mmorpg.pl

Autor Wiadomość
*

PostNapisane: 18 gru 2017, 12:54 
Coś nasi specjaliści polecają?

Miał może ktoś okazje już popracować z pół roku w sklepie z maskami antysmogowymi, żeby wyrobić sobie opinie?

Zastanawiam się nad czymś do 'sportów', więc albo Respro albo Dragon, za Respro przemawiają opinie i ilość testów, za dragonem cena + cena filtrów w przyszłości (w respro to w chuj drogo wychodzi)

PostNapisane: 18 gru 2017, 12:55 
Ja biegam po prostu za miastem zimą, ewentualnie w dzień i staram się biegać w miejscach gdzie nie ma domków jednorodzinnych.

Masz jakieś testy tych masek? chętnie poczytam.

*

PostNapisane: 18 gru 2017, 13:05 
Jeśli coś robię, to robie to po zmroku (bo prace konczę o 16-18 zależnie jak przyjdę ;d), więc trochę po chuju wyskoczyć mi do kampinosu, kiedy widzę w lesie na 2m w przód :P

Testów repsro masz od groma, ale polecam to:
https://treningbiegacza.pl/bieganie-a-o ... rki-respro
https://portal.bikeworld.pl/artykul/tes ... a_i_cinqro

Po więcej wystarczy wklepać w google ;d

*

PostNapisane: 18 gru 2017, 15:29 
z rzeczy czysto ekonomicznych

Respro - filtr na 69h, koszt to 50zł za sztukę = 0.72 gr za godzinę;d
Dragon - filtr na 10h, koszt to koło 5=10zł za sztukę = 0.50-1pln za godzinę

PostNapisane: 18 gru 2017, 15:36 
Kupwanie maski z tylko jednym typem filtra mija sie z celem.
Najlepsze sa z filtrami HEPA i weglowymi (oboma naraz).
Najciezej sie w nich oddycha, ale maja najwieksza skutecznosc.

Zaden z tych filtrow samodzielnie nie zatrzymuje wszystkich zawiesin w powietrzu.

PostNapisane: 18 gru 2017, 23:33 
U mnie w firmie parę osób ma respro. Ktoś kupił dragona ze względu na cene i generalnie chyba ok, na pierwszy rzuta oka taki sam jak respro, zebraliśmy maski i porównywaliśmy. Jedyne co to pachniało "gumą czy czymś tam" jak się przez niego oddychało i chyba finalnie poszedł do zwrotu, bo w respro niby tak nie ma.

*

PostNapisane: 19 gru 2017, 12:26 
No właśnie wczoraj kupiłem respro. Kurwa, jak się inaczej w tym oddycha przy wisiłku. Z miejsca musiałem się przestawić na inne odychanie (mocniejsze i dłuższe).

Przy chodzeniu nie ma zadnego problemu.

PostNapisane: 13 sty 2018, 09:41 
Tak a propos smogu, czy w Polsce monitoruje się jakoś jakość dymu z kominów, np w kamienicach? Pewnie cała masa patoli pali w kamienicach śmieciami, paździerzem i innym syfem, czy są oni jakoś kontrolowani?

**

PostNapisane: 13 sty 2018, 11:46 
Nie wiem, ale nawet jak wyeliminował byś palenie śmieciami, miałem, itp to dalej miałbyś taki poziom smogu jak teraz. Smog bierze się z ilości spalanego paliwa stałego. Nawet jakby wszyscy palili tylko samym drewnem i węglem to byłoby tak zadymione jak teraz. Byłoby trochę mniej związków szkodliwych co byłoby korzystniejsze, ale dalej by śmierdziało, szkodziło i widziałbyś kłęby smogu/dymu.

PS. Palenia meblami, itp nie usprawiedliwiam bo to kurestwo, tylko pokazuje błędne przekonanie, że jak tego nie będzie to smog zniknie. Gówno prawda.

Nie chcesz smogu to wszyscy musieliby się podpiąć do CO lub palić gazem lub ogrzewaniem elektrycznym, itp a nie spalaniem stałego paliwa w domowym piecu/kominku.

PostNapisane: 13 sty 2018, 11:57 
W Krakowie zmniejszono ilość palenisk o 95%, a smog jest większy, wiec gdzie to logiczne myślenie ?
Zlikwidowano nawet eko palarnie z filtrami skutecznie blokującymi.

Na smog w Krakowie ma wpływ ukształtowanie terenu, obudowanie miasta blokowiskami blokującymi ruch powietrza, silniki diesla( miliony małych busów wraków ), a nawet ma na to wpływ zwiększająca się temperatura w centrum, która powoduje że obniża się pułap chmur/pyłów w bez wieczne dni.

Ktoś posiadający dawniej palenisko nie palił śmieciami ani meblami bo by sobie zniszczył piec/kominek i instalacje, opowieści o palonych śmieciach dotyczą patoli gdzieś na zadupiach, zresztą od wielu lat ludzie zwracając uwagę na to i jak smród się pojawi to zaraz jest informacja do straży/policji.

