mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
**

Posty: 405
Dołączył(a): 22.10.2005
Offline
PostNapisane: 12 gru 2007, 13:23 
Cytuj  
Rhaegal napisał(a):
Najlepiej /war zastąpic /drk- na całe sky wystarczy, na 90% HNMów też.
Trzeba rozróżnić tankowanie w party na expie/meritowaniu, WSNMach czy innych głupotach od tankowania Godów i wyżej czyli Kirina, Jailerów czy HNMów. Samo Kurayami nie wystarczy, smutna prawda jest taka że jeśli Cie nie stac na hojo:ni toolsy to powinieneś olać ninja bo to jest na gody i reszte przydatniejszy tools niż sairui ran na kurayami. Slow > blind a oba generują spory hate. Żaden elemental wheel, mozna co najwyżej rzucić suiton czy huton przed/w trakcie skillchaina aby obniżyć blmom resisty na nuki do magic bursta. Poza hoji i kurayami mamy jeszcze Jubaku- jak masz timer na stun/bind/sleep/kurayami/hojo lub brakuje MP to wtedy rzucasz Jubaku. Poza tym z /drk masz Souleater (recast 6 minut) i Last Resort (recast 5 minut) przy których Warcry się kryje. Jest jeszcze Weapon Bash z krótszym recastem (głowy nie dam ale chyba 2 albo 3 minuty) który daje tyle co voke.

Tankowanie w party gdzie bijemy zwykłe mobki polega na robieniu jak największego dps (damage per second) i dlatego przydaje się mieszanka haste/acc/+atk.

Tankowanie godów czy mobków na triggery w Sky to już zabawa głównie w kitowanie albo tankowanie w enmity+/dmg- sprzęcie. Chyba tylko Despot, Steam Cleaner, Brigandish Blade i Olla tankowałem w damage deal setupie mimo posiadania relika. Całą reszta to enmity+/damage- dzięki temu mogę bez problemu solo tankować nawet Fausta nie wspominając o Mother Globe, Zipacna i kilku innych rzeczach.

Niestety ale ze względu na bardzo wysoki defence u godów tankowanie w melee przynosi wątpliwe rezultaty chyba, że się ma sporo TA i dobrego co-tanka i chcemy się pobawić bez szkody dla całego LSa.
Nie wyobrażam sobie tankowania Byakko w melee czy evasion- bije za mocno i za szybko aby to miało jakieś miarodajne rezultaty, Genbu to samo- główny damage przychodzi z nuków a hate trzeba jakoś utrzymac.

Nie wiem co jeszcze napisac poza tym, że evasion jest do bani na cokolwiek w endgame- nie nadaje się do niczego poza Cassie w Fei'Yin czy solo farmowanie.

Aha na sky/gody/kirina nie żadne tony meritów jak napisał Kamilus, wystarczy scapowane enmity a to jest niewiele meritów bo mozna podnieść maksymalnie do 4. Potem mozna się pobawić w HP+ czy dopieszczanie postaci pod expo/solo ale to inna historia.

Kang napisał:
Lesiu już nie gadaj głupot, do kite /war jest lepszy...


Nie jest lepszy. Własnym stunem kupujesz sobie trochę czasu na zwiększenie odległości czy castniecie czegoś dłuzszego jak bind czy sleep. z /war traciłem hate duzo szybciej nawet na KB czy Chlevniku, którzy mają immuna na stun.



