mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Posty: 9516
Dołączył(a): 5.08.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 10:33 
Cytuj  
jak robisz jakies mieso z cebulka a nawet i do krolika sie nadaje to polecam sos wlasnego pomyslu. mieszasz smietane z mustzarda (musztarda najlepiej jakas slodka moze byc miodowa badz jest taka pikant w wiekszych sloiach naprawde bomba) smakujesz bierzesz troche sosu do salaterki mieszasz go z tym sosem smietanowo musztardowym i hyc na patelnie i troche jeszcze na ogniu potrzymac zeby sos sie podgrzal. potarfi zmienic nawet najwieksza qpe w smaczny obiad :)


_________________
Obrazek
http://www.pathofexile.com/forum/view-thread/611443

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 11:17 
Cytuj  
do sosow, zup polecam musztarde dijon.
tylko proponuje bardzo uwazac z iloscia :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 11:53 
Cytuj  
Rożnica między żurkiem, a barszczem białym jest taka że żurek robimy na zakwasie z maki żytniej, a barszcz biały na zakwasie z mąki pszennej lub jak robią to na wschodzie na zakwasie spod kapusty kiszonej, dodatkowo do żurku daje się wędzonki rożne ale tak pisałem ma być dobre, a nie trzymać się sztywno przepisów.

Jak nie mamy koło siebie piekarni sprzedającej taki zakwas to nie problem zrobić to samemu, do słoika/butelki wsypujemy ~20dkg mąki żytniej, może być z otrębami i zalewamy gorącą wodą, raz dziennie potrząsamy i zależnie od temperatury po 3-5 dniach jest zakwas.
Nie polecam dodawania do takiego zakwasu niczego, żadnych czosnków, cebul, kawałków chleba itp, to się samo zrobi jak jest temperatura powyżej 20 stopni.
Wygląd tego nie jest zachwycający po tworzy się na wierzchu kożuch przypominający pleśń :)

No a jak już mamy taki zakwas to polecam zalewajkę:
Kroimy w kostkę ziemniaki, zalewamy wodą i żurkiem, do tego smażymy sporo cebuli, przeciśnięty lub drobno pokrojony czosnek, dodajemy drobno pokrojone wcześniej wymoczone grzybki i pokrojoną w plasterki lub kostkę kiełbasę, może być surowa biała, surowa wiejska ewentualnie jakaś zwyczajna byle nie papka z marketu, w połowie gotowania dodajemy dużą ilość majeranku, doprawiamy zwyczajnie czyli sól, pieprz, można dać liść laurowy i ziele angielskie, na koniec zabielamy śmietaną.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 11:58 
Cytuj  
no masz racje embe odnosnie roznic pomiedzy zurkiem a barszczem bialym - chociaz te juz na dobra sprawe sie zatarly :)
bah zapomnialem o tym, ze tu musimy podawac dokladne przepisy - razem z przyprawami ;)
do zurku dodaje jeszcze sol i pieprz :)

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2739
Dołączył(a): 20.06.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 12:38 
Cytuj  
Zychoo napisał(a):
W miarę prosty przepis, który daje zajebisty efekt. Trudno zepsuć, wygląda ładnie.
Kupujesz ciasto francuskie, szpinak i fetę.

Do gara jebs jebs czosnek i cebulka posiekane (czosnek nie wyciśnięty tylko posiekany) i do zeszklenia na oliwie. Dodajesz szpinak, do tego, dusisz 20 minut mieszając czasem. Odstawiasz żeby trochę ostygło.

Jak ostygnie dodajesz fetę i mieszasz, ale tak, żeby feta była w takich cząstkach niewielkich, a nie żeby sie całkowicie połączyła ze szpinakiem.

Ciasto francuskie jeb na stół, kroisz na 6 kawałków mniej więcej. Na środek każdego jebs ten farsz i rogi sklejasz na górze, żeby zrobić taką kieszonkę.

Wierzch zmarujesz jajcem (interpretuj to jak chcesz) i do piekarnika na 25 minut, temperatura 200 celsjuszy.


ja bym do zmodyfikowal tak ze..
francuza (ciasto) wkladamy do takiej jak to powiedziec formy do ciasta (dziurkujemy zeby zbyt nie wyroslo +obciazamy np suszona fasola) do pieca na jakis czas by sie lekko zrumienilo
reszte to juz dalej normalnie szpinak ser jajco..i do pieca na kolejne 15minut nie wiecej (czyli powstaje zwykla tarta)
aha no i dodam ze szpinak najlepiej uzywac mlody (mozna kupic w torbach w prawie kazdym wiekszym sklepie i jego nie smazymy dusimy 20minut a jedynie okolo 2-3 az zwiednie.
stary szpinak jest niesmaczny a mrozony ma sporo wody w sobie i tez na ogol jest to mrozonka ze starego szpinaku.

