mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109 ... 135  Następna strona
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Posty: 8077
Dołączył(a): 16.11.2004
Offline
PostNapisane: 27 lip 2013, 19:06 
Cytuj  
Znacie jekies dobre antyutopie/dystopie? Klasyke czytalem, tj. "Rok 1984", "Nowy Wspanialy Swiat", "Farenheit 451", "Wladca Much", nie skonczylem "Folwarku Zwierzecego" boi wole bardziej ludzka tematyke. :) Tak wiec nie bardzo mi sie podobaja antyutopie alegoryczne ("Wladca Much" np) - wole bardziej 'doslowne'. :)

Moze zna ktos cos nie z klasyki/kanonu literatury a co jest warte polecenia? Tylko bez jakiejs grafomanii fantasy/SF o tym ze 'imperium jest zle' plx :)

Ewentualnie cokolwiek zachaczajacego o tematyke kierowania spoleczenstwem przez wladze, scislej kontroli, itd...

Ogolnie im bedziej cos bedzie podobne do "Roku 1984" i "Nowy Wspanialy Swiat" (obie ksiazki zajebiste ale to jest totalna klasyka wiec to raczej banal wspominac o tym) tym lepiej... moze byc duzo opisow naukowych, socjologicznych, politycznych, itp...

Thx


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 879
Dołączył(a): 2.09.2005
Offline
PostNapisane: 27 lip 2013, 20:41 
Cytuj  
Sam nie czytałem, ale wielokrotnie polecana mi była Mechaniczna Pomarańcza i mam zamiar się za nią zabrać w najbliższym czasie. Z innych tego typu książek strasznie lubię Czy androidy marzą o elektrycznych owcach (na której podstawie nakręcono Blade Runnera), ale w tym wypadku dystopią jest setting, a samych mechanizmów jej działania jest opisanych niewiele. Ponadto jest to SF, więc nie wiem czy Ci się spodoba. Sam się dołączam do Twojego pytania, bo nie mogę nigdzie znaleźć dobrych książek tego typu. :(

**
Avatar użytkownika

Posty: 8077
Dołączył(a): 16.11.2004
Offline
PostNapisane: 27 lip 2013, 21:52 
Cytuj  
Moze byc SF, tylko dobre. :) Jakby nie patrzec to dystopia to jest SF (a napewno "F" - przynajmniej narazie :))
Dick pewnie jest dobry - wstyd przyznac ale malo Dicka czytalem... wlasciwie tylko "Ubik" i opowiadania.

Na innym forum polecono mi "Kiedy śpiący budzi się" H.G. Wells'a, oraz "Inwazje Jaszczurów" Karela Capka. :)
Podobno Inwazja Waranów Kazika jest inspirowana ta druga ksiazka. :)


_________________
Obrazek

*

Posty: 66
Dołączył(a): 19.08.2012
Offline
PostNapisane: 27 lip 2013, 22:56 
Cytuj  
może http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/ ... o/recenzja

Fajny motyw dwóch przenikających się miast, chociaż ja sam po lekturze miałem pewien niedosyt.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 27 lip 2013, 23:02 
Cytuj  
Kiedys mi ktos polecal: My – Eugeniusz Zamiatin, ale nie czytalem, tez klasyk ;<

Nie wiem czy bylo:
http://bn.org.pl/aktualnosci/555-nowa-p ... warta.html
Nowa Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa została uroczyście otwarta
http://www.polona.pl/

btw. Mieville dobrze pisze, Dworzec Perdido byl mega, musze siegnac po wiecej.


_________________
.

**
Avatar użytkownika

Posty: 8077
Dołączył(a): 16.11.2004
Offline
PostNapisane: 28 lip 2013, 08:55 
Cytuj  
Mieville jest pro, zgodze sie. :)
Bacigalupi tez daje rade z nowych pisarzy.


