mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:43 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
Logain Darkthorn--> ale jesli w zadaniu nie ma podanych warunkow (czesto bylo przy rachunku prawd.) to trzeba przyjac jakies zalozenie ;)


Nie, jesli nie ma podanych warunkow ani ograniczen to znaczy ze operujemy na calym zbiorze. Jesli mowimy zbior liczb naturalnych to mamy na mysli caly zbior a nie od 0 do 5. No chyba ze warunki zaznaczymy w odpowiedzi, np ze dla skonczonego zbioru liczb liczb calkowitych jest wiecej lub tyle samo. I nie mowcie mi tu o skrotach myslowych, prosze :)



pozdrawiam


Ostatnio edytowano 18 lis 2005, 15:44 przez Logain Darkthorn, łącznie edytowano 1 raz
*****
Avatar użytkownika

Posty: 2387
Dołączył(a): 18.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:44 
Cytuj  
Jak lubicie matematyke i logiczne myslenie to macie:
5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy pala papierosy 5 różnych marek i pija 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.

Pytanie : Kto hoduje rybki ? :)

Norweg zamieszkuje pierwszy dom
Anglik mieszka w czerwonym domu
Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego
Duńczyk pija herbatkę
Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów
Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille
Niemiec pali Marlboro
Mieszkaniec środkowego domu pija mleko
Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę
Palacz Pall Malli hoduje ptaki
Szwed hoduje psy
Norweg mieszka obok niebieskiego domu
Hodowca koni mieszka obok żółtego domu
Palacz Philip Morris pija piwo
W zielonym domu pija się kawę

Edit: a to lipa bo mi sie najbardziej tu pytanie podoba :D


Ostatnio edytowano 18 lis 2005, 15:49 przez Morgul, łącznie edytowano 1 raz
****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:45 
Cytuj  
Morgul, bylo juz :)


pozdrawiam

***

Posty: 909
Dołączył(a): 8.04.2004
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:46 
Cytuj  
Ja o jednym wy o drugim. Ja o pytaniu wy o teorii liczb i nieskończoności. :]

Naprawdę jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy matematycznej, ale jak już wcześniej powiedziałem: Jakość odpowiedź ocenia się biorąc pod uwagę jakość pytania.

Ja uważam, że w świetle pytania odpowiedź była prawidłowa.


A pretensje powinno się mieć do autora pytania, a nie do Szczuki czy też odpowiadającego.

To tyle.


Logain Darkthorn napisał(a):
OMG, Ethan, jak mozna uzywac takich skrotow myslowych? Matematyka jest jednak nauka scisla, i dopoki nie doda sie warunkow to podana odpowiedz nie jest prawidlowa. Face it :)


pozdrawiam


Czy ja wyglądam jak autor tego pytania, że mnie zarzucasz skróty myślowe ? Ja tylko go o to podejrzewam.

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:50 
Cytuj  
no tak Logain ale to raczej przykład dla nudzących się doktorków matematyki, którzy za punkt honoru obrali sobie że matematyka > logika i postanowili to udowodnić. Dla normalnych ludzi jeżeli jeden ze zbiorów niezależnie jak duży zawiera się w drugim zbiorze też niezależnie jak dużym to postawienie znaku mniejszości nie powinno być żadnym błędem.

Zgroza jednym słowem.

******
Avatar użytkownika

Posty: 4474
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:51 
Cytuj  
Xanth napisał(a):
Nadal czytasz pregierz ;)


nigdy nie przestałem ;)


_________________
ǝuʍɐqɐz ʇsǝظ ıɯɐbou ʎɹob op ǝıuɐsıd
¡ lɐʇod lɐʇod

******
Avatar użytkownika

Posty: 4474
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:53 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
no tak Logain ale to raczej przykład dla nudzących się doktorków matematyki, którzy za punkt honoru obrali sobie że matematyka > logika i postanowili to udowodnić. Dla normalnych ludzi jeżeli jeden ze zbiorów niezależnie jak duży zawiera się w drugim zbiorze też niezależnie jak dużym to postawienie znaku mniejszości nie powinno być żadnym błędem.

Zgroza jednym słowem.


Zgroza jednym słowem.
(to też tak napisałeś, żeby mieć trochę racji ???)