**

Posty: 241
Dołączył(a): 10.02.2005
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 12:48 
Cytuj  
embe napisał(a):
No a jak już mamy taki zakwas to polecam zalewajkę:
Kroimy w kostkę ziemniaki, zalewamy wodą i żurkiem (...)


ziemniaki w kwasie ci sie nie ugotuja i nie zmiekna. beda smakowaly jak by byly surowe ;)
polecam podgotowac je osobno z 10 min a nastepnie przerzucic je do wody z zakwasem i zaczac gotowac. dodatki to kielbasa, grzyby, boczek i przyprawy.
polecam jeszcze ugotowac jajko na twardo, pokroic, wrzucic na talerz i zalac zalewajka.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2739
Dołączył(a): 20.06.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 12:52 
Cytuj  
zgadza sie jesli wrzucisz w tym samym czasie ziemniaki do 'zurku' czy to z butli czy robionego sammeu (z suchego chleba maki wody +odczekac ze 2-3 dni lub wiecej) to ziemniaki sie nie ugotuja ..
ja taki zur preferuje z biala kiebasa..naprawde pyszne i szybkie zarcie:>

**
Avatar użytkownika

Posty: 9516
Dołączył(a): 5.08.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 12:58 
Cytuj  
cos ciekawego na grilla? ja ostatnio robilem takie bez miesa bralem papryke na pol do srodka kukurydze z puszki z maslem i czosnkeim na wierzch tarty ser pasuje parmezan wrzucasz na grilla bezposrednio jak zaczyna czarniec papryka zdejmuejsz calkiem fajne badz tez owijasz folia aluminiowa i wtedy troche dluzej pieczesz. jeszcze pstarga polecam ale brzuszki poza przyprawami itd wypchac mu pomidorami. Do grilla czesto robie prosta salatke ale naprawde fajna. Salata pomidorki mozarella czosnek do tego robisz miod + wycisnieta cytryna + oliwa z oliwek i zalewasz. miodne:)


_________________
Obrazek
http://www.pathofexile.com/forum/view-thread/611443

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2206
Dołączył(a): 27.03.2006
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:03 
Cytuj  
lubię placki


_________________
Walter Sobchak: Fuck it, Dude, let's go bowling.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2739
Dołączył(a): 20.06.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:11 
Cytuj  
z grila to rybki swietnie wychodza..
i raczej nikomu nie moze sie nie udac..
rybka troche masla galazka zielska w postaci np tymianku czy innego cytrynka a salatke..ser mozarella moze byc feta ale bardziej slony pomidor ogorek w talarki salata lodowa (ta zwykla jest blee(moze byc troche cebuli np czerwonej, ja dodaje jeszce oliwki i sos ..albo taki kupny z torebeczki albo robiony sammeu

a ostatnio zrobilem taka salatka tyle ze zamiast ryby kupilem poledwicy wolowej
smazymy doslownie 5 minut -(no chyba ze ktos lubi mniej krwiste, ale wtedy miesko jest takie jakby wysuszone...)
pozniej chwile czekamy..i ja to sobie pokroilem w paski wieksze wrzucilem do surowki i mialem 2 danie w jednym i naprawde pyszne:>
ps
zapomnialem o najwazniejszym..zimne piwo...
Piszpan jak robisz grilla to daj znac, za 3h moge byc jakby co:)
eh stare czasy

*

Posty: 6259
Dołączył(a): 30.07.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:26 
Cytuj  
Poziomka napisał(a):
ja bym do zmodyfikowal tak ze..
francuza (ciasto) wkladamy do takiej jak to powiedziec formy do ciasta (dziurkujemy zeby zbyt nie wyroslo +obciazamy np suszona fasola) do pieca na jakis czas by sie lekko zrumienilo
reszte to juz dalej normalnie szpinak ser jajco..i do pieca na kolejne 15minut nie wiecej (czyli powstaje zwykla tarta)
aha no i dodam ze szpinak najlepiej uzywac mlody (mozna kupic w torbach w prawie kazdym wiekszym sklepie i jego nie smazymy dusimy 20minut a jedynie okolo 2-3 az zwiednie.
stary szpinak jest niesmaczny a mrozony ma sporo wody w sobie i tez na ogol jest to mrozonka ze starego szpinaku.

Zgadza się, lepiej wziąć zielony a nie zamrożony, ale nie wszędzie jest, a zamrożony dostaniesz w każdym sklepie. Ale po to właśnie jest duszenie, żeby trochę odparować.
Tarty małe też można z tego zrobić, ale polecam do tego inne ciasto. Francuskie jest spoko na pewno do tego przepisu co ja podałem.


_________________
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:27 
Cytuj  
Macie racje z tym gotowaniem ziemniaka razem z żurkiem ale surowa kiełbasa czy boczek itp też wymaga dłuższego gotowania, u mnie razem wszystko jest w sam raz na końcu gotowania, można osobno oczywiście.