Kassei napisał(a):
Ale od początku. Jedynym dedykowanym tankiem w FFXI jest PLD. Tanka z NINa zrobili gracze, bo wedlug SE (miałem kiedyś link do oficjalnej wypowiedzi devsów, ale nie chce mi się znowu tego szukać), miał być głównie DD i dodatkowo support tankiem który ma m.in. przechwytywać w party hate generowane przez joby XXX/THF. Paladyn może generować hate na mnóstwo sposobów i tu filozofii raczej nie ma. Duowałem na dwa konta w swoim czasie dużo Phalianem z Jasonosem i ten pierwszy pomimo chujowego sprzętu i 72lvl znacznie lepiej się sprawdzał w roli tanka niż mój 75lvl ninja z całkiem niezłym ekwipunkiem i kilkoma meritami. Tankowanie NINem wymaga w równym stopniu ekwipunku, skilla, wiedzy i diametralnie się różni w zależności od sytuacji. M.in. dlatego ninja nigdy nie ma miejsca w inventory, bo nosi ze sobą tony sprzętu: enmity set, evansion set, DEX+STR set do Blade Jin, dmg/haste set, defence set.

W exp/merit party faktycznie dużą częśc hate buduje się dps'em, ale jak mi kiedyś powiedział Mik (bardzo dobry NIN z Hadesa) - ninja ma budować hate wszystkim czym się tylko da. Dlatego używa się wszystkich możliwych sposobów zwiększania jego generowania. Pomijam tak oczywiste sprawy jak food na enmity. Para/slow/blind to podstawa i rzuca się je zawsze, bo nawet jak nie wejdą to i tak generują hate. Jeśli jest czas pomiędzy przełączaniem cieni i para/slow/blind na elemental ninjutsu to się tego używa. Jeśli mamy użyć provoke to się przełączamy na max enmity set. Jeśli mamy zamiar zapierdolić mobkowi z Blade:Jin to się przełączamy na DEX+STR set i przed WSem odpalamy WarCry. Jeśli za bardzo dostajemy po dupie to evansion set. W podbramkowych sytuacjach można też używać defence seta. Jak ja grałem to się jeszcze robiło czasem skillchainy więc wymaganie raportu o TP to też dobra sprawa, nawet jeśli NIN nie bierze udziału w SC, czy nawet w sytuacji jeśli idą same solo WSy, ponieważ wtedy tank ma rozeznanie sytuacji, że zaraz ktoś wyjedzie na mobka z porządną dawką damage i będzie zatracony balans hate, a co za tym idzie trzeba przeciwdziałać. Normalnie zawsze też starałem się czekać aż wszyscy zapierdolą z WSa w międzyczasie rzucając na mobka co się tylko da (para/slow/blind i jeśli był czas to elemental wheel, idealnie jest też obniżać wtedy resisty i burstować, ale przyznam się, że w chuj rzadko to robiłem), a na koniec odzyskiwałem hate używając STR/DEX set >> warcry >> Blade:Jin. Nie powiem, że taka gra nie wymaga dużego zaangażowania, ale spokojnie dawałem radę trzymać/odzyskiwać hate w każdej sytuacji. Dodatkowo grając jako NIN trzeba kontrolować co się dzieje wokół party, czyli unlock target i rozglądać się wokoło, czy nie zbliża się inny mobek i podciągnąć tego którego aktualnie bije party w inne miejsce. Podobnie w sytuacji kiedy był link i ktoś rzucił na mobka sleep, to nie czekamy kiedy się on ubudzi i zacznie masakrować maga, tylko od razu rzucamy (bijąc jednocześnie aktualnie atakowanego przez party mobka) zarówno ninjutsu (oczywiście takie aby go nie obudzić, ale to chyba oczywista sprawa) jak i provoke. Co do samego provoke to używa się go non stop, nie czekamy do momentu aż jesteśmy zmuszeni go użyć, tylko walimy od razu jak się timer wyzeruje. Podobnie z ninjutsu - nie czekamy aż status zejdzie tylko walimy je jeśli tylko się skończy recast. Oczywiście trzeba pilnować aby mieć timer voke wyzerowany na pull kolejnego mobka, ale nawet jeśli się zdarzy, że nie mamy to ZAWSZE jest coś czym można ściągnąć go na siebie (pomijając WSy to przecież spelle Ichi i Ni, czy ewentualnie San, mają niezależne recasty). Ninja MA DUŻO odpowiednich narzędzi do generowania hate, ale trzeba umieć z nich korzystać i trzeba przy grze MYŚLEĆ oraz jak już mówiłem kontrolować co się wokół dzieje. Jeśli ktoś z party ma aggro i nie mamy akurat provoke (lub voke nie wystarczyło), to nie biegniemy tam tylko castujemy elemental wheel (Ni castuje się w momencie), bo tak prędzej pozyskamy hate. Pozatym są party i "party" - w większości sytuacji można spokojnie można bić w haste secie i założonym haubergeonem (koga chainmal tez już chyba masz więc w tym przypadku hauby tylko do WSa), a od czasu do czasu jak cienie zejdą i musisz czekać na recast to przełączać na eva seta (SH, pasek, koczlyki, ta szpiczasta czapka - nie pamiętam nazw). Problemy się zaczynają w momencie kiedy ludzie w grupie są za dobrzy albo za słabi i wtedy trzeba kombinować tak jak pisałem powyżej.

