mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 11:39 
 
Hej. Zakladam nowy temat bo to raczej nie jest 'szybkie pytanie szybka odpowiedz'.

Wymienilem wczoraj GPU z Palit GF 8800GT na Sapphire Radeon HD 5770.

Na razie ogolne info - mam zasilacz Tagan 500W, plyte Asus P5NT WS, 3gb ram (chyba kingstony), c2quad q6600 afair.

Do rzeczy.

Po wymianie GPU komputer nim osiagnal POST screen bootowal sie okolo 30 sekund. W tym czasie slyszalem wlaczane i wylaczane HDD.
Pierwsze co pomyslalem to problem z zasilaczem, a dokladniej to, ze nowa karta moze wymagac wiekszej mocy. Sprawdzilem to na benchmark.pl i raczej tak nie jest, jesli mowimy o jakiejs roznicy to jest to raczej kilka watt, a nie skok o ok. 100.

Druga rzecz - po podpieciu nowego GPU, temperatura procesora i mobo wzrosla o 10 stopni. proc w stresie ma jakies 68, natomiast mobo 48-50. Dotychczas mobo nie przekraczala 40 a CPU 60 stopni.


GPU zjebane nie jest (prawdopodobnie) bo byla sprawdzana u poprzedniego uzytkownika.

Dlaczego tak jest?
Aha, jakiegos zajebiaszczego skoku wydajnosci tez nie zauwazylem. Moze catalyst 10.1 to nie sa najlepsze drivery jakie mozna miec?

Nie wiem co robic w sumie dalej, i jak to testowac, bo to moj pierwszy radeon od czasow... nawet nie pamietam jakich.

Halp.

TL;DR

GPU grzeje mi CPU i MOBO, i bootuje sie sto lat. Wina zasilacza czy czegos innego? 500W do tej samej konfiguracji tyle ze 8800gt wystarczalo.


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 11:51 
 
ale 5770 ma ponoc mniejszy pobor mocy i nizsze temp niz seria 9xxx, niz 8xxx tym bardziej. Cos jest nie tak ewidentnie. 5770 to nowa technologia i zuzywa znacznie mniej mocy.

zeby odczuc wieksza moc moglbys podkrecic proca. A 8800 jest calkiem mocna karta i w sumie na niej powinno wszystko prawie na full dzialac. Proc ogranicza moc karty.

jakies dodadtkowe zasilanie podpiete pod zasilacz?

Wyczytalem dziwne info o Twojej mobo, ze wymaga 650W :o


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 11:56 
 
tak, zarowno 8800gt jak i ten nowy radeon jest podpiety do tagana osobnym kabelkiem.

jeszcze jedno - no sprawdzalem napiecia na karcie i wszystko wydaje sie w porzadku.

jak wroce dzis do domu to sprobuje ta karte wypiac, przeczyscic co tam sie da (jeszcze raz, bo wczoraj to robilem) i zobacze czy moze bedzie sie bootowal normalnie.

najbardziej mnie meczy ten czas bootowania (~30 sekund do 'bipniecia'? no co to ma byc... wyglada jak jakis hardware failure) i te temperatury ktore nie wiem z jakiej racji sa wyzsze niz na starym GPU...

nic no, poprzygladam sie temu, jakby ktos mial jakies rady to dajcie znac.

aha, i bardzo chetnie przyjme rady dot. sterownikow, bo domyslam sie ze uzywanie najnowszych catalystow nie jest najwydajniejsze...


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 11:59 
 
"Bardzo dobra stabilna płyta dla overclocerów.......jedyne co mnie po niekąd zszokowało to fakt, iż płyta do poprawnej pracy wymaga zasialacz min. 650W i wyżej.Żadnych innych wad nie dostrzegłem."

"Wyczytalem dziwne info o Twojej mobo, ze wymaga 650W :o"
taki komentarz z takim info widzialem. Ale to chyba musi byc bzdurą? w specyfikacji tez quadow nie bylo :P

btw. ja tego sapphire biore dzisiaj, wziales z vapor x i bez? ja raczej bez. Jak bede mial to moze tez Ci cos poradze.


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 12:06 
 
nie no... moze 650 watt jakiegos mediatecha czy innego gowna.

na taganie 500w napiecia wszystkie sa w normie, dlatego nie wydaje mi sie zeby to byla sprawa zasilacza, mimo ze ekspertem kuzwa nie jestem.

gpu jest bez vapora, vapor podobno ma byc cichy, a slyszalem ze jest glosniejszy.

ta karta jest tak cicha ze nie slysze zeby w ogole dzialala, nawet w stresie. a Fan dziala, bo widze.


_________________
Obrazek
Obrazek

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2609
Dołączył(a): 12.11.2001
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 12:13 
 
Ash, wylacz Quick boot i zobacz czy wywali jakis komunikat bledu.
To ze sie dluzej bootuje, to moze byc wina karty graficznej (ona sie bootuje przed biosem) - czasami ma swoj screen z opisem.

