mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość

Posty: 2
Dołączył(a): 6.01.2013
Offline
PostNapisane: 6 sty 2013, 17:51 
Cytuj  
Polska gildia Avangarda zaprasza w swoje szeregi!

http://img.thaian.pl/Avangarda/1.jpg

Nasza gildia została założona zaraz po wyjściu dodatku Storm Legion (wprowadza on naprawdę dużo do samej gry) grają u nas defianci jak i guardianie
(od 1.11 można wspólnie grać i byc tym samym w jednej gildii), od tego czasu poczyniliśmy już bardzo duże postępy jeśli chodzi o raid content
i nie zatrzymujemy się. Nasza gildii nastawiona jest głównie na raidowanie (PvE), ale gracze nie zainteresowani rajdowaniem też są mile widziani w naszej
społeczności. W tym wszystkim nie zapominamy o dobrej zabawie i atmosferze w gildii. Mogę zapewnić was, że tego nam nie brakuje w końcu ma to sprawiać
przyjemność a nie niewolniczą pracę. Nasz progress na dzień dzisiejszy w dodatku SL wygląda następująco:
Frozen Tempest 2/4, Triumph of the Dragon Queen 4/4, Endless Eclipse 0/5.

http://img.thaian.pl/Avangarda/zaviel.jpg

Zapraszamy do wspólnej gry. Poszukujemy aktywnych graczy (raiderow przede wszystkim), znających się na swoich klasach a także chcących rozwijać się na poziomie end-game.
Gracze nie zainteresowani rajdowaniem też są mile widziani w naszej społeczności. Średnia wieku w naszej gildii to 30 lat.

Po więcej informacji zapraszam na naszą stronę, gdzie znajdziecie wszystko na temat naszej gildii, a co najważniejsze tam możecie złożyć podanie
do naszej gildii do czego zachęcam, jeśli jednak macie jakieś dodatkowe pytania to zapraszam do kontaktu w grze z osobami wymienionymi na końcu tego posta :)

Strona naszej gildii: http://avangarda.guildlaunch.com/
Kontakt w grze: Svenq, Pallator, Wrzosek, Thaian.
Serwer: Icewatch - PvE

Do zobaczenia w grze, pozdrawiam Thaian!

****

Posty: 1376
Dołączył(a): 6.03.2009
Offline
PostNapisane: 8 sty 2013, 06:35 
Cytuj  
kolega nie dodał to uzupełnię ;)
-musisz grac takim buildem jaki wymyśli ci class leader (właściwie musisz miec wszystkie sloty zapelnione buildami wymyslonymi przez cl, i nieistotne że na swoim robisz lepszy dmg/heal )
-jak nie ma składu to cie biorą, ale jak już się lognie ktoś z kumpli to w ciągu sekundy jesteś z rajdu wypierdolony
-jedyną osobą którą stara się być obiektywną jest Sweng ale szkoda mu zawracać głowę bo i tak wszystkim się zajmuje
-pvp perkow w gildi brak


_________________
"Gdy jesteś zły, licz do czterech, gdy jesteś bardzo zły, klnij."


Posty: 2
Dołączył(a): 6.01.2013
Offline
PostNapisane: 8 sty 2013, 14:35 
Cytuj  
Jesteś u nas w gildii a piszesz takie rzeczy ... pozwól, że to sprostuje:

noasz napisał(a):
kolega nie dodał to uzupełnię ;)
-musisz grac takim buildem jaki wymyśli ci class leader (właściwie musisz miec wszystkie sloty zapelnione buildami wymyslonymi przez cl, i nieistotne że na swoim robisz lepszy dmg/heal )


1. Myślę, że określenie "wymyśli" jest bardzo nieodpowiednie, buildy są ustalone dla danego main speca (heal, dps lub tank) a same buildy
są odpowiednimi na raidy, na które chodzimy. Buildy umieszczone i wymagane przez CL'a nie są wymyślone ale wykonane w oparciu o rajdy (mechaniki) i osoby grające na tych buildach tak aby były jak najlepsze. Po co grać na buildzie gorszym?, który tylko przysporzy rajdowi problemów przez co będą wipy przez wiele godzin.
Trzeba szanować ludzi i nie marnotrawić ich czasu jeśli można tego uniknąć własnie poprzez posiadanie odpowiednich buildów.
U cleryka na raidy wymagam 5 speców z czego szósty nie jest wymagany na raidy więc nie wszystkie nooasz. Gdyby każdy robił co chce jeśli chodzi o buildy na raidy, byłoby wielkie zamieszanie, a po drugie nie miałoby sensu chodzić na takie raidy skoro ludzie nie mieli by odpowiednich buildów na bossa tylko swój build np. survival na daily. Po to są te buildy aby korzystać z nich jeśli są lepsze i skuteczniejsze, inny build może oznaczać brak skilli potrzebnych na daną mechanikę czy jeszcze coś innego.

