mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 794 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 31 sie 2016, 22:45 
Cytuj  
f/4, skracasz czas czyli masz mniej światła, podciągasz ISO żeby to kompensować.

11fps z czego trafione będzie ile jedno ?
Ja mam 7fps w lustrzance i trafień często 100% z szybkim obiektywem np na serii przejeżdżającego samochodu.

Ty coś mylisz pojęcia, krótsze czasy czyli poniżej 1/500s to zamrożenie ruchu i zwiększenie dynamiki, ale to mniej światła wpada na matryce czyli na maksa otwarta przysłona i podniesione ISO, a dłuższe czasy powyżej 1/500s to zaczynasz wpadać w fotki jak z fona gdzie widać rosmyte koła i błotko czy żużel jest rozmazany, możesz pozwolić sobie na przymkniecie przysłony co znowu podglebia efekt negatywnego odbioru zdjęcia bo masz ostrość na tle.
( Ta fotka co wkleiłem widać że ma przymkniętą przysłonę co trochę psuje efekt. )

Zdjęcia robisz dla siebie i mają się tobie podobać, ja tam się nie znam bo nie zajmuje się takimi fotkami ale zainteresowałeś mnie tym bo fajny sport do focenia :)


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 06:22 
Cytuj  
Mkay - https://www.youtube.com/watch?v=QGDZbSD-tLA - proste porównanie dlaczego zwykłe lustro wymięka, po pierwsze pokrycie obszaru af jest o wiele gorsze co już jest dużym czynnikiem na minus.

Nie wiem gdzie ty chcesz stosować wyższe iso w pełnym słońcu, poniższa fotka została zrobiona przy f4 i 1/1250, jak sobie wyobrażasz wydłużenie czasu do 1/300 choćby i jeszcze podbicie iso? :o
https://www.dropbox.com/s/aiwb30jjs3p8uxi/2016-08-28%2011.13.41.jpg?dl=0

Żeby jakoś w miarę rozmyć tło to byś musiał walić z tele z obiektem focenia blisko obiektywu, inaczej technicznie nie masz szans na mocny bokeh. Zerknij sobie na necie na fotki z rajdów, że praktycznie wszystkie masz robione przy przysłonie domkniętej w okolicach f8-11 i nie masz bokehu (nie mówimy o nieostrym tle które się rozmyje ale wzdłużnie od ruchu aparatu przy dłuższym czasie otwarcia migawki).

I krótszy czas to 1/500 a dłuższy to 1/50 tak żeby była jasność że się rozumiemy :wink:

PS. I nikt raczej nie bawi się w tego typu fotach w otwieranie przysłony na max bo weź tu jest przy tak płytkiej głębi złap dobrą ostrość. Chyba zaistniało tu mylne wrażenie że lustro /bezlustro to koniecznie mega bokeh a to nieprawda.


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 08:20 
Cytuj  
Zależy co chcesz uzyskać i co rozumiesz przez rozmyte tło w ujęciach sportowych. Czy uchwycony moment, czy uchwycony ruch.
Prawda jest taka, że ilość fpsów, prędkość AF, szkieł i innych rzeczy jest o kant dupy potłuc gdy fotograf dupa :)


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 08:34 
Cytuj  
Yog-Sothoth napisał(a):
Mkay - https://www.youtube.com/watch?v=QGDZbSD-tLA - proste porównanie dlaczego zwykłe lustro wymięka, po pierwsze pokrycie obszaru af jest o wiele gorsze co już jest dużym czynnikiem na minus.

Śmieszne są takie porównania, mam obecnie dwie lustrzanki nikona, bezlusterkowca fuji i samsung, miałem też sony a6000.
Nie chce mi się udowadniać nic, o szybkości af-c bezlusterkowce mogą pomarzyć, a wąskie rozłożenie punktów af w lustrze rekompensuje szybkość śledzenia i skuteczność krzyżowych punktów af.

Yog-Sothoth napisał(a):
Nie wiem gdzie ty chcesz stosować wyższe iso w pełnym słońcu, poniższa fotka została zrobiona przy f4 i 1/1250, jak sobie wyobrażasz wydłużenie czasu do 1/300 choćby i jeszcze podbicie iso? :o
https://www.dropbox.com/s/aiwb30jjs3p8uxi/2016-08-28%2011.13.41.jpg?dl=0

Masz zdjęcia pstrykane z czasem 1/250s tak ? No to skracasz czas np do 1/800s i żeby nie otwierać przysłony podnosisz iso.