Co kitowania NINem, to nie bazuje ono na evansion, tylko na enmity i defence (zarówno DEF jak i -% physical damage taken). Trochę się nabiegałem na dynamisach będąc kiterem dla BLMów i stwierdzam z czystym sumieniem, że evansion (w przeciwieństwie dla THF) u kitera NINa nie ma sensu. Najważniejsze jest enmnity, aby trzymać ciągle hate na sobie i maksymalizować efekt Provoke oraz ilość hate jaką generuje ninjutsu. Drugorzędna sprawa, ale równie ważna, to DEF i -% physical damage taken, ponieważ czasem trzeba dać się uderzyć (mało miejsca na kitowanie, moment zejścia gravity, albo zwrot w wąskich lokacjach kiedy trzeba się z kitowanym mobkiem minąć). Zawsze też dobrze mieć coś na HP+. Do dobrego setu na taką funkcję brakowało mi w momencie quitnięcia Jelly Ring (nie miałem szcześcia do dropa,a ale to da się wysolować Jasonosem) i Bomb Queen Ring (na to jest trigger i 100% drop, więc spokojnie zdobędziesz z pomocą LSa)

Co do tankowania czegoś dużego to: +enmity, -% damage taken, +HP, haste. Następnie atakujemy earth staffem, dzięki czemu mamy szansę na parry. Do tego dochodzi umiejętne przełączanie cieni, budowanie hate w każdy możliwy sposób w tej sytuacji sposób (voke + ninjutsu para/slow/blind) oraz zaufania do towarzyszy, że nie dadzą nam zdechnąć i wspomogą przy trzymaniu hate. Dobrze też mieć Suiton San dla debuffu przed nukami (nie pamiętam czy to wymeritowałem - wystarczy odblokować, nie warto imo meritować dalej). Czasem trzeba się też odwracać, aby nie złapać statusa typu blind czy para, ale to bardzo rzadko.

O kombinacji NIN/DRK niestety dużo Ci nie powiem. Miałem ją w planach do solo (ze względu na stun) ale potem olałem.

To tyle info od nudzącego się w pracy exNINa Nie wiem czy większość rzeczy jest nadal aktualna, bo gra się pewnie nieco zmieniła od mojego quitnięcia, ale chyba podstawy pozostały takie same. Nie wiem też ile sprzętu posprzedawałeś z Jasonosa bo trochę odpowiedniego sprzętu Ci zostawiłem. W ogóle to najlepiej by było gdyby się wypowiedział faktycznie Rha, albo siakiś inny aktywnie grający ninja mający większe doświadczenie odemnie. Na koniec dodam, że fajnie można się nauczyć przełączać cienie i operować ninjutsu tankując w Bufallo w Ule co mi doradził Mik. Jest tam takie jedno fajne miejsce gdzie do przełęczy można ściągnąć ze zbocza byczka i bezpiecznie go tam bić. Ja tam zawsze szedłem z NPC (perła+tactical perła) i toną toolsów. Biłem tak długo aż mi brakło toolsów albo już nie mogłem wezwać NPC. Dodatkowo można tam się nauczyć pullować mobki. Na samym początku wspomagałem się Suczką, ale z po czasie to przydawała się tylko do teleportu na miejsce Z takiego wypadu miałem co najmniej jedno hide i stack mięska. Aha, można było też skillować tam parrying, ale dość wolno szło ze względu na mój dość niski skill i chyba też bonus do evansion z subu /THF...