noasz napisał(a):
-jak nie ma składu to cie biorą, ale jak już się lognie ktoś z kumpli to w ciągu sekundy jesteś z rajdu wypierdolony


2. Możesz podać jakiś przykład?, jeśli mówisz o swojej osobie mówiłem ci wielokrotnie abyś miał buildy na raid a ty miałeś 2 buildy nadające się na raid był to inq i sentinel, wszystko ci wyjaśniłem i nie było to wywalenie z rajdu i zaproszenie "kumpla" tylko zamiana ze względu, że nie spełniałeś wymagań na ten raid, to wszystko jest w regulaminie i jest przestrzegane i dostępne dla wszystkich.

Pozdrawiam Thaian

****

Posty: 1376
Dołączył(a): 6.03.2009
Offline
PostNapisane: 8 sty 2013, 17:42 
Cytuj  
Kolego, uzupełniłem tylko info, bo to co podałeś jest nie kompletne i ludzie którzy potencjalnie chcieliby dołączyć mogą się zdziwić, a jak chcesz podyskutować o interpretacji faktów to cho na prv, szkoda robić bałagan.


_________________
"Gdy jesteś zły, licz do czterech, gdy jesteś bardzo zły, klnij."

***
Avatar użytkownika

Posty: 10851
Dołączył(a): 12.02.2004
Offline
PostNapisane: 8 sty 2013, 22:30 
Cytuj  
Zajebista gildia, widac ze podchodza profesjonalnie do gry i rajdow i takich noobow jak noasz wywalaja bo marnuje on tylko czas innych.
Zloze do was podanie jak tylko zakupie Rifta :)


_________________



*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 00:20 
Cytuj  
Thaian napisał(a):
Trzeba szanować ludzi(...)


I tyle w temacie. "Kocham gildie", które narzucają mi styl grania a w szczególności buildy...


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

***
Avatar użytkownika

Posty: 10851
Dołączył(a): 12.02.2004
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 03:22 
Cytuj  
Tobialex, zawsze mozesz grac w gildii randomow z tego forum, jak jej tam.. Relax Cartel czy cus... gdzie kazdy robi co chce, zero sukcesow i po miesiacu disband :)


_________________



****

Posty: 1376
Dołączył(a): 6.03.2009
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 05:29 
Cytuj  
ehehe Huri to nawet profesjonalnie podciera dupe, RĘKĄ! a nie jakaś noobowa srajtaśma ;)


_________________
"Gdy jesteś zły, licz do czterech, gdy jesteś bardzo zły, klnij."


Posty: 4
Dołączył(a): 9.01.2013
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 06:31 
Cytuj  
Noasz z tego co rozumiem zadeklarowales sie grac jako raider w gildii nastawionej na pve raidy , - od takiej osoby sie wymaga , co innego jesli bys nie chcial raidowac - wtedy nikt by nic nie mowil , byles zapisany na raid a invite na raid nie przyjmowales i masz pretensje ze " kadra gildii " sie wkurzyla

nastepny sukces tych wymaganych buildow :

Endless Eclipse - Progenitor - down by Avangarda

http://img.thaian.pl/Avangarda/progenitor.jpg

*

Posty: 6394
Dołączył(a): 16.08.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 07:22 
Cytuj  
Huragan napisał(a):
Tobialex, zawsze mozesz grac w gildii randomow z tego forum, jak jej tam.. Relax Cartel czy cus... gdzie kazdy robi co chce, zero sukcesow i po miesiacu disband :)


Albo w takiej, w której jest masa sukcesów, nie rozpada się po miesiącu, ale w której liczy się fun i nikt nikomu nie narzuca buildów...


_________________
EA in a Nutshell:
http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ

****

Posty: 1376
Dołączył(a): 6.03.2009
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 09:45 
Cytuj  
Funfelo rozjebales mnie ;-) jestem duzym chlopcem, jak bede mial problem pojde do ojca dyrektora lub quitne. Wycieczki osobiste w ktore mnie usilujesz wciagnac odpusc. Next time podawaj pelne info o gildi. Habra!


