MMORPG.pl
http://mmorpg.pl/

Uzależnienie od grania to choroba
http://mmorpg.pl/viewtopic.php?f=18&t=45410
Strona 1 z 1

Autor:  Isengrim [ 11 sty 2018, 19:03 ]
Tytuł:  Uzależnienie od grania to choroba

WHO planuje wprowadzić nową jednostkę chorobową do ICD-11(międzynarodowy katalog kodów na znane ludzkości choroby) - gaming disorder.
Cytuj:
Gaming disorder is defined in the draft 11th Revision of the International Classification of Diseases (ICD-11) as a pattern of gaming behavior (“digital-gaming” or “video-gaming”) characterized by impaired control over gaming, increasing priority given to gaming over other activities to the extent that gaming takes precedence over other interests and daily activities, and continuation or escalation of gaming despite the occurrence of negative consequences.

For gaming disorder to be diagnosed, the behaviour pattern must be of sufficient severity to result in significant impairment in personal, family, social, educational, occupational or other important areas of functioning and would normally have been evident for at least 12 months.

Jest to pierwsze z tzw. "nowych uzależnień" które dostanie osobne oznaczenie w ICD-11, do tej pory były to "Inne zaburzenia nawyków i popędów (impulsów)". Uzależnienia behawioralne są czasem określane jako "uzależnienia pierwszego świata" - nie ma znaczących chemicznych czy biochemicznych przyczyn, po prostu ludzie w wysokorozwiniętych społeczeństwach chcą to robić. Tanoreksja to np. uzależnienie od opalania. Nie ma również konkretnych badań klinicznych wskazujących szkodliwość takiego zachowania, bardziej problemem są tu kwestie funkcjonowania w społeczeństwie niż problemy medyczne, ponadto wpływ nowych technologii jest niezwykle ciężki do diagnozowania w długim okresie.
Odnotowano kilka przypadków (głównie w Azji), w których nałogowe granie w gry online przyczyniło się do zgonu gracza, a potężnie rozwijający się ten segment rozrywki pozwala przypuszczać, że ilość zgonów wzrośnie. Osobna kategoria w ICD z jednej strony powinna zwiększyć zainteresowanie i ułatwić diagnozę służbom medycznym, z drugiej istnieją poważne wątpliwości co do zasadności takiej diagnozy. Przyczyny uzależnienia mogą być zupełnie inne, znacznie poważniejsze niż "gaming disorder".
Z jednej strony problem jest trywializowany, wskazuje się też na niedostateczną ilość przekonujących dowodów. Z drugiej WHO wyraźnie dostrzega narastający problem i stara się mu zapobiegać. W tle oczywiście stygmatyzacja graczy "napierdalających matkę taboretem", wpływy game bizu i memowe problemy pierwszego świata.

Autor:  kamilus [ 11 sty 2018, 19:46 ]
Tytuł:  Re: Granie to choroba

Zmieniam temat z "Granie to choroba" na "Uzależnienie od grania to choroba".

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team