***
Avatar użytkownika

Posty: 15620
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 12:19 
Cytuj  
OK kilka pytań do NINów.
Bomb core czy fire bomblet?
Hauby czy koga chainmail?
Senjuinrikio? Warto? Czy są lepsze łatwo dostępne katanki?

Mowa o meritpo.


_________________
ciemny lud to kupi
Deshroom napisał(a):
jeszcze mnie lewy kciuk boli od biegania

******

Posty: 3739
Dołączył(a): 27.02.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 12:52 
Cytuj  
Wszystko powyższe zależy od tego jaki jest pomysł na ninja.

Unji/Perdu to teraz najlepsza kombinacja na meripo, Koga do tp, Hauby do Jina, Fire bomblet zamiast Bomb Core jeśli ktoś pyta o moja opinię. Ninja może się wyekwipować na meat build dla maksymalnego dps ale do tego potrzebuje sporo acc w sprzęcie.


_________________
"The tendency to whining and complaining may be taken as the surest sign symptom of little souls and inferior intellects."
Francis Jeffrey

*

Posty: 6494
Dołączył(a): 14.10.2002
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 13:09 
Cytuj  
Targaryen napisał(a):
Wszystko powyższe zależy od tego jaki jest pomysł na ninja.

Unji/Perdu to teraz najlepsza kombinacja na meripo, Koga do tp, Hauby do Jina, Fire bomblet zamiast Bomb Core jeśli ktoś pyta o moja opinię. Ninja może się wyekwipować na meat build dla maksymalnego dps ale do tego potrzebuje sporo acc w sprzęcie.


Profesor Miodek byłby z Ciebie dumny Rha :))


_________________
FFXI: Hucksterthief: THF99 / BLU99 / NIN99 | AF3+2 (done!) THF5/5, NIN5/5, BLU5/5 | Merity:670+ | Kannagi: 85
FFXIV: The Huckster: BRD80 i452 | MIN80 / BTN80 / FSH80 | GSM80 / CRP80 / CUL80

******

Posty: 3357
Dołączył(a): 16.12.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 13:10 
Cytuj  
Ja mam Bomb Core... Fire Bomblet jest duuuuużo droższy i lepszy, ale z chęcią bym się na niego wybrał. Dropuje z triggerowanego NMa. Generalnie Bomblet > Core

Co do Body to jest trochę więcej szczegółów. Niech to ktoś opisze bo ja tam mam własną wizję a nie chcę znów się narazić znaFcom.

Rha jedzie na Kikoku/ Perdu Blade (z Einherów jak się nie mylę), gdyż ma wyczes hidden (att i acc bonusy) gdy TP<100% (działa chyba na czas WSa). Niektórzy jadą na kombinacjach: Senjuinrikio/ Fudo (dla Cirticali), inni Fudo (Senjuinrikio)/ Unji (Subtle Blow +1 i str, dex bonus do WSów)... spotkałem też w merit pt 2x Mamushito +1 (stun wchodził w sumie dość często).