_________________
Obrazek

****
Avatar użytkownika

Posty: 1015
Dołączył(a): 30.09.2004
Offline
PostNapisane: 28 lip 2013, 22:19 
Cytuj  
Ktoś przeczytał 4 tom Pana Lodowego Ogrodu?
Trzeci mnie strasznie zmęczył i uważam, że 2/3 to były jakies zapychacze ( odkrywanie jak działa statek). A tutaj patrzę 800 stron... T
rochę mnie ciekawi jak to wszystko się skończy ale zamiast tego mam parę innych ciekawych tytułów i nie wiem czy olać czy nie.

*
Avatar użytkownika

Posty: 6496
Dołączył(a): 17.01.2005
Offline
PostNapisane: 28 lip 2013, 22:31 
Cytuj  
Stobek napisał(a):
Ktoś przeczytał 4 tom Pana Lodowego Ogrodu?
Trzeci mnie strasznie zmęczył i uważam, że 2/3 to były jakies zapychacze ( odkrywanie jak działa statek). A tutaj patrzę 800 stron... T
rochę mnie ciekawi jak to wszystko się skończy ale zamiast tego mam parę innych ciekawych tytułów i nie wiem czy olać czy nie.


Własnie leży na półce 4 tom... też mam takie samo doczucie co do 3ciego.

Mój ojciec wciągnął i stwierdził, że połowa była niepotrzebna a końcówka zawodzi...


_________________
Obrazek

**
Avatar użytkownika

Posty: 9369
Dołączył(a): 18.07.2002
Offline
PostNapisane: 29 lip 2013, 10:30 
Cytuj  
Shador von Dal napisał(a):
Stobek napisał(a):
Ktoś przeczytał 4 tom Pana Lodowego Ogrodu?
Trzeci mnie strasznie zmęczył i uważam, że 2/3 to były jakies zapychacze ( odkrywanie jak działa statek). A tutaj patrzę 800 stron... T
rochę mnie ciekawi jak to wszystko się skończy ale zamiast tego mam parę innych ciekawych tytułów i nie wiem czy olać czy nie.


Własnie leży na półce 4 tom... też mam takie samo doczucie co do 3ciego.

Mój ojciec wciągnął i stwierdził, że połowa była niepotrzebna a końcówka zawodzi...


mi sie cala sage fajnie czytalo, 4 tom tez jest calkiem zajebisty, i jak czytales 3 poprzedni i ci sie podobaly to tutaj tez raczej sie nie zawiedziesz.


_________________
Choices always were a problem for you
What you need is someone strong to guide you
Deaf and blind and dumb and born to follow
What you need is someone strong to guide you...
Like me

*

Posty: 198
Dołączył(a): 16.05.2006
Offline
PostNapisane: 29 lip 2013, 12:31 
Cytuj  
Kabraxis napisał(a):
Znacie jekies dobre antyutopie/dystopie?


Z klasyki brakuje Tobie Zajdla. Na pierwszy ogień "Limes inferior" i "Wyjście z cienia".

****
Avatar użytkownika

Posty: 1576
Dołączył(a): 12.05.2004
Offline
PostNapisane: 29 lip 2013, 13:13 
Cytuj  
Stobek napisał(a):
Ktoś przeczytał 4 tom Pana Lodowego Ogrodu?
Trzeci mnie strasznie zmęczył i uważam, że 2/3 to były jakies zapychacze ( odkrywanie jak działa statek). A tutaj patrzę 800 stron... T
rochę mnie ciekawi jak to wszystko się skończy ale zamiast tego mam parę innych ciekawych tytułów i nie wiem czy olać czy nie.


Wczoraj własnie skończyłem czytać.
1. i 2. tom strasznie mnie wciągnął, trzeci faktycznie się dłużył, a ostatni męczyłem najdłużej.
Fajna seria, ale mam wrażenie, że z tomu na tom było słabiej i nie ciągnęło, żeby zarywać nocki.

