mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3913 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 196  Następna strona
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Posty: 8166
Dołączył(a): 10.05.2011
Offline
PostNapisane: 6 sty 2013, 10:07 
Cytuj  
raas napisał(a):
Istnieje całkiem spora grupa ludzi dla których twórczość Tolkiena jest ważniejsza od Bibli wiec nie ma co się dziwić :D


no fakt, zboczenia sa rozne;)


_________________
embe napisał(a):
Szukasz gościa do zrobienia łazienki to przeglądasz jego papiery mistrzowskie czy (..) ewentualnie... bierzesz go z polecenia?
Nie ważne że inna skala ale tak to działa, taki misiewicz mógłby się okazać większym fachowcem niż richard od noszenia teczek.

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 6 sty 2013, 13:20 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
klotnia o Bommbadila lol

prawdziwy hardcore byłby gdybyśmy prowadzili tą dyskusję w Quenyi

***

Posty: 654
Dołączył(a): 8.12.2006
Offline
PostNapisane: 6 sty 2013, 13:34 
Cytuj  
uya, umya mere


_________________
Elysium Project pvp: Vsqe

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 11:42 
Cytuj  
nie wiedzialem gdzie daje wiec tutaj.

Żywe trupy - tom 1 i 2 (audiobook)
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/ ... -trupy-1-2
jest fragment.

***

Posty: 764
Dołączył(a): 30.01.2008
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 17:37 
Cytuj  
iniside napisał(a):
Malaz > Middle Earth.
To tak zeby wszyscy wiedzieli.

Księgi nie czytałem, ale jeżeli coś w stylu Pieśni Lodu i Ognia to zupełnie inne typy powieści. Władca i Hobbit są prostym fantasy, gdzie dobro wygrywa nad złem zawsze, gdzie nie ma szarych postaci. To zależy od odbiorcy, czego oczekuje po powieści.

**
Avatar użytkownika

Posty: 400
Dołączył(a): 2.03.2004
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 18:16 
Cytuj  
http://www.wprost.pl/ar/383335/Darmowe- ... 50-sekund/

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 18:28 
Cytuj  
Malaz jest wyjebiscie magiczny przy tym, a piesn wcale. Zalezy od odbiorcy? Czy wole banal od czegos bardziej skomplikowanego?


_________________
.

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 19:29 
Cytuj  
lol bo Pieśń Lodu i ognia i literatura fantasy jako całość aż roją się od skomplikowanych i głębokich postaci.

U Tolkiena to akurat zamierzone, bo stworzony przez niego świat to mit. Jasny podział (też nie do końca) na dobrych i złych oraz nieskomplikowani bohaterowie przypominający bardziej symbole niż żywych ludzi są tu jak najbardziej na miejscu. Nie każdemu może się to podobać, ale równie dobrze można narzekać, że w Iliadzie jest mało seksu, bohaterowie prości i nie ma wzmianek o tym, że chodzą srać za drzewo.

A innych pisarzy to nie wiem co usprawiedliwia.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 19:50 
Cytuj  
W iliadzie jest za malo seksu :/


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 19064
Dołączył(a): 31.08.2003
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 20:01 
Cytuj  
Jak juz jestesmy przy Tolkienie:

Na kim wzorował się J.R.R. Tolkien tworząc postać czarodzieja Gandalfa? Przedstawiając kolejne wyobrażenia bogów nie sposób pominąć dolnośląskiego, a właściwie karkonoskiego Ducha Gór. Ten legendarny władca Karkonoszy i tajemniczy wędrowiec wspominany jest od wieków w legendach polskich (Duch Gór, Karkonosz, Liczyrzepa, Sowiduch), czeskich (Krakonoš, Pan Jan, Dominus Johannes) i niemieckich (Rübezahl, Berggeist). Różni badacze łączą jego postać z takimi bogami północnej Europy jak Cernunnos, Odyn i Świętowit. To właśnie karkonoski Duch Gór stał się pierwowzorem czarodzieja Gandalfa. Oczywiście sam archetyp tajemniczego przewodnika, często związanego z mitycznym jeleniem, a co paradoksalne zwodniczego lub niepewnego swojej drog

Obrazek

http://www.bogowiepolscy.net/duch-gor-k ... rzepa.html

**
Avatar użytkownika

Posty: 7427
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 20:06 
Cytuj  
A to nie w Iliadzie cała zadyma idzie właśnie o sex? Że jeden kolo drugiemu zajumał materac?

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 20:10 
Cytuj  
WilkuDemon napisał(a):
iniside napisał(a):
Malaz > Middle Earth.
To tak zeby wszyscy wiedzieli.

Księgi nie czytałem, ale jeżeli coś w stylu Pieśni Lodu i Ognia to zupełnie inne typy powieści. Władca i Hobbit są prostym fantasy, gdzie dobro wygrywa nad złem zawsze, gdzie nie ma szarych postaci. To zależy od odbiorcy, czego oczekuje po powieści.