******

Posty: 3357
Dołączył(a): 16.12.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 13:21 
Cytuj  
Dopiska (a co posta sobie dorobię):

Z tego co wczoraj zauważyłem: jak taki Galka Gryphee straci cienie, a recast nie pozwala założyć nowych, to jemu kuku się nie stanie zbyt szybko. Jak Mitra Freyah straciła cienie to obrywała czasem tak okrutnie, że miała problemy z założeniem nowych cieni. Także sądzę, że póki Frey nie ma sporej liczby meritów w Evasion to lepiej niech używa Haubergeona co najwyżej do WSów. A tak niech jedzie na Koga, Shura lub nawet SH (a widziałem nawet gościa w Ninja Chainmail i nie było to +1). Ale to tylko moje zdanie. Robicie Kiriny... poświeć Swoje punkty na Shura dla Niej (sądzę, że szybciej to zdobędzie niż Koga Chainmail z DemonKillers).

Frey może robić Limbusy. Ninja Chainmail +1???...

******

Posty: 4799
Dołączył(a): 8.12.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 14:36 
Cytuj  
kto uzywa hauby do tankowania? :o :o

SH do tankowania albo enmity gear na HNMy, AF1+1/osode (ewentualnie hauby) do WSow, AF2 do tp...

merity w enmity+ / eva skill / crit rate / subtle blow

shura to nie jest set dla nina, nie ma nic co mogloby sie przydac a -hp skresla go totalnie


_________________
Final Fantasy XI : Zjawcia [Ramuh] RETIRED
Final Fantasy XIV: Chrysalis Skyserpent [Moogle]

******

Posty: 3739
Dołączył(a): 27.02.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 14:45 
Cytuj  
Huckster napisał(a):

Profesor Miodek byłby z Ciebie dumny Rha :))


To zapierające dech w piersiach jaką wiedzę posiadasz na temat ninja Huck. :)


_________________
"The tendency to whining and complaining may be taken as the surest sign symptom of little souls and inferior intellects."
Francis Jeffrey

***
Avatar użytkownika

Posty: 15620
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 15:11 
Cytuj  
Rhae nie pierdziel tylko się rozpisz. Masz największą wiedzę z Polaków! :D
Jedną z największych na serwerze. Normalnie postawię Ci dobre, duże piwo jeśli się pojawisz w Chorzowie ;)


_________________
ciemny lud to kupi
Deshroom napisał(a):
jeszcze mnie lewy kciuk boli od biegania

*
Avatar użytkownika

Posty: 6418
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 15:15 
Cytuj  
Mithra potrzebuje merity nie w Evasion tylko w enemy crit hit rate oraz w parry.


_________________
Ruttar Stonegrip @ IX Kohorta @ Moogle

*****

Posty: 2438
Dołączył(a): 7.06.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 15:45 
Cytuj  
Duszek napisał(a):
kto uzywa hauby do tankowania? :o :o

SH do tankowania albo enmity gear na HNMy, AF1+1/osode (ewentualnie hauby) do WSow, AF2 do tp...

merity w enmity+ / eva skill / crit rate / subtle blow

shura to nie jest set dla nina, nie ma nic co mogloby sie przydac a -hp skresla go totalnie


Zjaw -> dziwie sie ze jeszcze nikt Ci nie napisal ze teraz w meripo tankowanie w haubim to normalka jak ktos nie ma af2 i nie ewentualnie hauby do wsow tylko raczej na 100%.

Merity w Eva sa raczej kompletnie opcjonalne i tylko dla dedykowanych ninja raczej.

Krzysiek -> Perdu blade jest z ISP tylko trzeba miec odpowiedni rank jak na wszystkie perdu bronie i to nie jest wiedza tajemna i troche glupio o tym nie wiedziec.


_________________
Obrazek

Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 721
Dołączył(a): 28.01.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 18:11 
Cytuj  
Krzysiek2099 napisał(a):
Robicie Kiriny... poświeć Swoje punkty na Shura dla Niej (sądzę, że szybciej to zdobędzie niż Koga Chainmail z DemonKillers).