***
Avatar użytkownika

Posty: 17017
Dołączył(a): 4.03.2004
Offline
PostNapisane: 29 lip 2013, 14:04 
Cytuj  
Ja skończyłem właśnie "Lot Eisensteina" i biorę się za "Fulgrima". Każdemu kto lubi świat WH40K polecam. Nie jest to oczywiście żadne wybitne sf, ale czyta się dobrze.


_________________
Χ Ξ Σ

**

Posty: 224
Dołączył(a): 12.05.2009
Offline
PostNapisane: 29 lip 2013, 20:30 
Cytuj  
Kabraxis napisał(a):
Moze byc SF, tylko dobre. :) Jakby nie patrzec to dystopia to jest SF (a napewno "F" - przynajmniej narazie :))
Dick pewnie jest dobry - wstyd przyznac ale malo Dicka czytalem... wlasciwie tylko "Ubik" i opowiadania.

Na innym forum polecono mi "Kiedy śpiący budzi się" H.G. Wells'a, oraz "Inwazje Jaszczurów" Karela Capka. :)
Podobno Inwazja Waranów Kazika jest inspirowana ta druga ksiazka. :)


Przeczytaj "Miasto Skazane", "Pora Deszczów", "Przenicowany Świat" no i może "Jak trudno byc bogiem" Strugackich.

Strugaccy to nie tylko ten nieszczęsny "Piknik na skraju drogi". Warto sięgnąc po wszystkie ich pozycje. Jest z czego wybierac. Dużo ich książek jest dosyc "ciężka".

**

Posty: 240
Dołączył(a): 5.05.2008
Offline
PostNapisane: 2 sie 2013, 00:58 
Cytuj  
Kabraxis napisał(a):
Znacie jekies dobre antyutopie/dystopie? Klasyke czytalem, tj. "Rok 1984", "Nowy Wspanialy Swiat", "Farenheit 451", "Wladca Much", nie skonczylem "Folwarku Zwierzecego" boi wole bardziej ludzka tematyke. :) Tak wiec nie bardzo mi sie podobaja antyutopie alegoryczne ("Wladca Much" np) - wole bardziej 'doslowne'. :)

Moze zna ktos cos nie z klasyki/kanonu literatury a co jest warte polecenia? Tylko bez jakiejs grafomanii fantasy/SF o tym ze 'imperium jest zle' plx :)

Ewentualnie cokolwiek zachaczajacego o tematyke kierowania spoleczenstwem przez wladze, scislej kontroli, itd...

Ogolnie im bedziej cos bedzie podobne do "Roku 1984" i "Nowy Wspanialy Swiat" (obie ksiazki zajebiste ale to jest totalna klasyka wiec to raczej banal wspominac o tym) tym lepiej... moze byc duzo opisow naukowych, socjologicznych, politycznych, itp...

Thx


W temacie klasyki: "Człowiek z wysokiego zamku" Dicka, a dla relaksu: "Wybrakówka" Diwowa.

**
Avatar użytkownika

Posty: 7427
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 2 sie 2013, 05:28 
Cytuj  
"Prawda półostateczna" i "Cudowna broń" Dicka są klimatem nieco zbliżone do 1984, "Słoneczna loteria", "Płyńcie łzy moje..." takie bardziej o zaszczuciu człowieka przez maszynerię polityczną.
Sporo jest antyutopii pisanych przez Polaków, bardzo mocny nurt był w latach 80 i 90, praktycznie wyłącznie social-fiction wtedy się pisało.
Trylogia Apostezjon Wnuka-Lipińskiego jest bardzo dobra, dobrze pokazuje mechanizmy państwa totalitarnej szczęśliwości. Ale i inne powieści z tego okresu trzymają formę.
"Przenajświętsza Rzeczpospolita" Piekary jest nowsza i znacznie bardziej brutalna.
"Czarne oceany" Dukaja to antyutopia z naciskiem na science, bardziej transhumanizm niż Wielki Brat z ekranu tv.
Opowiadań też jest trochę, zbiorek "PL 50+" ma kilka udanych; "Jawnogrzesznica" to ciekawy przedstawiciel "kler-fiction" z końcówki boomu na social.