Yog-Sothoth napisał(a):
Żeby jakoś w miarę rozmyć tło to byś musiał walić z tele z obiektem focenia blisko obiektywu, inaczej technicznie nie masz szans na mocny bokeh. Zerknij sobie na necie na fotki z rajdów, że praktycznie wszystkie masz robione przy przysłonie domkniętej w okolicach f8-11 i nie masz bokehu (nie mówimy o nieostrym tle które się rozmyje ale wzdłużnie od ruchu aparatu przy dłuższym czasie otwarcia migawki).

Często jest używany 80-200 f/2.8 i przymykany do f/4, to daje ładne rozmycie i zdjęcia sa dobre technicznie, masz dynamikę i zamrożenie ruchu.

Yog-Sothoth napisał(a):
I nikt raczej nie bawi się w tego typu fotach w otwieranie przysłony na max bo weź tu jest przy tak płytkiej głębi złap dobrą ostrość. Chyba zaistniało tu mylne wrażenie że lustro /bezlustro to koniecznie mega bokeh a to nieprawda.

Nie mega bokeh tylko poprawność techniczna zdjęć i nie chodzi tu o małpowanie tylko naukę poprawności robienia zdjęć.

Lubię bezlusterkowce ale bez przesady w ich zachwalaniu, szybkość i skuteczność af jest słabiutka, jak szukasz porównania w tym to bierzesz nikon, a nie canona.
Sony a6000 musiałbyś porównać z nikonem D7200 bo to cenowo zbliżone aparaty, ciekaw jestem a6300 ale cena ciut zwala z nóg.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:12 
Cytuj  
embe napisał(a):
Masz zdjęcia pstrykane z czasem 1/250s tak ? No to skracasz czas np do 1/800s i żeby nie otwierać przysłony podnosisz iso.

Widzę że dalej nie rozumiesz, na cholerę mi skracać czas skoro wtedy będę miał mocniej zamrożony ruch a nie o to mi chodzi. Jakbym chciał bardzo ostre to bym jechał na krótszych czasach.

Cytuj:
Często jest używany 80-200 f/2.8 i przymykany do f/4, to daje ładne rozmycie i zdjęcia sa dobre technicznie, masz dynamikę i zamrożenie ruchu.

Pokaż mi przykładowe fotki to porozmawiamy, poza tym widzisz chyba różnicę pomiędzy 18-105/4 a 80-200/2.8?
Cytuj:
jak szukasz porównania w tym to bierzesz nikon, a nie canona.

A kanonier powie odwrotnie, każdy swój ogon chwali :]


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:21 
Cytuj  
Jak nie chcesz zamrażać ruchu to schodzisz z czasem poniżej 1/100. To, czy zrobić na 1/250 czy na 1/500 większej różnicy nie zrobi :)


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:25 
Cytuj  
Ja nie chwalę, używam to i to, nie mam jakiś przywiązań do marki.

Tzn chcesz fotek z obiektywu 2.8/80-200mm przymkniętego do f/4 ?
To standard dla bieda fotoreporterki sportowej, net tym jest zawalony, a jak ktoś z tego żyje to lansuje się białymi canonami za 5x tyle kasy :)

Yog-Sothoth napisał(a):
Widzę że dalej nie rozumiesz, na cholerę mi skracać czas skoro wtedy będę miał mocniej zamrożony ruch a nie o to mi chodzi. Jakbym chciał bardzo ostre to bym jechał na krótszych czasach.
Przecież ja ci nie karze robić takich fotek tylko pytałeś po co ISO, no to ci wytłumaczyłem.

Wklejasz zdjęcia wyglądające jak z fona i dziwisz się krytyki, zrób testowo przy następnej okazji jak ci radzę, przypuszczam że będziesz zadowolony, czyli ustaw sobie krótki czas, przymknij do f/5.6 i podciągnij ISO oczywiście zależne od warunków.

Foto sportu polega na uchwyceniu tego czegoś, to nie ma być fotka rozbryzgującego się błota czy nie kręcącego się koła, to ma być uchwycenie dynamiki i tu pomagają takie detale właśnie.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:31 
Cytuj  
Akurat rozbryzgujące się błoto to często "to coś" przy crossach.


_________________
Obrazek

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:32 
Cytuj  
@Yuurei
To zależy od prędkości obiektu, część fotek robiłem na 1/100 i niżej bo jechali na tyle wolno że dało się uzyskać porządną ostrość i zachować rozmycie kół. Na hopkach 1/250 to już taka górna granica chyba gdzie chłopaki dość szybko śmigali, choć pewnie w ten weekend spróbuję ciut skrócić jeszcze czas i sprawdzić jak wtedy wychodzi ostrość na elementach ruchomych.

@embe
W weekend będzie pewnie okazja, ale rozumiesz chyba że cudów ze 105 na końcu nie zdziałam, właśnie dlatego do sportów używają tele.