_________________
"Gdy jesteś zły, licz do czterech, gdy jesteś bardzo zły, klnij."


Posty: 1
Dołączył(a): 9.01.2013
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 07:40 
Cytuj  
Zaczyna mnie męczyć patrzenie na to jak wypłakujesz tutaj swoje żale - mimo iż znasz regulamin i zasady w gildii panujące(co najmniej powinieneś), to postanowiłeś zasiać ferment w szeregach potencjalnych nowych członków naszej gildii...

noasz napisał(a):
-musisz grac takim buildem jaki wymyśli ci class leader (właściwie musisz miec wszystkie sloty zapelnione buildami wymyslonymi przez cl, i nieistotne że na swoim robisz lepszy dmg/heal )


-> w przypadku Noasz'a -> topowy DPS jest mniejszy niż osoby grającej Archonem(supportem) więc chyba coś nie tak - nie widzę abyś robił lepszy ?! (obserwacja z jednego raidu).

-link do screena z DPS'em, Naosza i w/w supporta -> http://www.dropmocks.com/mBn-mi - powinieneś zrobić mieć co najmniej 150% jego DPS'a.

-> gildia ma swoje założenia i cele, po to są wymagane buildy, aby osoba która przychodzi na raid była gotowa do pełnienia każdej funkcji! - wymagamy aby każdy raider miał 3/4 rolki, z resztą możesz robić co chcesz (max to 6 rolek więc 2/3 masz dla siebie).


noasz napisał(a):
-jak nie ma składu to cie biorą, ale jak już się lognie ktoś z kumpli to w ciągu sekundy jesteś z rajdu wypierdolony


-> zostałeś wymieniony w trakcie raidu, ponieważ:
- 1 - nie robiłeś DPS'a i trzymanie ciebie w trakcie progressowania boss'a, mijało się z celem - jednak przez farm boss'y zostałeś "przeciągnięty". Dodatkowo w regulaminie jest info że na progress zabierany jest najlepszy możliwy w danym momencie skład - ty do niego nie należałeś!
- 2 - nie posiadałeś wymaganych buildów leczących (robimy progresowego boss'a - potrzebny nam healer AOE a ty masz tylko ST ?!)
- 3 - za to powinieneś wylecieć na starcie z raidu - znajomość taktyk na farm boss'y oraz brak pojęcia o co mniejwięcej chodzi w progressowym mimo iż taktyki są zamieszczone na naszym forum! (w regulaminie też masz info - Nie znasz taktyk nie zapisuj się!)

-> mogłeś zapisywać się na raidy - zrobiłeś to tylko raz? A w regulaminie wyraźnie masz napisane że aby dostać się na raid należy zapisać się w Raid Plannerze na naszej stronie(miałeś nawet problem z zarejestrowaniem się na niej?!).

noasz napisał(a):
-jedyną osobą którą stara się być obiektywną jest Sweng ale szkoda mu zawracać głowę bo i tak wszystkim się zajmuje


-> tutaj też wyraźnie podkreślałem - "Masz jakiś problem lub czegoś nie wiesz...? To przyjdź do mnie i zobaczymy co da się z tym załatwić" - nigdy sam się nie odezwałeś, zawsze jak usłyszałem coś od CL lub innej osoby to musiałem przyjść sam do ciebie i coś wyjaśniać!?

noasz napisał(a):
-pvp perkow w gildi brak


-> kolejny element organizacyjny gildii o którym przeczytasz w regulaminie - znajdziesz tam informacje o tym, że gildia jest stricte PVE i wszystkie perki w pierwszej kolejności rozwijane są w tym też kierunku... Co nie zmienia faktu że część perków PVP też mamy rozwiniętych - nie wszystkie i nie na max'a, ale jednak są...

noasz napisał(a):
Kolego, uzupełniłem tylko info, bo to co podałeś jest nie kompletne i ludzie którzy potencjalnie chcieliby dołączyć mogą się zdziwić, a jak chcesz podyskutować o interpretacji faktów to cho na prv, szkoda robić bałagan.


-> jeśli bierzesz się za uzupełnianie faktów to uzupełniaj je rzetelnie i zgodnie z prawdą - bo na tą chwilę wytykasz tylko to co się tobie nie podoba lub coś co cię "skrzywdziło", nasza gildia ma zasady których się trzymamy i przestrzegamy - nie zgadzasz się z nimi, nie podobają się, to co jeszcze u nas robisz? Zrób swoją gildię i ustal zasady sam - jesteś jedyną osobą która jest tak "pokrzywdzona" w gildii - może z tobą jest coś nie tak?

Był jeden gracz - zapowiadał się na hardcore raidera - jednak nie zaakceptował regulaminu raidowego i poprosił o rangę socjal - też mogłeś tak zrobić i było by po sprawie.


noasz napisał(a):
Funfelo rozjebales mnie jestem duzym chlopcem, jak bede mial problem pojde do ojca dyrektora lub quitne.


