mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47868 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565 ... 2394  Następna strona
Autor Wiadomość
**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:36 
Cytuj  
embe napisał(a):
Jaki jest w EU i w Polsce dozwolony maksymalny udział kredytów w stosunku do lokat, nie wiem nawet gdzie to szukać, w usa FED ma chyba 1 do 50 ?


Jak rozumiesz to 1 do 50 ?

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:42 
Cytuj  
Masz poniżej Lokken:

Jeśli ja wpłacę do banku, przypuśćmy, 100 euro ( ta logika dotyczy w równym stopniu złotych czy dolarów ) to dostanę od banku, po upływie roku, 1 % odsetek od tych zdeponowanych przeze mnie pieniędzy. Czyli po roku będę mieć na koncie bankowym 101 euro.

Ale bank, przyjmując ode mnie te 100 euro, będzie mógł pożyczyć innym na procent ( na te, przypuśćmy, 8 % ) nie tylko „moje” 100 euro ale ponad 5.000 euro ( dokładnie 5.299 euro ), które „cudownie” pojawiają się, celem kredytowej działalności banków, po wpłaceniu przeze mnie 100 euro. Skąd bierze się ta cyfra w banku ?

Bank, w oparciu o prawo zwane „rezerwą obowiązkową” czy też „rezerwą częściową” nie musi posiadać swoich realnych, fizycznych pieniędzy, by móc udzielać pożyczek. Prawo, o którym wyżej, zezwala bankom na kreowanie pieniędzy, co dokładnie oznacza „wyczarowywanie” sumy w ilości 50 razy większej od tej, którą banki realnie dysponują i którą przechowywują w swojej rezerwie ( zwanej, co warto zapamiętać, rezerwą częściową czy obowiązkową ). Jest to możliwe dlatego, że od dawna już bankierzy zaobserwowali, że ludzie wkładający swoje oszczędności do banku, podejmują je po trochu i nigdy wszyscy naraz. Poza tym, zwłaszcza w ostatnich latach, wzajemne rozliczanie należności pomiędzy stronami odbywa się najczęściej systemem przelewów. Obrót gotówkowy praktycznie zostaje wyparty przez obrót elektroniczny, wirtualny ( elektroniczne karty płatnicze zna każdy z nas ! ). Stąd istnienie pieniędzy fizycznych staje się praktycznie nieistotne. Obecnie w świecie cywilizacji zachodniej, a coraz bardziej w całym naszym globalnym świecie, masa monetarna fizyczna ( tj. pieniądz papierowy czy monety metalowe ) stanowi jedynie nikły procent masy monetarnej w obiegu ( mniej niż 10 procent ! ), gdyż prawie wszyscy i prawie wszędzie posługują się pieniądzem elektronicznym.

Wróćmy teraz do moich 100 euro : po ich wpłaceniu przeze mnie bank bogaci się o ponad 5.000 euro. Gdybym tych pieniędzy nie wpłaciła, bank nie mógłby wykreować sobie tej sumy, bo musi mieć do tego podstawę właśnie w tej fizycznej, wpłacanej przez kogokolwiek walucie.

W oparciu o prawo „rezerwy częściowej” czy „obowiązkowej” , wynoszącej dziś 2 % ( to na podstawie uzgodnień międzynarodówki bankierów, spotykajacych się regularnie w Bazylei, w Szwajcarii i zwanych „ Bazyleą II ” ) zdeponowane przez kogokolwiek 100 euro dają podstawę bankowi komercyjnemu do cudownego rozmnożenia tych 100 euro aż 50- krotnie ( 100 euro stanowi 2 % od sumy 5.000 ). Tak więc przyjmując ode mnie 100 euro bank natychmiast traktuje te pieniądze jako „rezerwę obowiązkową” ( 2-procentową ) i na tej podstawie „wyczarowuje” sobie pozostałe 98 % masy monetarnej, tyle że wirtualnej. I te 98 % ( tu: 5.000 euro ) może już pożyczać, na procent oczywiście.


