezbędna (od programowania, przez nauki społeczne po podręczniki medyczne z np. chorób wewnętrznych) to idzie je czytać bez przygotowania. Oczywiście jak ktoś się danym wycinkiem wiedzy wcześniej nie interesował to będzie ciężko, ale się da.


Zresztą w Bibliotekach Uniwersyteckich nie są same "hardkorowe" książki, a same podręczniki też nie zawsze takie są.

Np.

Obserwacje i pomiary astronomiczne : dla studentów, uczniów i miłośników astronomii / Andrzej Branicki 2012

Znalezione po wpisaniu Astronomia w BG UWroc i zastosowaniu prostego filtra.

http://www.bu.uni.wroc.pl/katalog/

Nie sądzę, żeby ta książka była niezrozumiała dla "bardziej niż przeciętny zjadacz chleba", ale nie będący studentem Instytutu Astronomii.

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 12 lip 2013, 19:45 
Cytuj  
Akurat mam kumpla po astronomii, książki tam mało ciekawe. Duzo wyprowadzeń dowodów, czystej fizy i wszystkiego co byłoby im potrzebne do "pracy w zawodzie". To nie zabawa w patrzenie przez teleskop tylko obrabianie danych z bazy ;]

Mialem taka książkę (nie moge tytułu przypomnieć sobie) ostro wjeżdzającą na tematy najblizsze, czyli bardzo szczegółowo układ słoneczny i nasze najbliższe otoczenie a jednocześnie rozbudowane rozdziałe poświęcone kosmologii. No i akurat w tych tematach najwiecej się ostatnio pozmieniało, dlatego chciałem co tego typu.

W encyklopedii PWN nie przeczytałbym nic o czym nie wiem.
Zgodnie z aktualną wiedzą Wszechświat przyszedł na świat blisko 14 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Nasza planeta Ziemia i Układ Słoneczny stanowią jedynie skromny element większej całości.

No shit, Khy khy, encyklopedie ;<


PS. czyli powtórze, dobrze napisanej książki (popularno)naukowaj z ostatnich lat ze świcą szukać. Podejrzewam ze w większosci dziedzin. Kiedyś mozna było TV odpalić i na coś fajnego trafić, teraz mamy "O EM GIE NAJSTRASZNIEJSZE PAJONKI AMERYKI" przez 2 godziny.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 07:41 
Cytuj  
na BBC mozna trafic na ciekawe programy popularno naukowe. Horizon jest bardzo fajny, ale to nie tylko o astronomii.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

****
Avatar użytkownika

Posty: 1438
Dołączył(a): 23.03.2007
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 08:09 
Cytuj  
Staroc, ale ciagle mistrzostwo: Cosmos Carla Sagana.

***
Avatar użytkownika

Posty: 19064
Dołączył(a): 31.08.2003
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 09:51 
Cytuj  
svr napisał(a):
Są jeszcze Czarne sny i Czarne południe.


a po rosyjsku Lodowa cytadeta, Tam gdzie cieplo i Lod "Oczyszczacz" (pewnie tlumaczenie bedzie inne)

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 09:55 
Cytuj  
tomu, to moze angielskie zbiory ksiazek na chomikuj? ;p a moze, czasopisma jakies?


_________________
.

**
Avatar użytkownika

Posty: 9367
Dołączył(a): 18.07.2002
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 10:48 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
tomu, to moze angielskie zbiory ksiazek na chomikuj? ;p a moze, czasopisma jakies?


lub czasopisma


_________________
Choices always were a problem for you
What you need is someone strong to guide you
Deaf and blind and dumb and born to follow
What you need is someone strong to guide you...
Like me

*
Avatar użytkownika

Posty: 6496
Dołączył(a): 17.01.2005
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 13:58 
Cytuj  
Hej,

Jakie znacie książki związane ze Stalkerami? Zniszczony świat, post nuclearapo...

Prócz Metro 2033 i 2034.


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 19064
Dołączył(a): 31.08.2003
Offline
PostNapisane: 13 lip 2013, 15:25 
Cytuj  
Shador von Dal napisał(a):
Hej,

Jakie znacie książki związane ze Stalkerami? Zniszczony świat, post nuclearapo...

Prócz Metro 2033 i 2034.


Pozostale ksiazki z tego uniwersum. :)

Piknik na skraju drogi (Strugaccy wymylili pojecie stalkera)

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 ... 135  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.