Wyrznij stare drivery (a w tym momencie wszystkie). Zrestartuj kompa (odpali sie na default windows drivers) i wtedy zainstaluj nowe drivery.

Temperatury mogly wzrosnac, bo karta moze miec gorsze chlodzenie niz poprzednia. Np. nie wydmuchuje poza bude, tylko rozwiewa do srodka (nie wiem jaka masz konstrukcje chlodzenia).

Btw. 500W powinno na luzie wystarczyc. Jesli juz to Ci zwiesi kompa w stresie (podczas grania itp.), a nie przy bootowaniu.

EDIT: Takze sprawdz czy nie ma jakiegos nowego firmware do samej karty graficznej na stronie producenta.
EDIT2: Mozesz tez sprobowac wrzucic BIOS Default settings.


Ostatnio edytowano 8 lut 2010, 12:17 przez Coval, łącznie edytowano 1 raz
***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 12:15 
 
powiem Ci tak, na Twoim sprzecie karta 8800 nei rozwinela skrzydel, bo ją ograniczal procesor, takie 3000 Mhz by sie przydalo. Teraz jest podobnie. Watpie bys zauwazyl skok wydajnosci. nie wiem tez czy Twoja plyta ma takie zlącza PCI-E jakie moze miec karta. Twoja plyta to tak raczej typowo pod nvidie. Moze to cos pierdoli? kabelki sprawdz ;p


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 12:31 
 
stery wyrznalem przed podpieciem nowego gpu zeby nie bylo problemow z biosem..

upgrade biosa do GPU i reset biosa glownego do defaultowych ustawien to cos co trzeba sprawdzic, racja.


co do tego ze procesor blokuje GPU to nie do kocna sie z tym zgadzam. OC CPU planuje zaraz po tym jak ustabilizuje sytuacje z tym jebanyn radeonem :(

dzieki, wszystko co sugerowaliscie posprawdzam wieczorem i dam znac...


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 12:33 
 
no jesli zamierzasz podkrecac proca to powinno byc lepiej.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 12796
Dołączył(a): 17.08.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 15:36 
 
Jak są problemy z zasilaczem, to windows powinien to pokazać, wyskakuje monit że karta ma 5% wydajności i nie pójdzie więcej. Ile ten Radeon ciągnie W, próbowałem na necie wyszukać i w każdym jest inaczej, w niektórym teście było nawet 251W pokazane... także na zasilacz raczej bym nie stawiał.

Nie mam zielonego pojęcia.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2387
Dołączył(a): 18.11.2001
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 15:50 
 
Wszedzie inaczej bo podaja pobor pradu calego zestawu a nie samej karty.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 18:02 
 
podobne problemy tutaj opisane..
moze komus cos przyjdzie na mysl?

http://forums.amd.com/game/messageview. ... did=125548

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=308814

edit:

wyglada na to ze to dosc popularny problem... gg ATI. wiedzialem ze z ta firma jest cos nie tak.


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 18:16 
 
wlasnie sobie wsadzilem 5770, cisza jak makiem zasial, tylko troche jakby w sklepie mi wyjebke zrobili i dali:
http://www.imperium.net.pl/sapphire-rad ... 77558.html

http://photos05.allegroimg.pl/photos/or ... /879950960

ale nie jest to tragicznie inne.

slyszalem, ze te 10.1 to kiepskie stery. Na razie nie testowalem, bo szukam sterow.


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 18:28 
 
eh..
jak ja mam sflashowac biosa do tej plyty, skoro AWDFLASH mowi mi ze nie dziala pod XP. lol. :|

help :(


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 18:39 
 
ja mam amd, zainstalowalem pierwszy raz stery bez problemu pod win7, a nvidia nie.

bc2 wszystko na full, 0 problemow. Jednak Ati to Ati, a nie jakas nvidia 8)


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 18:56 
 
update bios do mobo nie pomogl. dalej przed postem mija z 30 sekund...

gowno straszne, cieszylem sie.
nie iwem co z tym zrobic teraz tbh...


_________________
Obrazek
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 19:23 
 
Jak wpiszesz magiczne slowa w google to znajdziesz tematy gdzie pisza na temat problemow z ta plyta glowna w polaczeniu z nowymi grafami od ati.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 19:30 
 
ok, solved.

przepialem karte do drugiego slotu PCI-E i podpialem inaczej zasilanie do GPU (zamiast bezposrednio kablem od zasilacza uzylem przejsciowki dostarczonej z GPU + 4-pinowe standardowe zasilanie)

ktores z tego pomoglo.

to teraz performance i stability testy i zobaczymy co ten radeon potrafi.


_________________
Obrazek
Obrazek

****
Avatar użytkownika

Posty: 1594
Dołączył(a): 17.07.2004
Offline
PostNapisane: 8 lut 2010, 19:43 
 
huh, nie wiem, to chyba naprawilo wszystkie moje problemy.

mobo w stresie 45*.
cpu w stresie ~55* (boxowe chlodzenie do tego q6600, @2.4 bez OC)
gpu w stresie ~71*


_________________
Obrazek
Obrazek

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.