-> Skoro jesteś takim dużym chłopcem - to czemu zachowujesz się jak 7 latek któremu mama zabrała lizaka? - gdybyś był nim to byś się w tym temacie w ogóle nie udzielił, bo ośmieszasz tylko siebie...

-> Dowodzenie gildii podjęło decyzję że musisz opuścić naszą gildię po tym co zrobiłeś - ale ty się nie przejmiesz w końcu i tak ci się u nas nie podobało!


************** Do osób zainteresowanych dołączeniem do nas.

Zanim napiszesz podanie przeczytaj regulamin i zastanów się czy go akceptujesz w 100%, aby nie było takiej sytuacji jak w przypadku Naosz'a!




Svenq lider Avangardy

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 09:11 
Cytuj  
o, jak tu fajnie sie zrobilo.

noasz - co zes odpierdolil? :)


huragan: nie fikaj ziomek, bo to RC trzymalo cie na spawnie tak, ze bales sie leb wystawic. troche wiec pokory noobie :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10851
Dołączył(a): 12.02.2004
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 09:48 
Cytuj  
Mendol, zmien leki, bo demencja starcza cie dopada i zaczynasz od jakiegos juz czasu bredzic. Twoj Relax Cartel to mogl mnie co najwyzej polizac po jajkach i possac moj miecz :>


_________________



***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 09:52 
Cytuj  
nie mial okazji za bardzo, tak spierdalales.
ale rozumiem, wstyd sie przyznac, ze taki twardziel jak ty dostaje po dupie od kolegow z forum :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10851
Dołączył(a): 12.02.2004
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 12:26 
Cytuj  
Napisz mi jeszcze w jakiej grze, bo nie przypominam sobie bym gral w jakas shitowa gierke w ktorej byl RC :)


_________________



**

Posty: 9233
Dołączył(a): 6.06.2010
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 12:47 
Cytuj  
Gildia, która nie przekazuje jasno i, że jest nastawiona na wyniki i, że jest w niej swego rodzaju rygor jest weak. Gracz, który dołącza do gildii nastawionej na progress, która to jasno komunikowała i narzeka, że gildia mu coś narzuca - też jest weak.
Ogólnie radziłbym wybierać sobie gildie pod kontem tego jaki rodzaj gry i ludzi one preferują, a nie tego gdzie mój znajomy idzie albo czy gildia jest polska czy miedzynarodowa.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 13:16 
Cytuj  
w kazdej huragan, w kazdej.
poza tym rc to tylko jeden przyklad, ty w kazdej grze jestes tchorzem i w kazdej uciekasz :)

****

Posty: 1376
Dołączył(a): 6.03.2009
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 17:55 
Cytuj  
Svenq napisał(a):
Zaczyna mnie męczyć patrzenie na to jak wypłakujesz tutaj swoje żale - mimo iż znasz regulamin i zasady w gildii panujące(co najmniej powinieneś), to postanowiłeś zasiać ferment w szeregach potencjalnych nowych członków naszej gildii...


Mylisz pojęcia, dopisałem swoje uwagi, nikt Ci nie każe się z nimi zgadzać.

Svenq napisał(a):
-> w przypadku Noasz'a -> topowy DPS jest mniejszy niż osoby grającej Archonem(supportem) więc chyba coś nie tak - nie widzę abyś robił lepszy ?! (obserwacja z jednego raidu).

-link do screena z DPS'em, Naosza i w/w supporta -> http://www.dropmocks.com/mBn-mi - powinieneś zrobić mieć co najmniej 150% jego DPS'a.


Super, wklejasz fragment dpsu na którym byłem, rajd szedł dalej rajt? Pozatym jak mam robić lepszy dps na pierwszym rajdzie gdzi ludzie są już ubrani a poza tym, zostałem ściągniety na rajd bo brakowało składu, nie miałem potek, wszystkich enchantow itd.

Svenq napisał(a):
-> gildia ma swoje założenia i cele, po to są wymagane buildy, aby osoba która przychodzi na raid była gotowa do pełnienia każdej funkcji! - wymagamy aby każdy raider miał 3/4 rolki, z resztą możesz robić co chcesz (max to 6 rolek więc 2/3 masz dla siebie).


Kolega pisał że wymaga 5 rolek, ustalcie sobie to może?

