mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 4 gru 2004, 21:46 
Cytuj  
Ok sprawa jest prosta.

Jak zwykle raz na ruski rok zrobilem przeglad maszyny, memtesty, HD testy, etc.

Ku mojemu zdziwieniu napiecie na lini 3,3V spada mi nawet do 2,96! edit: nawet do 2,94v
Na vcore tez mam wahania rzedu 0,020v.
Na +5V ma wahania 4,84v do 4,87v. edit: tak nigdy nie osiaga 5v
Na +12V mam 12,12v bez wahan...

Pytania:

Co powoduje takie skoki? Zasilacz? Plyta?
Jaki to ma wplyw na mojego kompa, jak dotad dzialal bez zadnych specjalnych problemow.Wieszaly sie EQ i WoW ale po analizie bledow wychodzilo ze to wina albo corrupted plikow albo bledu w kodzie EQ (okazalo sie wiecej osob ma takie problemy)

edit:
aczkolwiek juz sam nie wiem, moze to jednak wina tych spadkow napiecia...
btw mam plyte MSI i moge sam regulowac napiecie, sugerujecie zebym je zwiekszyl tam gdzie trzeba? czy zbyt duze ryzyko?

Z gory dzieki za rady.

edit
hmm wahania na vcore powoduja zmiane taktowania procka z 1200.0mhz na 1200.1mhz nie wiem czy to ma jakies znaczenie...


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

***

Posty: 540
Dołączył(a): 18.12.2001
Offline
PostNapisane: 4 gru 2004, 23:23 
Cytuj  
Zasilacz trzeba wymienic. Tolerancja napiec to +-5%. Z tego co pamietam to zawsze jest tak, ze "brakuje" napiecia 5V i jak jest ono wyrownywane to do gory idzie tez 12V.
Jesli napiecia mierzyles programami to mozesz byc pewnien, ze sa niepoprawne. Polecam wziac miernik i zmierzyc 5 i 12V. Co do 3,3V to nie mam pojecia. ;)

Corrupty i inne bledy moga oczywiscie byc tym spowodowane. Moze byc to rowniez wina pamieci (no ale robiles memtesty, czyli to mozna wykluczyc) lub tak banalny powod jak nie zainstalowane sterowniki od plyty glowne. W kazdym razie moglbys sciagnac i zainstalowac najnowsze sterowniki, jesli jeszcze tego nie zrobiles.

Jak bedziesz kupowac zasilacz to nie firmy NONAME tylko cos bardziej firmowego.

EDIT: W biosie jest tylko regulacja napiecia na procesorze i na pamieciach (przynajmniej w wiekszosci). Lepiej ich nie tykac chyba, ze sie bawisz w overclocking.


_________________
Pozdrowienia z piekla. ;)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10599
Dołączył(a): 26.02.2002
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 02:38 
Cytuj  
Mutant napisał(a):
Jak bedziesz kupowac zasilacz to nie firmy NONAME tylko cos bardziej firmowego.

Chieftec. Tylko.

X.


_________________
http://zaginiony.net

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 10:20 
Cytuj  
Kurcze nie planowalem zmiany zasilacza =/ mialem kupic nowego procka i ram.
Taki wydatek wcale mi sie nie usmiecha heh.

W biosie wyglada na to ze napiecie na 5 i 12V jest stale... wiec juz sam nie wiem co jest grane.

BTW czy RAM mozna mieszac? Bo wcielo z rynku kosci DDR333 wszedzie maja DDR400, a ja mam w kompie 1 kosc 512 ale wlasnie 333.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

***

Posty: 540
Dołączył(a): 18.12.2001
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 11:26 
Cytuj  
Bez problemu kosc 400MHz moze pracowac jako 333MHz.

Wyglada na to, ze zasilacz sie juz nie wyrabia, masz pewnie marki NONAME. ;) Kupno lepszego zasilacza to dobra inwestycja, szczegolnie, ze te tanie maja w zwyczaju palic plyty glowne i jeszcze pare rzeczy jak sie psuja.

Jak planujesz kupic nowego procka (szczegolnie AMD bartona) to bez wymiany zasilacza sie i tak nie obejdzie.


_________________
Pozdrowienia z piekla. ;)

*

Posty: 6913
Dołączył(a): 26.01.2003
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 11:27 
Cytuj  
Kupuj Chiefteca. Potrzebowalem szybko taniego zasilacza, to kupilem Chiefteca, ale produkuje juz dla nich nowy producent. Jakosc spadala, ale jest OK. Jezeli to ma byc zakup na dlugi czas to kup cos Chiefteca ale produkowanego przez Sirteca. Widac to po naklejce.
W inne zasilacze tez mozesz bic (lepsze), ale ja osobiscie nie widze sensu wydawania dodatkowych 200zl na l33t firme.