_________________
ǝuʍɐqɐz ʇsǝظ ıɯɐbou ʎɹob op ǝıuɐsıd
¡ lɐʇod lɐʇod

***

Posty: 909
Dołączył(a): 8.04.2004
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:54 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
no tak Logain ale to raczej przykład dla nudzących się doktorków matematyki, którzy za punkt honoru obrali sobie że matematyka > logika i postanowili to udowodnić. Dla normalnych ludzi jeżeli jeden ze zbiorów niezależnie jak duży zawiera się w drugim zbiorze też niezależnie jak dużym to postawienie znaku mniejszości nie powinno być żadnym błędem.

Zgroza jednym słowem.



hehehe

Czasami naprawdę gadasz sensem. :) Ale do większości taki argument nie dociera, bo uparcie chcą udowodnić swoją wysoką wiedzę matematyczną. :]
Zapominając, że teoria dużych liczb to jedno, a małe liczby (które spotykamy w normalnym życiu to drugie - a o nie chodziło w tym pytaniu).

Zresztą sama nazwa TEORIA - już brzmi dziwnie. ;)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10599
Dołączył(a): 26.02.2002
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:54 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
jeżeli jeden ze zbiorów niezależnie jak duży zawiera się w drugim zbiorze też niezależnie jak dużym to postawienie znaku mniejszości nie powinno być żadnym błędem.

Ale jest. To jest matematyka, tu nie ma miejsca na czyjes "widzimisie".

X.


_________________
http://zaginiony.net


Ostatnio edytowano 18 lis 2005, 15:55 przez Xanth, łącznie edytowano 1 raz
******
Avatar użytkownika

Posty: 4474
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:55 
Cytuj  
*rence*

i EOT, nie mam siły...


_________________
ǝuʍɐqɐz ʇsǝظ ıɯɐbou ʎɹob op ǝıuɐsıd
¡ lɐʇod lɐʇod

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 15:59 
Cytuj  
Logain Darkthorn--> tak w tym przypadku... ale mowilem w sumie bardziej o swoim przypadku, sorx ;) Liczylem zadanie z prawdopodobienstwa i byl po prostu brak danych lub niedokladnosc a w rachunku prawd. jest to bardzo istotne...

dla mnie nielogiczne jest wlasnie to, ze jesli oba zbiory sa nieskonczone, to 1 moze byc wiekszy od 2, przeciez to nie trzyma sie kupy...


_________________
.

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:00 
Cytuj  
to jest TEORIA matematyki. Bo tak naprawdę (fizycznie) nieskonczoność nie istnieje. To tylko znaczek na określenie czegoś czego nie potrafi się policzyć, zapisać w inny sposób. Upraszczenie matematyki tylko z tego powodu, że czegoś nie potrafimy policzyć (jeszcze) to błąd moim zdaniem.

Do tego ja najczęściej matmę pisałem na ~5 (część zadaniową) i albo byłem zwolniony z teorii, albo rezygnowałem kosztem wpisania do indeksu oceny 4. Z wkuwania regułek byłem kiepski i unikałem tego jak mogłem :( Teraz wiem dlaczego.

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:00 
Cytuj  
Mark nie jestem bron boze doktorkiem matematyki (choc zdarza mi sie nudzic czasami ;) ) ani nie mam zamiaru udowadniac wyzszosci niczego nad niczym, tak samo jak nie chodzi mi o to ze chwale sie swoja wiedza z podstawowki jakby na to nie patrzec :)
Ale matematyka to matematyka. To ze nieskonczonosc jest abstraktem i ze umysl czlowieka nie potrafi tego objac i przyjmuje uproszczenia jakby to byl duzy koszyk z mnostwem jablek to nie znaczy ze takie rozumowanie jest prawidlowe. Rozumiem ze wprowadza sie pewne uproszczenia, ale to tak jakby dla uproszczenia przyjac ze pierwiastek z 2 jest rowny jeden.

pozdrawiam

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2387
Dołączył(a): 18.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:06 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
Bo tak naprawdę (fizycznie) nieskonczoność nie istnieje.


Jak dla mnie przykladem nieskonczonosci jest miejsce w ktorym jest i rozrasta sie wszechwswiat <- istnieje, hen hen za gorami za lasami gdzie nie ma swiatla.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:14 
Cytuj  
hmm... wszechswiat zdaje sie rozrasta sie pozniej kurczy a pozniej znowu rozrasta... itd. ale to tylko takie niepewne dopowiedzenie bo nawet nie wiem czy to teoria czy hipoteza byla ;)

PS> Alez nam Pani Szczuka topic zgotowala ;)


_________________
.

***

Posty: 695
Dołączył(a): 18.03.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:15 
Cytuj  
Chciałem coś napisać o tym, że o równoliczności uczyli mnie na logice (@ matematyka>logika), o tym, że wszystkie teorie, prawa matematyczne muszą opierać się na logice, już nawet zacząłem myśleć czy dokładniej nie opisać "teorii równoliczności" ale w sumie i tak nikogo nie przekonam. EOT.
Jedynie gl hf na kolokwiach z podejściem typu jak nie ma określonych warunków to musimy je sobie wymyślić, czy też "no tak na zdrowy rozum".