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

**

PostNapisane: 13 sty 2018, 12:26 
W Krakowie to może i tak, ale osobiście mieszkam w miejscu gdzie kiedyś prawie wszyscy byli podpięci do CO (w domkach) i było zero zadymienia/smogu choćby i w największe mrozy.
Ludzie przeszli na najpierw olej potem węgiel/drewno bo taniej i od razu zrobiło tak, że otworzyć się okna nie da przez prawie trzy kwartały w roku bo masz automatycznie wędzarnie w domu.

Firmy instalujące/modyfikujące kominki dla spalania drewna i ciągami rozprowadzenia ciepła z niego po domu robią żniwa na nowo wybudowanych domkach (i starych kupionych z drugiej ręki) dla młodych małżeństw.

PostNapisane: 13 sty 2018, 14:35 
https://www.aliexpress.com/item/2017-Pr ... 0.0.sgq7m8

Jeszcze taki przypal jest od xiaomi. filtr elektrostatyczny

i na dozie https://www.doz.pl/apteka/p130955-Maska ... RMAL_1_szt.
https://www.doz.pl/apteka/p130948-Maska ... PORT_1_szt.

PostNapisane: 13 sty 2018, 19:30 
sula napisał(a):
Nie wiem, ale nawet jak wyeliminował byś palenie śmieciami, miałem, itp to dalej miałbyś taki poziom smogu jak teraz. Smog bierze się z ilości spalanego paliwa stałego. Nawet jakby wszyscy palili tylko samym drewnem i węglem to byłoby tak zadymione jak teraz. Byłoby trochę mniej związków szkodliwych co byłoby korzystniejsze, ale dalej by śmierdziało, szkodziło i widziałbyś kłęby smogu/dymu.

Oczywiście, że ma znaczenie czym palisz. Węgiel kamienny jest bardziej kaloryczny, więc potrzebujesz go mniej, za to ma o wiele większy udział części lotnych w procesie spalania niż przy węglu brunatnym. Tak samo ma znaczenie gdzie palisz. W nowoczesnych instalacjach energetycznych masz elektrofiltry i filtry workowe o sprawnościach 99,8%, już o instalacjach deNOx i odsiarczających nie wspominając. Wynika to z rygorystycznych norm UE dotyczących zawartości różnych związków w spalinach. Elektrownie w dalszym ciągu emitują tysiące ton pyłów, związków siarki i azotu, ale je przynajmniej można kontrolować i oszacować ich realny wpływ, a prawie całość tego co widzisz uciekającego z chłodni kominowych w takich placówkach to para wodna.

Natomiast Pan Józek w swoim kotle (czy jak ktoś woli kominku/piecu) takich instalacji nie ma, a paliwo którego używa zawiera ogromne ilości związków szkodliwych.

PostNapisane: 13 sty 2018, 19:44 
Teraz pytanie, co dla budżetu i ekologii byłoby lepsze, inwestycja w produkcje skutecznych filtrów i ulepszenie "palenisk" węglowych, biopaliw itd, czy lepiej pakować kasę w mafie instalujące gazowe ogrzewanie.
Pisze o miafiach dlatego bo wygląda to tak że przykładowy koszt instalacji kosztował 13 tysięcy, a po otrzymaniu dofinansowania na kwotę 20 tysięcy zostało to wydane w 100% na to samo ale firma wykonująca zawyża faktury swoje, faktury za zakup w hurtowni itd, do tego 5 tysiaków dodatkowo za kolektory słoneczne na dachu, które nawet nie są podłączone do instalacji.

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

**

PostNapisane: 13 sty 2018, 21:39 
@Katoneo

Wiem. Pisałem skrótowo. Zakładałem, że dla wszystkich będzie jasne, że chodzi o tzw. niską emisje czyli ludzi samodzielnie opalających sobie swój dom w swoim kotle lub wręcz kominku. Tu olbrzymia większość nie będzie kupować elektrofiltrów kominowych na indywidualny domek za parę tysięcy skoro lata codziennie z drewnem/węglem, żeby rocznie zaoszczędzić znacznie mniejszą kwotę.

Nie pisałem o elektrociepłowniach, ciepłowniach czy nawet instalacjach obsługujących placówki typu szpitale, itp

Pisałem o "Panach Józkach", i to nie tylko o takich 60 letnich bez zebów z butelką winiacza w łapie, ale też takich 30-40-50 letnich co się zbudowali/zakupili niedawno. Wystarczy się przejechać w większych miastach po podmiejskich terenach z domkami jednorodzinnymi. Jak masz kilkadziesiąt domowych kotłów ma małym terenie to nie ma bata, żeby nie było smrodu i dymu, że siekierę można wieszać, choćby nikt z nich nie palił syfem.