Jak przeglądałem screeny to byłem załamany. Toż to graficznie szczyt PS2.
Fabularnie zapowiada się fajnie, kręgi piekieł. Ciekawe co będzie na 5 (pesymiści, leniwi)
1 krąg - W Limbo rezydują dusze ludzi dobrych i sprawiedliwych, którzy nie zostali ochrzczeni. Nie doznają oni cierpienia, lecz nieustannie towarzyszy im uczucie tęsknoty. Wśród nich znajdują się cnotliwi poganie, mistrz poetów Homer, ludzie pióra: Horacy, Owidiusz, filozofowie: Sokrates, Platon, Arystoteles, Juliusz Cezar, a także bohaterowie mityczni: Hektor i Eneasz. Wszyscy oni są wykluczeni z Nieba tylko dlatego, że nie poznali Jezusa Chrystusa.
2 krąg: pod strażą Minos znajdują się dusze ludzi, którzy nie potrafili zapanować nad zmysłami. Tutaj Dante spotyka Dydonę, Kleopatrę, Semiramidę, Achillesa, Tristana oraz parę kochanków Paolo Malatestę i Franceskę da Rimini. Ich historia była inspiracją dla wielu następców Dantego. W całym Piekle Kary potępieńców związane są z grzechami przez nich potępionymi na zasadzie contrapasso, tj. podobieństwa lub przeciwieństwa. Targanych przez zmysły za życia po śmierci targa wichura.
3 krąg: Ci, którzy nie znali umiaru w jedzeniu i piciu, są szarpani przez Cerbera.
4 krąg: Skąpcy i rozrzutnicy są tu strzeżeni przez Plutona - uosobienie gniewu.
5 krąg: Znajduje się za krwawą rzeką Styks, przez którą przeprawia Flegiasz. Dante spotyka tu potępionych za gniew, zazdrośników, ludzi leniwych i pesymistów.
6 krąg: Dusze heretyków leżą tu w płonących grobach.
7 krąg: Należy do piekła dolnego. Przebywają w nim dusze bluźnierców przeciwko bliźnim: tyrani, jak np. Dionizjos I z Syrakuz i mordercy pływają w rzece gorącej krwi - Flegetonie. W innym rejonie tego kręgu są szarpani przez harpie samobójcy. W trzecim rejonie ognisty deszcz pada na bluźnierców przeciwko Bogu. Podobna kara spotyka gwałtowników, lichwiarzy, homoseksualistów (w tej licznej dość grupie jest znany literat włoski i nauczyciel Dantego, Brunetto Latini).
8 krąg: Miejsce strzeżone przez potwora Geriona dzieli się na 10 czeluści. Rezydują tu i cierpią rozmaite męki oszuści, uwodziciele, pochlebcy, symonici (także papież Mikołaj III), hipokryci, złodzieje, fałszerze, fałszywi doradcy, wróżbici, schizmatycy. W ósmej czeluści spotyka Dante żądnego wiedzy Ulissesa (Odyseusza).
9 krąg: Jest wielką, strzeżoną przez Gigantów studnią. Dzieli się na cztery strefy. Pierwsza jest przeznaczona dla zdrajców bliskich, druga dla zdrajców ojczyzny. Jest wśród nich hrabia Ugolino, którego historia należy do najbardziej znanych fragmentów poematu. W trzeciej strefie leżą pod lodem ci, którzy zawiedli zaufanie innych. W ostatniej, na dnie piekła w towarzystwie odrażającego Lucyfera cierpią zatopieni w lodowym jeziorze Dis zdrajcy swych dobroczyńców; Judasz - zdrajca Boga, oraz Brutus i Gajusz Kasjusz Longinus - zdrajcy Cezara.