**
Avatar użytkownika

Posty: 8077
Dołączył(a): 16.11.2004
Offline
PostNapisane: 2 sie 2013, 10:32 
Cytuj  
Duzo fajnych ksiazek - dzieki wszystkim. :)


_________________
Obrazek

*

Posty: 66
Dołączył(a): 19.08.2012
Offline
PostNapisane: 4 sie 2013, 12:16 
Cytuj  
"Legion" Elżbiety Cherezińskiej https://www.youtube.com/watch?v=qBcoGfc_SSM

Bardzo dobra powieść historyczna, chcociaż zdaniem recenzentki z gazety wyborczej homofobiczna ponieważ:

Cytuj:
To zresztą ciekawe, że w poprzednich powieściach autorka znajdowała miejsce dla gejów - wśród wikingów i w piastowskiej Polsce. A tu tysiące chłopców w lesie i nigdy żadnych nie przyłapano pod jednym kocykiem?
:wink:

**

Posty: 224
Dołączył(a): 12.05.2009
Offline
PostNapisane: 5 sie 2013, 14:00 
Cytuj  
Jeśli ktoś z forumowiczów jeszcze nie zdecydował się przeczytać trylogii husyckiej Sapkowskiego, to napiszę że jak najbardziej warto.
+ Każda warstwa społeczna mówi dla siebie specyficznym językiem. Książęta, rycerze, mieszczaństwo oraz wieśniacy.
+ Dużo literatury faktu.
+ Wątki prowadzenia walk(sceny batalistyczne etc.)
+ Wątki wywiadowcze(szpiegowanie, skrytobójstwa)
+ Wątki poswięcone ówczesnego wpływu papiestwa na region śląski, czeski i polski
+ Wątki poświęcone inkwizycji
+ Wątki poświęcone alchemii oraz magii
+ Wątek miłosny(tu raczej surowo wszystko jest opisywane bez zbędnego "pierdolenia")

- Sporo wstawek jest z łaciny. Ale jak ktoś lubi szukać znaczeń to w sumie może być na plus.

***
Avatar użytkownika

Posty: 19064
Dołączył(a): 31.08.2003
Offline
PostNapisane: 5 sie 2013, 16:35 
Cytuj  
Dendrol napisał(a):
Bardzo dobra powieść historyczna, chcociaż zdaniem recenzentki z gazety wyborczej homofobiczna ponieważ:

Cytuj:
To zresztą ciekawe, że w poprzednich powieściach autorka znajdowała miejsce dla gejów - wśród wikingów i w piastowskiej Polsce. A tu tysiące chłopców w lesie i nigdy żadnych nie przyłapano pod jednym kocykiem?
:wink:


To naprawde straszne.

Moze powinna wyjsc jakas ustawa albo najlepiej dyrektywa unijna nakazujaca wprowadzenie watkow gejowskich do homofobicznego kanonu literatury.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 17 sie 2013, 20:47 
Cytuj  
http://life.forbes.pl/najlepiej-zarabia ... 3,1,1.html
Najlepiej zarabiający pisarze

1. E. L. James – 95 mln dolarów
2. James Patterson – 91 mln dolarów
3. Suzanne Collins – 55 mln dolarów
4. Bill O’Reilly – 28 mln dolarów
5. Danielle Steel – 26 mln dolarów
6. Jeff Kinney – 24 mln dolarów
7. Janet Evanovich – 24 mln dolarów
8. Nora Roberts – 23 mln dolarów
9. Dan Brown – 22 mln dolarów
10. Stephen King – 20 mln dolarów
11. Dean Koontz – 20 mln dolarów
12. John Grisham – 18 mln dolarów
13. David Baldacci – 15 mln dolarów
14. Rick Riordan – 14 mln dolarów
15. J. K. Rowling – 13 mln dolarów
16. George R. R. Martin – 12 mln dolarów.

;<


_________________
.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109 ... 135  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.