mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 ... 135  Następna strona
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:40 
Cytuj  
Cytuj:
Ja czytałem sporo fantasy elfo i krasnoludopodobnych i stanowczo nie wszystko było śmierdzącą kupą ;)


Mark ale mnie chodzi o te pozycje Z elfami i krasnoludami co niby nie byly kupą ;p


_________________
.

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:40 
Cytuj  
Oyci3C napisał(a):
Pierwszy Kane to był Pierścień z Krwawnikiem, wchłonąłem w jeden dzień:)
Jedna z moich serii życia.



ta a najlepsze że to były czasy, gdzie by dorwać określony tytuł trzeba było się trochę nakombinować. W liceum miałem kolegę, który miał starszego brata fana SF/Fantasy i np. calutką kolekcję Ursuli K. Le Guin. Cała męska połowa klasy robiła zapisy na określone części ;)

Highlander - no to dlatego weź sobie jakiś chart, bo świadom jestem faktu, że jak ja ci podam to określisz to jako kupa. Co własnie robisz. Dla mnie osobiście Genesis of Shannara Trillogy Terrego Brooksa to najlepsze fantasy ever. Dla kogoś innego może być to całkiem przecietne, dla jeszcze innego totalną kupą. I są tam elfy.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:51 
Cytuj  
Pytam... by ewentualnie przeczytac bo byc moze nie czytalem. A tego co podales nie czytalem, i o to chodzilo.
Bo ja z elfami nic za bardzo dobrego nie kojarze.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 17021
Dołączył(a): 21.11.2001
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:55 
Cytuj  
Ursula również, ja na szczęście wszystko miałem od mojego ojca:)

***

Posty: 13931
Dołączył(a): 28.08.2010
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:10 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
Bo ja z elfami nic za bardzo dobrego nie kojarze.


Earthdawn znasz?


_________________
Zbanowany permanentnie, bez mozliwosci odwolania od bana.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2382
Dołączył(a): 2.12.2001
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:16 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
Pytam... by ewentualnie przeczytac bo byc moze nie czytalem. A tego co podales nie czytalem, i o to chodzilo.
Bo ja z elfami nic za bardzo dobrego nie kojarze.

Ja książki Feista o Mikdemii w ogólności i Krondorze w szczególności, uważam za bardzo dobre. Chociaż jest tam całkiem sporo elfów ;).


_________________
Obrazek

***

Posty: 13931
Dołączył(a): 28.08.2010
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:27 
Cytuj  
Perrin napisał(a):
Highlander napisał(a):
Krondorze w szczególności, uważam za bardzo dobre. Chociaż jest tam całkiem sporo elfów ;).


Czytałem jedną książkę z tego świata. Powiedz czy we wszystkich książkach jest pedalski podział na dobro (ludzie) kontra zło (elfy)?


_________________
Zbanowany permanentnie, bez mozliwosci odwolania od bana.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2382
Dołączył(a): 2.12.2001
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:30 
Cytuj  
Niah napisał(a):
Czytałem jedną książkę z tego świata. Powiedz czy we wszystkich książkach jest pedalski podział na dobro (ludzie) kontra zło (elfy)?

Jest ich ponad 30. W większości nawet słowa o elfach nie ma ;). Czyta dalej.


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 29 gru 2013, 23:29 
Cytuj  
Niah napisał(a):
Earthdawn znasz?

to to nie jest tylko uniwersum dla gier rpg?

Feista to to chce przeczytac w koncu, przynajmniej te 1 sage. W sumie to kiedys polowalem by kupic uzywane, ale w koncu zapomnialem.

Ogolnie wiekszosc z tego tematu kojarzy mnie sie z forgotten realms czy dragonlance, ktore mogly byc fajne tylko za dzieciaka.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 879
Dołączył(a): 2.09.2005
Offline
PostNapisane: 30 gru 2013, 11:55 
Cytuj  
Tor-Bled-Nam napisał(a):
Junkier napisał(a):
Tor-Bled-Nam napisał(a):
Nie w tym rzecz zupełnie. W trylogii wszystko jest czarno-białe, jasny podział na dobro i zło. Nie ginie o ile pamiętam ani jeden dobry charakter, a wszyscy źli dostają nauczkę. Konstrukcja fabuły prosta jak drut. Fajnie się to czyta jako pierwszą pozycję z gatunku (ja tak miałem), ale jest kilka dużo lepszych książek fantasy. To, że coś fantasy nie oznacza, że musi być trywialne. Tolkien był jednym z pierwszych, więc trochę go można zrozumieć ale średnio się postarał.