Svenq napisał(a):
-> zostałeś wymieniony w trakcie raidu, ponieważ:
- 1 - nie robiłeś DPS'a i trzymanie ciebie w trakcie progressowania boss'a, mijało się z celem - jednak przez farm boss'y zostałeś "przeciągnięty". Dodatkowo w regulaminie jest info że na progress zabierany jest najlepszy możliwy w danym momencie skład - ty do niego nie należałeś!
- 2 - nie posiadałeś wymaganych buildów leczących (robimy progresowego boss'a - potrzebny nam healer AOE a ty masz tylko ST ?!)
- 3 - za to powinieneś wylecieć na starcie z raidu - znajomość taktyk na farm boss'y oraz brak pojęcia o co mniejwięcej chodzi w progressowym mimo iż taktyki są zamieszczone na naszym forum! (w regulaminie też masz info - Nie znasz taktyk nie zapisuj się!)


1) na farm bossa nie było składu
2) to po co dawałeś inva wiedząc że nie mam wymaganych buildów?
3) nie pchałem się ziom, nie byłem na ten rajd zapisany nawet.

Svenq napisał(a):
-> mogłeś zapisywać się na raidy - zrobiłeś to tylko raz? A w regulaminie wyraźnie masz napisane że aby dostać się na raid należy zapisać się w Raid Plannerze na naszej stronie(miałeś nawet problem z zarejestrowaniem się na niej?!).


Mogłem ale się nie zapisywałem, problemu nie miałem z rejestracją tylko nie miałem ochoty zapisywać się na strone z której i tak nie będę korzystał. Zapisałem się raz i raz się wypisałem - sam.

Svenq napisał(a):
-> tutaj też wyraźnie podkreślałem - "Masz jakiś problem lub czegoś nie wiesz...? To przyjdź do mnie i zobaczymy co da się z tym załatwić" - nigdy sam się nie odezwałeś, zawsze jak usłyszałem coś od CL lub innej osoby to musiałem przyjść sam do ciebie i coś wyjaśniać!?


Nie wiem co usłyszałeś od cl lub innych osób bo z nimi raczej nie rozmawiałem na ten temat.

Svenq napisał(a):
-> kolejny element organizacyjny gildii o którym przeczytasz w regulaminie - znajdziesz tam informacje o tym, że gildia jest stricte PVE i wszystkie perki w pierwszej kolejności rozwijane są w tym też kierunku... Co nie zmienia faktu że część perków PVP też mamy rozwiniętych - nie wszystkie i nie na max'a, ale jednak są...


No to wypada dodać takie info na stronie gdzie zachęca się ludzi do wstąpienia do gildi.

Svenq napisał(a):
-> jeśli bierzesz się za uzupełnianie faktów to uzupełniaj je rzetelnie i zgodnie z prawdą - bo na tą chwilę wytykasz tylko to co się tobie nie podoba lub coś co cię "skrzywdziło", nasza gildia ma zasady których się trzymamy i przestrzegamy - nie zgadzasz się z nimi, nie podobają się, to co jeszcze u nas robisz? Zrób swoją gildię i ustal zasady sam - jesteś jedyną osobą która jest tak "pokrzywdzona" w gildii - może z tobą jest coś nie tak?


Wytykam to co jest ważne, to o czym kolega w pierwszym poście nie napisał, o fajnych rzeczach napisał, więc nie będę dublował. Nie jestem jedyny, o czym świadczy że początkowy średni online z 40 osób spadł na 12 :)

Svenq napisał(a):
Był jeden gracz - zapowiadał się na hardcore raidera - jednak nie zaakceptował regulaminu raidowego i poprosił o rangę socjal - też mogłeś tak zrobić i było by po sprawie.


No mogliśmy pogadać, teraz już jebłeś rage i po sprawie.

Svenq napisał(a):
-> Skoro jesteś takim dużym chłopcem - to czemu zachowujesz się jak 7 latek któremu mama zabrała lizaka? - gdybyś był nim to byś się w tym temacie w ogóle nie udzielił, bo ośmieszasz tylko siebie...


Hehe czasami ludzie mówią niekoniecznie to co chcesz usłyszeć, nie spotkałeś się z tym jeszcze?

Svenq napisał(a):
-> Dowodzenie gildii podjęło decyzję że musisz opuścić naszą gildię po tym co zrobiłeś - ale ty się nie przejmiesz w końcu i tak ci się u nas nie podobało!


Uu a czemu ? Skłamałem ? :)))

@Mendol lubie grać w mmo, ale nie lubie wojska dlategom cywil ;)


_________________
"Gdy jesteś zły, licz do czterech, gdy jesteś bardzo zły, klnij."

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 10 sty 2013, 18:19 
Cytuj  
Mendol napisał(a):
w kazdej huragan, w kazdej.
poza tym rc to tylko jeden przyklad, ty w kazdej grze jestes tchorzem i w kazdej uciekasz :)


w bf bc2 dawał rade aż miło


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.