Co do napiecia 5 i 12. One zazwyczaj jest stale, a spadek jego powoduje gorsze konsekwencje niz reset kompa 'bo karta nie wyrabia'. :)

EDIT: Dopiero co doczytalem. Ten spadek badz co badz na 3.3 nie jest duzy. Ale jezeli w czasie spoczynku masz takie wartosci - to odpowiedz znasz. Po wlozeniu pradozernej karty typu r9,8k pro ktora potrzebuje dodatkowego zasilania mozesz liczyc sie z powaznymi konsekwencjami :).


_________________
Rzabolek

TYLKO ELMINISTER

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 18:26 
Cytuj  
Hmm no nic, zastanowie sie nad tym.Dzieki za rady w kazdym badz razie.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

*****

Posty: 2117
Dołączył(a): 15.11.2001
Offline
PostNapisane: 5 gru 2004, 22:06 
Cytuj  
Hmm, mala notka ode mnie - nie kupuj Logic'a.. napiecia sa dosc stabilne, komputer chodzi w pelni stabilnie -ale- w momencie wlaczenia sie drugiego biegu wiatraczka od zasilacza chodzi jak odkurzacz :-? - nie przesadzam.. w poniedzialek kupuje Chieftec'a ;)


_________________
..of Tarew Marr, ew, Nagafen!

Let fools do good, and fair men call for grace; Aaron will have his soul black like his face.


Posty: 43
Dołączył(a): 13.11.2004
Offline
PostNapisane: 12 gru 2004, 20:32 
Cytuj  
Czesc.
Szczerze mowiac nie wiem jak klasyfikuja sie ceny chieftecow.
Ja kupilem 350W firmy FEEL bo potrzebowalem szybko zasilacza niezwazajac na wydajnosc.

Mimo sporego obciazenia zasilacza: athlon 1,8@2,2, gf5200, karty tv, karty audio, karty sieciowej, dwoch napedow, dysk seagate i wentylator coolermastera jakis duzy, napiecia nie odbiegaja od normy prawie wcale.
Zasilanie napiecia rdzenia procesora to 1,725 (nominalnie 1,6v) napiecie zasilacza +3,3v wynosi 3,24v a +5v - 4,85v.

Wiec czasami mimo kiepskiego producenta zasilacza i malej ceny(70zl) moze okazac sie ze dostalismy calkiem niezly model.

Apropo problemu. Sprobuj odlaczyc wszystkie zbedne urzadzenia (usb, karty w pci, napedy). Poprostu wszystko bez czego uruchomisz komputer.
Wtedy sprawdz napiecia ale oczywiscie multimetrem. Jesli nadal sa niskie odpal zasilacz bez komputera (polacz zielony kabel we wtyczce atx z ktoryms z czarnych) i wtedy sprawdz napiecia.
Pomaranczowy +3,3v
Czerwony +5v
Zolty +12v
Jesli bez obciazenia napiecia sa zanizone no to zasilacz kwalifikuje sie do wymiany.

edit:
musialem poprawic kilka drobnych bledow :)


_________________
Know your body
Know your mind
Know your source.
- Erowid


Posty: 19
Dołączył(a): 15.12.2004
Offline
PostNapisane: 15 gru 2004, 21:37 
Cytuj  
Xanth napisał(a):
Mutant napisał(a):
Jak bedziesz kupowac zasilacz to nie firmy NONAME tylko cos bardziej firmowego.

Chieftec. Tylko.

X.

nie przesadzasz?
szef nie jest juz wcale takim super wyobrem...
warto pomyslec również nad
modecom'em 300gtf albo 350gt albo jakims hunt-keyem gdyz napięcia trzyma b.ładnie a i chichy tez jest;]


_________________
sempron 2400+ |Abit Nf7 | 512 DDR Dual | NVIDIA 4ti 128mb 300/600 | 2x barracuda 40gb | LG E700b

Obrazek

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2262
Dołączył(a): 18.01.2002
Offline
PostNapisane: 15 gru 2004, 23:17 
Cytuj  
kelas --> to co ty masz, to napewno nie mozna nazwac sporym obciazeniem. Zmien sobie karte na wymagajaca dodatkowego zasilania, czy wloz mocniejszego procka to wtedy zobaczysz jakie napiecia beda.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 12370
Dołączył(a): 23.04.2002
Offline
PostNapisane: 15 gru 2004, 23:19 
Cytuj  
potwierdzam wymieniłem zasilke , wraz z mobo i cpu na modecom 350
i chodzi bezproblemowo


Posty: 43
Dołączył(a): 13.11.2004
Offline
PostNapisane: 16 gru 2004, 17:07 
Cytuj  
Yon-Sothoth:
A uwazasz ze tylko karta graficzna jest obciazeniem dla komputera?

Ale skoro juz uwazamy ze tak jest no to moge powiedziec ze chodzil na tym zasilaczu jeszcze gf6500 i napiecia CHYBA nie siadaly.
Napewno nie siadlo +3,3v poniewaz gdy spadnie odrazu zejdzie napiecie na procesorze ktore jest ustawione na prog stabilnosci.


_________________
Know your body
Know your mind
Know your source.
- Erowid

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.