Jak możesz to sprostuj bo to po prostu wygląda zbyt pięknie.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2447
Dołączył(a): 4.03.2005
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:49 
Cytuj  
nie bogaci sie o 5k euro bo twoje/innych depozyty to koszt banku

czyli generalnie bank zarabia 8%-1% na 5k

teraz z tych 7% jakie mu zostaja musi oplacic swoje koszta jak biura etc, pokryc koszty nietrafionych kredytow, i wtedy ma zysk od ktorego jeszcze musi zaplacic podatek


pozatym mieszacie zagadnienie rezerw czastkowych z wymaganiami kapitalowymi banku na potrzeby plynnosci - o tych wymaganiach mowi wlasnie bazylea II i III
czyli ile jakich aktywow(jak plynnych) musi miec bank zeby sie do niego nie przyjebal polski KNF albo europejski EBA (?)


_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 15 sty 2016, 21:53 przez meterrr, łącznie edytowano 2 razy
***
Avatar użytkownika

Posty: 18803
Dołączył(a): 26.09.2005
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:50 
Cytuj  
Lokken1 napisał(a):
embe napisał(a):
Jaki jest w EU i w Polsce dozwolony maksymalny udział kredytów w stosunku do lokat, nie wiem nawet gdzie to szukać, w usa FED ma chyba 1 do 50 ?


Jak rozumiesz to 1 do 50 ?


Musiałbym szukać tego dokładnie w gąszczu pierdół z teoriami spiskowymi ale chodzi o to że zachowując odpowiednie rezerwy bank może w skrócie pożyczyć 50$ mając 1$ w swoich rezerwach.
Ale tak jak napisałem, kompletnie nie jestem w temacie, a w/w szum informacyjny utrudnia znalezienie konkretów.


_________________
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:54 
Cytuj  
Struktura pożyczek PKO BP http://www.raportroczny2014.pkobp.pl/pl ... dania-z/22

Struktura depozytów PKO BP (od klientów detalicznych) http://www.raportroczny2014.pkobp.pl/pl ... dania-z/33

Jakby opis który zacytowałeś był prawdziwy to widziałbyś drastyczną dysproporcję pomiędzy tymi pozycjami. Bank musi część depozytów trzymać u siebie fizycznie (żywa gotówka) albo wirtualnie na rachunku, ale nie bank nie tworzy kasy z niczego jak to jest opisane.

*****

Posty: 2004
Dołączył(a): 29.03.2004
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 21:57 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
Wróćmy teraz do moich 100 euro : po ich wpłaceniu przeze mnie bank bogaci się o ponad 5.000 euro. Gdybym tych pieniędzy nie wpłaciła, bank nie mógłby wykreować sobie tej sumy, bo musi mieć do tego podstawę właśnie w tej fizycznej, wpłacanej przez kogokolwiek walucie.


Ja pierdole, totalny odlot Mark24.

Jak bierzesz kredy to co ci bank wpłaca na konto? kasę czy niewidzialny pieniądz? i to stwierdzenie" wpłacam 100 euro a bank dostaje 5000" wtf??


_________________
Bishop - Teon

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:03 
Cytuj  
@Embe

Kwestie adekwatności u nas regulują (lub będą regulować) Basel II/III i CRDIV/CRR.


Należy pamiętać o różnicy miedzy tym co bank ma u siebie (fizycznie w formie gotówki lub na rachunku) a tym co ma w bilansie po stronie pasywów.

Tak jak pisałem wcześniej. Klient zakłada depozyt w banku. Jest oczywiste, że aby bank mógł wypłacić odsetki musi tą kasę pożyczyć dalej na wyższy procent. Utrzymuje drobna cześć na wypadek jakby klienci chcieli pobrać swoją kasę. Ale nie jest tak, że banki tworzą kasę z dupy, z powietrza, dodając sobie kolejne zero na rachunku. Zauważyłem, że jest to dość powszechny pogląd podobnie jak, że skoro CHF wzrósł z 2 zł na 4 zł to banki zarobiły na czysto tą różnicę.

