mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Posty: 10140
Dołączył(a): 13.10.2005
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 13:13 
Cytuj  
Jako iż w tym roku zdaję maturę, to mam również do przygotowania maturę ustną z polaka. Wybrałem temat brzmiący: "Wpływ mitologii na twórczość J.R.R.Tolkiena. Zanalizuj na wybranych przykładach." O ile z samą pracą problemów nie będzie, gdyż już wiem jak ma to mniej więcej wyglądać, to jednak prosiłbym o pomoc w wybraniu odpowiednich książek traktujących na ten temat. Myślę, że będzie warto sięgnąć po Mitologię skandynawską, napewno przeczytam jeszcze raz Władcę Pierścieni - ot tak dla przypomnienia sobie. Posiadam również książkę pt. Mit i łaska - Paolo Guilisano - która mówi właśnie o takich zapożyczeniach. Myślę że nie warto samemu szukać odniesień do mitologii u Tolkiena, bo do tego potrzebna byłaby bardzo dokładna znajomość powieści. Dlatego jeśli zna ktoś książki traktujące na ten temat, niech napisze o nich. Z góry dzięki.


Ostatnio edytowano 12 sty 2008, 16:30 przez Razoth, łącznie edytowano 1 raz
*
Avatar użytkownika

Posty: 6736
Dołączył(a): 18.09.2004
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 15:23 
Cytuj  
Aż tak dokładna znajomość powieści wbrew pozorom nie jest aż tak potrzebna, bo przy czytaniu mitologii skandynawskiej zapożyczenia aż biją po oczach ;)

Może ten link Ci się przyda.

Edit:
O, a to przyda Ci się na pewno - teksty, którymi inspirował się Tolkien.


_________________
Obrazek

**

Posty: 451
Dołączył(a): 7.08.2005
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 16:25 
Cytuj  
"Bóg urojony" Richard Dawkins
"Złota gałąź" Sir James George Frazer
"Principia discordia" Malaklipsa Młodszy (Greg Hill)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%8 ... r_Spagetti

To na poczatek. A jak juz lykniesz podstawy Tokienowskiego swiata...
To:

Stary Testament
Bhadavad Gita
Epos o Gilgameszu

A tak juz na powaznie - to kazde zdanie mozna znalezc gdzies tam w tym, co ktos kiedys napisal i wlaczyl do mitologii (jakowejs)

Ja postawiona przed takim wyzwaniem odpowiedzialam wierszem. Dostalam 3 szostki za technike i 4 za tresc. Srednio 6-.
Ale to bylo troche lat temu.


_________________
Obrazek
Cytuj:
Mendol: zostalem wyruchany na maxa przez Microsoft

Cytuj:
Sathorn: U mnie role gowna odgrywa wielkosc ekranu

***
Avatar użytkownika

Posty: 13655
Dołączył(a): 24.08.2004
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 16:42 
Cytuj  
http://www.sf-worlds.com/middle-earth/

To styknie :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10140
Dołączył(a): 13.10.2005
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 16:49 
Cytuj  
@Keii - Dzięki za linki. Przydadzą się.

@Agat - Nie wiem jak kiedyś wyglądała matura ustna z polaka, teraz mam do przygotowania temat z którego liczba punktów jest ograniczona w taki sposób że stosunkowo łatwo jest osiągnąć max. Wystarczy dobrze coś przygotować. Błyskać przed komisją nie mam zamiaru, bo raz że ogólnie literatura to nie jest dziedzina, którą się pasjonuję, choć książki czytać nawet lubię, a dwa - wolę się skupić na pozostałych przedmiotach które zdaje na maturze.

Pytanie o literaturę nadal aktualne.

Edit: Dzięki Dana.

*

Posty: 143
Dołączył(a): 9.11.2006
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 19:28 
Cytuj  
Agat napisał(a):
"Bóg urojony" Richard Dawkins
ksiazka ciekawa i madra ale nie sadze by byla mu potrzebna do pracy a jesli jest potrzebna to czemu? Wg mnie nie pasuje tu


_________________
nie lubie konserw

***
Avatar użytkownika

Posty: 10140
Dołączył(a): 13.10.2005
Offline
PostNapisane: 12 sty 2008, 20:24 
Cytuj  
Betoniara napisał(a):
Wg mnie nie pasuje tu


Bo to był żart. ;)

*

Posty: 143
Dołączył(a): 9.11.2006
Offline
PostNapisane: 13 sty 2008, 01:49 
Cytuj  
selfowned :har:


_________________
nie lubie konserw

***

Posty: 756
Dołączył(a): 9.10.2003
Offline
PostNapisane: 13 sty 2008, 13:51 
Cytuj  
A co do książek samego Tolkiena to uważam, że zamiast "Władcy" lepiej byłoby przeczytać "Silmarillion" a przynajmniej kilka pierwszych rozdziałów (o stworzeniu świata, bóstwach itp. dość "mitologiczne" klimaty).

***

Posty: 935
Dołączył(a): 26.04.2007
Offline
PostNapisane: 14 sty 2008, 14:17 
Cytuj  
pograj w LOTRO :)

***
Avatar użytkownika

Posty: 10140
Dołączył(a): 13.10.2005
Offline
PostNapisane: 14 sty 2008, 15:51 
Cytuj  
Lil napisał(a):
pograj w LOTRO :)


Ta, a potem na maturze: Item X dropujący z moba Y jest jawnym przykładem nawiązania do mitologii germańskiej... itd. Komisja by chyba pospadała z krzeseł. ;)

**
Avatar użytkownika

Posty: 7080
Dołączył(a): 13.05.2005
Offline
PostNapisane: 14 sty 2008, 16:04 
Cytuj  
Razoth napisał(a):
Lil napisał(a):
pograj w LOTRO :)


Ta, a potem na maturze: Item X dropujący z moba Y jest jawnym przykładem nawiązania do mitologii germańskiej... itd. Komisja by chyba pospadała z krzeseł. ;)


gadanie, znam co najmniej paru nauczycieli polskiego, którzy zgodzili by się na odniesienie do gier komputerowych (chociaż się na tym nie znają ofc) i wzięliby to za atut (o ile byłby to jakiś mały fragment całej pracy) ;)

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.