_________________
Altaya | BF4

***

Posty: 909
Dołączył(a): 8.04.2004
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:22 
Cytuj  
Vorten napisał(a):
Chciałem coś napisać o tym, że o równoliczności uczyli mnie na logice (@ matematyka>logika), o tym, że wszystkie teorie, prawa matematyczne muszą opierać się na logice, już nawet zacząłem myśleć czy dokładniej nie opisać "teorii równoliczności" ale w sumie i tak nikogo nie przekonam. EOT.
Jedynie gl hf na kolokwiach z podejściem typu jak nie ma określonych warunków to musimy je sobie wymyślić, czy też "no tak na zdrowy rozum".


Ja bardzo chętnie na ten temat poczytam.

Inna sprawa, że tak naprawdę problem jest w pytaniu, a nie odpowiedzi - czy mamy do czynienia ze zbiorem skończonym czy też nieskończonym. :]
Konstrukcja pytania i dwie możliwe odpowiedzi naturalne bądź całkowite, z których tylko jedna jest prawidłowa sugerują, że mamy do czynienia ze zbiorem skończonym. (nie chodzi o ogólną prawidłowośc, ale zgodność z zasadami tej gry - żeby nie było niedomówień :])
Ale ten prosty wywód logiczny nie dociera i wszyscy muszą koniecznie prezentować teorię równoliczności, której my tu wcale nie negujemy. :]
Co dziwne biorąc pod uwagę tęgie matematyczne głowy osób, które się na ten temat wypowiadały. :]


Ale wszystkich już się pomieszało już w głowach od tych nieskończoności. :]


Ostatnio edytowano 18 lis 2005, 16:35 przez Ethan, łącznie edytowano 4 razy
*****
Avatar użytkownika

Posty: 2387
Dołączył(a): 18.11.2001
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:23 
Cytuj  
Highlander napisał(a):
hmm... wszechswiat zdaje sie rozrasta sie pozniej kurczy a pozniej znowu rozrasta... itd. ale to tylko takie niepewne dopowiedzenie bo nawet nie wiem czy to teoria czy hipoteza byla ;)

PS> Alez nam Pani Szczuka topic zgotowala ;)


Caly czas sie rozrasta, z sekundy na sekunde coraz szybciej - predkosc jest mierzalna wiec to nie teoria :)

Mi sie u tej pani podobalo raz pytanie, jak poprawnie wymawia sie slowo xxx - przy jej walorach jezykowych smiesznie to wyszlo ;)


Ostatnio edytowano 18 lis 2005, 16:24 przez Morgul, łącznie edytowano 1 raz
*****

Posty: 2199
Dołączył(a): 3.07.2002
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:23 
Cytuj  
Vorten napisał(a):
Chciałem coś napisać o tym, że o równoliczności uczyli mnie na logice (@ matematyka>logika), o tym, że wszystkie teorie, prawa matematyczne muszą opierać się na logice, już nawet zacząłem myśleć czy dokładniej nie opisać "teorii równoliczności" ale w sumie i tak nikogo nie przekonam. EOT.
Jedynie gl hf na kolokwiach z podejściem typu jak nie ma określonych warunków to musimy je sobie wymyślić, czy też "no tak na zdrowy rozum".


Na szczescie kolokwia juz za mna ( uu kiedy to bylo), teraz moge sobie zyc " no tak na zdrowy rozum" :)


_________________
Nie mam pomyslu na signature

***
Avatar użytkownika

Posty: 31563
Dołączył(a): 1.05.2005
Offline
PostNapisane: 18 lis 2005, 16:27 
Cytuj  
Morgul napisał(a):
Caly czas sie rozrasta, z sekundy na sekunde coraz szybciej - predkosc jest mierzalna wiec to nie teoria :)


that's right ale czytalem gdzies, ze pozniej zaczyna sie kurczyc i znowu rozrastac... teoria wielkiego wybuchu? ;)

PS. nie miales napisac, "wiec jest to teoria"? ;)


_________________
.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.