Przypomniałem sobie o peklowaniu mięsa, sam tego nie robiłem ale miałem sąsiada co 2-3 razy w roku robił kiełbasę i szynkę z połowy świniaka, do peklowania używa się saletry, banalnie proste, nie jest to chemia rodem z nasa od dzisiejszych producentów jak coś :)

Co do grilla to robiłem parę razy zwykłą kiełbasę, mięso, pieprz, sól i tyle, palce lizać ale problemem są jelita, ja miałem od tego sąsiada ale podobno są tez sztuczne w sprzedaży.
Taką kiełbasę w domowych warunkach można zrobić z grubo mielonego mięsa z łopatki, szynki, nawet jakieś gulaszowe kawałki mogą być, dwie wersje odmienne w smaku, jedna z peklowanego mięsa i druga z normalnego surowego.
Mięso zmielone z przyprawami wyrabiamy ręką dość długo, ciepło od reki powoduje ze mięso zaczyna być kleiste, można dodać czosnek, a do peklowanego gorczyce.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

***
Avatar użytkownika

Posty: 13268
Dołączył(a): 7.11.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:28 
Cytuj  
Takie wedlinki to zalatwiam/kupuje po znajomosci, bo wiem ze beda lepiej zrobione, lepiej wedzone i nie chce mi sie.


_________________
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent
open your mind for the serpent

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2739
Dołączył(a): 20.06.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:32 
Cytuj  
oj pamietam czasy jak moja babcia peklowala mieso....i wlasnie z saletra...miala swego czasu takie wielkie bryly tego (bo to troche juz tam lezalo) w "spizarni" ..

a pozniej przyszedl czas ze na podworku uzywalismy tej salatery do innych celow..saletra +cukier =baczki:)
pozniej nastala era karbidu ale to inna historia nie zwiazana z tematem:>

**
Avatar użytkownika

Posty: 9516
Dołączył(a): 5.08.2004
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 13:42 
Cytuj  
@poziom na wakacjach spotykamy sie u mnie ze zanjomymi z mmo na kilkudniowe picie i grilowanie (zone z dzieckiem na wakacje wysylam) takze np z przyjazdem.

Peklowanie peklowaniem ale styknie kupic zwyklego schabu wrzucic do miski zasypac sola z czosnkiem tak zeby miesa nie bylo widac od spodu tez. odstawic na tydzien do lodowki. po tygodniu skrobiemy z soli i jest bajecznie mieso sie same rozlazi w ustach po prostu bajka.

U mnie jest jeszcze taki przysmak jak slonina ale musi byc od gospodarza i przynajmniej 10cm grubosci mrozona z sola i czosnkiem. taka slonina plus dobry chleb plus dobre ogoreczki i wodeczka mmmmm.


_________________
Obrazek
http://www.pathofexile.com/forum/view-thread/611443

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 16:14 
Cytuj  
Ten schab to na surowo zakonserwować ? ;p.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

***
Avatar użytkownika

Posty: 12370
Dołączył(a): 23.04.2002
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 17:09 
Cytuj  
duzo dobrych tipow , gz panowie:)

jakies sposoby na uatrakcyjnienie bigosu? , nie przepadam zatym daniem
co zrobic zeby byl bardziej zjadliwy

//uprzedzam Swenga ze wiem jak mieszac :wink:


_________________
"Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward."

****

Posty: 1391
Dołączył(a): 23.02.2006
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 17:20 
Cytuj  
grzyby, sliwki, moze byc skora z wysokiej jakosci szynki,(w ogole dobre jakosciowo mieso, akurat mam homemade) dolewam jeszcze troche nalewki grandma production, stoi pare dni i voila

***
Avatar użytkownika

Posty: 16876
Dołączył(a): 12.09.2005
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 17:22 
Cytuj  
Aldatha napisał(a):
duzo dobrych tipow , gz panowie:)

jakies sposoby na uatrakcyjnienie bigosu? , nie przepadam zatym daniem
co zrobic zeby byl bardziej zjadliwy

//uprzedzam Swenga ze wiem jak mieszac :wink:

A jak robisz ?
Ja osobiscie lubie bardzo tłusty,
(dużo słoniny, wędzona kiełbasa, wieprzowina), słonine, boczek etc. smazyc na osobnej patelni, kiełbase i reszte wieprzowiny można na tej samej.

Do tego najlepiej młodą kapuste, dość długo dusić, az się miękka zrobi.
I całość zaprawić koncentratem pomidorowym. Ja daje sporo. Aż sie bigos czerwony zrobi. Taki naprawde czerwony. Do tego popieprzyć, posolić, można jakieś zioła dorzucić (np. bazylie).

Po wrzuceniu mięsa do kapusty, jak jest za mało tłuste to jeszcze osobiście dolewam oleju. Ale jak się nagromadziło dość dużo boczku i słoniny, to raczej powinno się obejść.

Dla tych co się boją kalorii, choresterolu i innego gówna nie polecam ;p.


_________________
viewtopic.php?t=6093
PODPISY: banery, sig'i, podpisy muszą zgadzac sie tematycznie z profilem forum, nie mogą być animowane, nie mogą przekraczac wielkości 100KB i wymiarow 90 (wysokość) x 400 (szerokosc).

***
Avatar użytkownika

Posty: 12370
Dołączył(a): 23.04.2002
Offline
PostNapisane: 30 mar 2011, 17:32 
Cytuj  
grzyby , kapusta , kluski łazanki , wołowina w grube kostki


_________________
"Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward."

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.