Ma to mniej więcej tyle wspólnego z Pieśniami Lodu i Ognia co one z mongolskim baletem.
Dokładne przeciwieństwo. Malaz to Epic High Dark Fantasy, z dużym naciskiem na militaria, historie i budowe świata. Bohaterowie którzy tam są to mimo wszystko tylko tło dla własciwych wydarzeń, chociaż większość z nich zapada w pamieć, nawet jeśli w calej serii były im poświęcone łącznie dwie strony ;p.

edit:
Wgole to ja mialem namyśli świat a nie same książki. Jak dla mnie świat Malazu rozsmarowuje Śródziemie kompletnie.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 20:20 
Cytuj  
Isengrim napisał(a):
A to nie w Iliadzie cała zadyma idzie właśnie o sex? Że jeden kolo drugiemu zajumał materac?

Na tej zasadzie to u Tolkiena też idzie o seks, bo motywacją dla Berena/Aragorna jest chęć zaliczenia Luthien/Arweny.
+ W Silmarillionie mroczny elf Eol zwabia księżniczkę Noldorów do swojego lasu w dosyć jasno określonym celu.

**
Avatar użytkownika

Posty: 7427
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 21:17 
Cytuj  
Aragorn to ma raczej parcie na koronę. Większość bohaterów Tolkiena jest aseksualna, ale żądza władzy(kasy) i dobra impra są powszechne.
Korek, worek i brak rozporka :wink:

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 21:45 
Cytuj  
No ma parcie na koronę bo mu Elrond warunek postawił, że wyda za niego Arwenę tylko jak zostanie królem ;p

****
Avatar użytkownika

Posty: 1438
Dołączył(a): 23.03.2007
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 21:58 
Cytuj  
Na co parcie maja:
- Gimli?
- Legolas?
- Merry i Pippin?
- Sam i Frodo?
- Gollum?
- Balrog?

Ten ostatni to chyba na dobre BBQ.

**
Avatar użytkownika

Posty: 7427
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 22:18 
Cytuj  
O, jakoś mi wypadło z głowy. Nie ma co ukrywać, czytałem dawno i bez większego przekonania. Silmarilion i Morghot jakoś bardziej mnie za serce chwycił. A "Ostatni władca pierścienia" chyba najbardziej :D
Niemniej u Howarda sex jest obecny i ważny, jeden z głównych motywatorów Conana. W Śródziemiu i Narni sexu nie widać. Conan to bohater antyczny, Frodo, Kaspian i całe towarzystwo, to towarzystwo średniowieczne. A pisali przecież w tym samym czasie. I świat Conana to nie jakieś rpg pisane na kolanie, tylko faktyczna znajomość świata antycznego, Tolkien ze swoim elfim językiem opartym o ugrofiński nie jest lepszy - ich fantasy to nie mity, to legendarna historia.
Wszystkie książki fantasy zostały już napisane, teraz tylko czytamy ich interpretacje.

@ Sparth
Gimli,Legolas - władza. Książęta mają na to parcie od urodzenia. Powodzenie wyprawy = mir i prestiż i zmianę w kolejce sprawowania urzędu.
Hobbity na dobrą imprę, trochę mołojeckiej sławy - we wiosce starczy za władzę. Sam został burmistrzem?
Gollum - władza, to chyba najbardziej czytelne przedstawienie.
Balrog jest demonem, konstruktem podległym woli istoty napalonej na władzę.

***
Avatar użytkownika

Posty: 17017
Dołączył(a): 4.03.2004
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 22:35 
Cytuj  
Narnię czytałem jak miałem jakieś 8-9 lat. I niewiele starszy target ma ta książka. Jak to w ogóle można stawiać w jednym zdaniu z Conanem. Tolkien to takie przyjemne bajki dla młodzieży/dorosłych. Podobnie jak Lewis czerpał mocno z chrześcijaństwa co jest słabe, ale młodszy widz na to nie zwróci uwagi. Lubie i doceniam Tolkiena (bo nie Lewisa, chociaż dzieciakowi pewnie bym podrzucił), ale przy Malazie jednak bije po oczach banałem. Z drugiej strony te książki dzieli szmat czasu jak na rozwój fantasy jako gatunku.


_________________
Χ Ξ Σ

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 22:49 
Cytuj  
Isengrim napisał(a):
Wszystkie książki fantasy zostały już napisane, teraz tylko czytamy ich interpretacje.

Idac tym tokiem rozumowania to wszystko juz zostało napisane, teraz czytamy tylko interpretacje.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 9 sty 2013, 23:03 
Cytuj  
Ksiazki Dukaja czego sa interpretacja? :roll: no chyba, ze chodzi stricte o fantasy. Ale dla mnie Malaz jest zupelnie inny od reszty i kreacja postaci jest chyba najlepsza sposrod fantasy.


_________________
.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3913 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 196  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.