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:13 
Cytuj  
Ale lokken prosto i na temat. Czy po wpłacie 100USD depozytów, bank jest w stanie udzielić pożyczki na 100USD (mniej więcej nie wdawajmy się w szczegóły) czy na wielokrotnie wyższą kwotę tj. ~5000USD?
btw. jeżeli to bzdura, kreowanie wirtualnego pieniadza przez banki to wymysły wariatów od teorii spiskowych, to na cholerę u kogo każdy rozwinięty kraj jest zadłużony po korek? Kto nam te przecież fizycznie istniejące biliony pożyczył?
Czy ten dług to nie jest przypadkiem przyszły zysk banków?

montezuma - zauważyłeś czcionkę? Tj. copy & paste.

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:21 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
Ale lokken prosto i na temat. Czy po wpłacie 100USD depozytów, bank jest w stanie udzielić pożyczki na 100USD (mniej więcej nie wdawajmy się w szczegóły) czy na wielokrotnie wyższą kwotę tj. ~5000USD?
btw. jeżeli to bzdura, kreowanie wirtualnego pieniadza przez banki to wymysły wariatów od teorii spiskowych, to na cholerę u kogo każdy rozwinięty kraj jest zadłużony po korek? Kto nam te przecież fizycznie istniejące biliony pożyczył?

montezuma - zauważyłeś czcionkę? Tj. copy & paste.


Następuje kreacja pieniądza w stosunku do fizycznej gotówki tj. obecnie jest jest znacznie mniej niż pieniądza wirtualnego.

Ale nie jest tak, że bank ma 100$ z depozytu na 2 % i pożycza 5000$ na 5% mając 125-krotną przebitkę.

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:24 
Cytuj  
a jakiś bardziej wiarygodny link na temat kreacji pieniądza? Po prostu interesuje mnie jaką realną stopę zwrotu są w stanie uzyskać banki udzielając pożyczek. W porównaniu do osób fizycznych stojących imho na dużo gorszej pozycji i płacących wszelkie wymagane nieporównywalne większe podatki. Może zrozumiem dlaczego na sektor bankowy trzeba chuchać i dmuchać ;)

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:30 
Cytuj  
Imo całe zamieszanie wynika z założenia, że pożyczona kasa wraca do banku.

Czyli:

Wpłacasz 100$. Bank zostawia 2$ i daje pożyczkę na 98$. Ty te 98$ ponownie wpłacasz do banku, on sobie zostawia 2% i daje ci pożyczkę. A ty znowu wpłacasz to do banku. I tak kurwa w nieskończoność. Wtedy rzeczywiście bilans banku rośnie i w teorii mamy mnóstwo wirtualnego pieniądza. Tyle, że realnie to kasa z pożyczek idzie w gospodarkę (mieszkania, konsumpcja itd.)

******

Posty: 3429
Dołączył(a): 25.10.2010
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:36 
Cytuj  
Generalnie co Mark opisuje to prawda, chociaz nie wiem skad wzial kwate $5000 na $100. Problemem systemu rezerw czastkowych jest wlasnie ze jest to system rezerw czastowych i nie z 100% rezerwa w gotowce, czy np w zlocie.


_________________
Obrazek

******

Posty: 3429
Dołączył(a): 25.10.2010
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:38 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
a jakiś bardziej wiarygodny link na temat kreacji pieniądza? Po prostu interesuje mnie jaką realną stopę zwrotu są w stanie uzyskać banki udzielając pożyczek. W porównaniu do osób fizycznych stojących imho na dużo gorszej pozycji i płacących wszelkie wymagane nieporównywalne większe podatki. Może zrozumiem dlaczego na sektor bankowy trzeba chuchać i dmuchać ;)


https://mises.org/library/role-fraction ... keynes-a-0


_________________
Obrazek

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 22:52 
Cytuj  
Nefastus napisał(a):
Generalnie co Mark opisuje to prawda,


Pokaż mi bilans banku który udzielił kredytu na kilkakrotnie większą kwotę niż pożyczył od innych podmiotów.

******

Posty: 3429
Dołączył(a): 25.10.2010
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:14 
Cytuj  
Lokken1 napisał(a):
Nefastus napisał(a):
Generalnie co Mark opisuje to prawda,


Pokaż mi bilans banku który udzielił kredytu na kilkakrotnie większą kwotę niż pożyczył od innych podmiotów.


NBP, i nie podam bo nie mam jak.