Cytuj:
Tzn chcesz fotek z obiektywu 2.8/80-200mm przymkniętego do f/4 ?

Si, zastosowanego przy sportach dynamicznych, ba nawet mogą być na 2.8.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:34 
Cytuj  
Ale masz 24MP to cropa możesz robić sporego zwłaszcza że masz aps-c czyli kąt widzenia jak z obiektywu ~150mm, tu jest bardziej istotne jak szybki jest ten obiektyw bo af w a6000 to jeden z lepszych w bezlustrach.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 12:40 
Cytuj  
@Yog
Rozmycie kół to jedno, mi chodziło bardziej o rozmycie tła dla podkreślenia dynamiki. Coś jak to:

ObrazekRed Bull Sprint & Skid by Bartek Buzuk, on Flickr

albo to:

Obrazek

:-)


_________________
Obrazek

*

Posty: 181
Dołączył(a): 12.11.2006
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 15:05 
Cytuj  
Yog-Sothoth napisał(a):
Wątek żyje?

W weekend pobawiłem się w focenie zawodów crossowych i chyba się w to wciągnę bardziej :roll: Zastanawiam się nad czasami, waliłem głównie 1/160-1/250 bo powyżej to już za bardzo ruch zamraża, ale w sumie wszystko zależy od prędkości i odległości od obiektu.

Spoiler:



Hmm, trochę siedzę w temacie (enduro) wg mnie te zdjęcia są prześwietlone, brakuje głebi koloru czerwień hondy wyglądą jak wypłowiała, pomarańcz ktm w ogole nie wygląda, więcej kurzu niż celu zdjęć. Nie bierz tego do Siebie. Ogólnie na takich zawodach z aparatem musisz biegać i szukać miejscówek, "sprowokować" ciekawą sytuację. Nie dziwie się, podobne zdjęcia można porobić telefonem, zwłaszcza, że są od strony "zwykłego widza".
Pozdro.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 15:08 
Cytuj  
Nie są prześwietlone (poza miejscami, w których ciężko w takich warunkach o nie prześwietlenie) i nie są wypłowiałe (kurz może sprawiać takie wrażenie).


_________________
Obrazek

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 15:29 
Cytuj  
@Yuurei
Te fotki mają rozmyte tło dzięki ruchowi aparatu i dość długiemu czasowi otwarcia spustu, a nie szerokiej przysłonie. O ile w ruchu jak się stoi bokiem do toru nie jest problemem zrobienie takiej fotki, to stojąc prawie frontem do celu już nie będzie aż takiego rozmycia :)

Odnośnie tego nieszczęsnego telefonu to racja - da się, aczkolwiek nie miałbym ochoty próbować trafić z ostrością przy tak szybkich obiektach i tak wolnym af jaki jest w smartfonach :)

@embe
Crop mnie nie ratuje jeśli chodzi o małą glębię ostrości. Prosta sprawa - http://dofsimulator.net/pl/ - ustaw sobie laskę w odległości 10m, potem ustaw f4 i ogniskową na 105 a następnie na 150mm, im większa ogniskowa I bliższy cel = mniejsza głębia ostrości (warto też przesunąć dziewoję w przód i w tył w celu zaobserwowania zmiany głębi. Także oczywiście cropa sobie zrobię, ale głębia zostanie jak dla 105mm.

Dawaj fotki :]


_________________
.

****
Avatar użytkownika

Posty: 1313
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 15:34 
Cytuj  
@Yog:
Wiem jak były zrobione. Chodziło mi o zobrazowanie o co mi chodziło z rozmyciem i dynamiką ;) Na torze stajesz tak jak potrzebujesz do swojej wizji lub do możliwości sprzętu i kombinujesz co zrobić by było ciekawie :)


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 15:59 
Cytuj  
No tak zgadza się, rozmycie tła jak śledzisz aparatem, wtedy fajne są czasy długie, a krótkie czasy to inne ujęcie oczywiście.

Spoiler:


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 16:08 
Cytuj  
a tu masz

200mm | 1/1250 | f/2.8 | ISO 100
Spoiler:


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 16:19 
Cytuj  
Tylko te nieruchome koła.. jedno trzeba wybrać. Teraz była dynamika na sprzęcie, w weekend pójdę w otwartą przysłonę i zobaczę czy efekty mi się spodobają.


_________________
.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2270
Dołączył(a): 20.12.2004
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 16:19 
Cytuj  
wszedzie niskie ISO jak to możliwe ?


_________________
Turbot

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 1 wrz 2016, 16:21 
Cytuj  
Przy tak krótkich czasach i otwartej przysłonie to nie problem przecież, zwłaszcza w słoneczny dzień.


_________________
.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 794 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 40  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.