Pisałem tu już kiedyś o tym - Tolkien w zasadzie nie tworzył książki fantasy. Tworzył epos, mit, które według współczesnych standardów z natury są trywialne, bo słuchający ich dzikusy siedzący po nocach przy ogniskach nie mają ochoty na rozkminianie jak na zachowanie bohatera wpłynęły jego trudne relacje z ojcem. Równie dobrze można by narzekać na trywialność Illiady albo opowieści o Królu Arturze.


Jeśli z założenia miało to tak wyglądać to ok, ale pierwszy raz słyszę historię o pisaniu mitu.

Tolkien bardzo ubolewał nad tym, że Anglia nie ma swojej własnej mitologii (bo przecież Legendy Arturiańskie to połączenie wierzeń celtyckich i chrześcijańskich). Podczas studiów na Oxfordzie po raz pierwszy miał styczność z Kalevalą (fiński zbiór legend i wierzeń) i jak sam potem wspominał w listach Silmarillion miał być próbą napisania Kalevali na nowo i przeniesiena jej na angielski grunt. Jeśli chcecie poczytać więcej o inspiracjach Tolkiena, to polecam "Magiczny świat Władcy Pierścieni" Colberta. Książka jest pisana dla dzieci, ale można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć zarówno na temat źródeł leżących u podstawy LotR'a jak i o różnych mitologiach.

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 30 gru 2013, 15:33 
Cytuj  
No właśnie.
Tolkien pisząc Władcę Pierścieni chciał wskrzesić tradycje pogańskich ludów północy, stworzyć XX wieczny epos sławiący czyny mitycznych bohaterów. Stąd archaiczny język i stylistyka, podniosły ton, malowniczość opisów, wplatanie w powieść wierszy i pieśni, wyraźny podział (nie do końca) na dobro i zło, w większości prosto skonstruowani bohaterowie, w zasadzie sprowadzeni do podstawowych archetypów. Jak się komuś nie podoba to ok, ale narzekanie na to to po prostu niezrozumienie konwencji.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 12:00 
Cytuj  
obled 44, zychowicza - ciekawa lektura :)

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 20:18 
Cytuj  
Malazańską Mendol czytałeś?
Bo ja dopiero zacząłem i na razie jestem na nie. Nie wiem czy nie odpuścić sobie tego.. Jestem w 20% pierwszego tomu (kundel mi te procenty pokazuje zamiast stron, sorry), rozkręci się coś dalej?

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 20:35 
Cytuj  
Malazanska jest zajebista i rozkręci się w chuj.
Przeczytaj minimum dwa tomy imo. Imo drugi tom najlepszy, ale 1-szy tez mial swoj klimat.


_________________
.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 20:39 
Cytuj  
czytalem, zaczalem chyba parenascie lat temu, kiedy byla troche bida u nas na rynku, wiec wciagnelo mnie od razu :)
a potem im dalej tym lepiej, rozkreca sie w chuj, ale najlepiej chyba z notatnikiem czytac, bo mozna sie pogubic po pewnym czasie.
ja sie nie zmeczylem, bo z reguly byl rok przerwy miedzy kolejnymi tomami, wiec tez inaczej 'wchodzilo'.
czytaj malzanska i przerywaj sobie detektywem garrettem :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 22:05 
Cytuj  
A coś lajtowego? Wciagnalem od środy 4 ksiązki i jakos nie mam co czytać. Za malazanska nigdy mi sie nie chce brac, bo okresowo nie mam czasu czytać (albo ciąg na czytanie obecny mi przejdzie) i boje sie pogubic.
Moze coś lekkiego z kryminałów albo supernaturalprzygodowych? Na ciężkie tematy jakos nie mam teraz ochoty. W sumie gdzieś mi sie nowy king walał, ale po 3 rozdzialach nie chcialo mi sie czytać "kolejnego kinga".


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

*

Posty: 66
Dołączył(a): 19.08.2012
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 22:28 
Cytuj  
może "Igła" Folletta albo coś Clavella: "Shogun", "Król szczurów".

*
Avatar użytkownika

Posty: 5159
Dołączył(a): 10.02.2009
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 22:36 
Cytuj  
Shogun jest w pytę + jak Tomu napierdala 4 książki od środy to ma lekturę do niedzieli

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 20 sty 2014, 23:21 
Cytuj  
tomu - zelazny druid, takie lajtowe, mozesz sprobowac.
no i jeszcze niesmiertelny garrett, oraz 2 inne serie kryminalno-fantasy, ale musze sobie przypomniec tytuly ;p

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2382
Dołączył(a): 2.12.2001
Offline
PostNapisane: 21 sty 2014, 07:17 
Cytuj  
Cykl "Kroniki braciszka Cadfaela" Ellis Peters jest całkiem niezłe. Takie detektywistyczne kryminały ze średniowiecza ;) Całkiem miło się czyta. Powstało w sumie jakoś tak kilkanaście tomów.


_________________
Obrazek

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 ... 135  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.