_________________
Obrazek

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:18 
Cytuj  
Lokken - z tego co czytam:
2015 - polacy mają 800mld oszczędności i 930mld kredytów (2015). Wychodzi, z tego, że 130mld pożyczonej kasy (15%) to całkiem wirtualna gotówka, której nigdy nie było. Mimo to procent od niej też jest naliczany. I prowizja :)
To sektor prywatny.
Co z przedsiębiorstwami, czy one też równie chętnie lokuja kasę na lokatach jak biorą pożyczki? Bo wydaje mi się, że tutaj różnica może być potężna.

prawdopodobnie podobny bilans czyli przewaga zadłużenia nad lokatami będzie w innych krajach Europy.

Więc co z długiem poszczególnych państw EU? Skąd się wzięły na to pieniądzy, biorąc pod uwagę, że lokaty sektora prywatnego nie są w stanie zaspokoić potrzeb pożyczkowych prywatnych pożyczkobiorców i że moje założenie iż większość kasy w przedsiębiorstwach jest na bieżąco reinwestowana w rozwój/działalność, a nie trzymana w bankach na lokatach jest słuszna? Czy przeważająca/spora część tego zadłużenia to nie jest kasa wirtualna, która stanowi przyszły zysk banków?


Ostatnio edytowano 15 sty 2016, 23:21 przez Mark24, łącznie edytowano 1 raz
*****
Avatar użytkownika

Posty: 2447
Dołączył(a): 4.03.2005
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:21 
Cytuj  
omfg

zrozumcie ze pieniadze kreowane w systemie rezerwy czastkowej nie sa aktzwami banku

czyi nawet jesli mamy te nieszczesne 100 z ktorego przy odpowiedniej rezerwie mozna wykreowac mniej wiecej 5k

to bank w swoim bilansie ma
mniej wiecej 5k aktywow - pozyczki dla ludzi
mniej wiecej 5k pasywow - depozyty od ludzi

czyli zarabia tylko na oprocentowaniu udzielonych pozyczek , a nie kurwa ze ze 100 robi 5k i jeszcze je pozycza jak 99% idiotow od teorii spiskowych to rozumie

a rezerwa czastkowa to podstawa bankowosci , bez nie banki traca racje bytu w obecnej formie


_________________
Obrazek

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:26 
Cytuj  
w sumie racja 800mld lokat, 930mld kredytów - 130mld to przyszły zysk banków (oprocentowanie + prowizja).

meterr - zadłuzenie poszczególnych państw. Polska 1100mld. Czyli gdzieś tam musi być jakieś minimum 900mld złotych lokat. Gdzie są te lokaty?

*****

Posty: 2004
Dołączył(a): 29.03.2004
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:31 
Cytuj  
@Mark24 widać wyraźnie ze ten temat ciebie przerasta. Daruj sobie.


_________________
Bishop - Teon

**

Posty: 401
Dołączył(a): 12.12.2015
Offline
PostNapisane: 15 sty 2016, 23:32 
Cytuj  
Ok czyli wg was system bankowy działa w uproszczeniu w taki sposób.

1. Mark24 ma 10k hajsu. Zakłada bank. 10k to kapitał własny banku znajdujący się po stronie pasywów. Ta kasa jest nie do ruszenia.
2. Lokken ma 10 tys. Zakłada lokatę w banku Marka na 1 % w skali roku. 10k pojawia się po stronie pasywów (zobowiązania) jako depozyt. Analogiczne 10k pojawia się po stronie aktywów jako kasa w gotówce.
3. Marek odpala Belce 200 zł w gotówce jako rezerwa obowiązkowa.
3. Embe chcę otworzyć ciastkarnię. Pożycza od Marka 100k na 10% w skali roku. Marek ma jedynie 10k od Lokkena więc tworzy pozycję "kasa z dupy wzięta" i wpisuje po stronie pasywów. Embe dostaje 100k. Po stronie aktywów w należnościach pojawia się kredyt na 100k. Po stronie pasywów obok 10k depozytu od Lokkena pojawia się pozycja "90k z dupy wzięte".

Czy tak to widzicie ?

Edit: Zbyt długo pisałem,

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47868 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565 ... 2394  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.