Krzysiek... Kamil nie moze poswiecic swoich pkt dla niej bo tego robic nie wolno... to nie jest jego alt ani nic w tym stylu... tu nie mozna robic tak jak to robisz Ty lub ja ze moge sobie swoje pkt dla alta przeznaczyc na sprzet dla niego


_________________
"Two little goblins, out in the sun. Down came a dragon, and then there was none."
Fluffy Thunder, Gladiator(FFXIV)konto aktywne
Maras, Dragoon/Samurai(FFXI)konto zawieszone

******

Posty: 3357
Dołączył(a): 16.12.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 18:22 
Cytuj  
Duszek napisał(a):
kto uzywa hauby do tankowania? :o :o


Dość sporo osób używa Haubiego do tankowania?

Bartelius napisał(a):
Krzysiek -> Perdu blade jest z ISP tylko trzeba miec odpowiedni rank jak na wszystkie perdu bronie i to nie jest wiedza tajemna i troche glupio o tym nie wiedziec.


Jest poza moim zasięgiem (i jeszcze długo tak pozostanie) także nie zawracam sobie tym gitary narazie.

Marass napisał(a):
Krzysiek... Kamil nie moze poswiecic swoich pkt dla niej bo tego robic nie wolno... to nie jest jego alt ani nic w tym stylu... tu nie mozna robic tak jak to robisz Ty lub ja ze moge sobie swoje pkt dla alta przeznaczyc na sprzet dla niego


No widzisz takie przyzwyczajenie, że mogę :P


Ostatnio edytowano 24 sty 2008, 18:23 przez Krzysiek2099, łącznie edytowano 1 raz
***
Avatar użytkownika

Posty: 15620
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 18:23 
Cytuj  
No właśnie - przekazywania punktów nie ma. Ale dzięki Marasowi padło nowe światło na rulesy. Nie można od teraz brać za swoje punkty sprzętu na mule. Jeszcze przedyskutuję to z liderami, ale chyba czas się skupić na jednej postaci, a nie klepaniu drobnostek na miliardzie altów. Z drugiej strony... Kris chodził Jasem jak był przydatny Jasem. W tym wypadku w ramach wyjątku będzie mógł wystąpić jednorazowy split punktów.


_________________
ciemny lud to kupi
Deshroom napisał(a):
jeszcze mnie lewy kciuk boli od biegania

******

Posty: 3739
Dołączył(a): 27.02.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 19:35 
Cytuj  
gtfo z rulesami z tematu o ninja, thank you


_________________
"The tendency to whining and complaining may be taken as the surest sign symptom of little souls and inferior intellects."
Francis Jeffrey

***
Avatar użytkownika

Posty: 15620
Dołączył(a): 27.08.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 19:41 
Cytuj  
To pisz o ninja :D Ninjo :D


_________________
ciemny lud to kupi
Deshroom napisał(a):
jeszcze mnie lewy kciuk boli od biegania

******

Posty: 3739
Dołączył(a): 27.02.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 19:46 
Cytuj  
Ale co mam pisać jak nie ma pytań?


_________________
"The tendency to whining and complaining may be taken as the surest sign symptom of little souls and inferior intellects."
Francis Jeffrey

*****

Posty: 2438
Dołączył(a): 7.06.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 20:23 
Cytuj  
Spox Rha doczekasz sie, niech mi tylko wpadnie glupi pomysl robienia nina :D


_________________
Obrazek

Obrazek

*****

Posty: 2401
Dołączył(a): 11.02.2005
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 21:59 
Cytuj  
jak nikt nie ma pytań to ja zadam

załóżmy że jest dwóch NINów tej samej rasy z tymi samymi subami którzy mają identyczny sprzęt, merity, food i support

co takiego ich różni że jeden jest dobry a drugi całkowicie do bani i wszyscy się modlą żeby nie tankował ?


_________________
Obrazek

****

Posty: 1059
Dołączył(a): 14.08.2004
Offline
PostNapisane: 24 sty 2008, 22:38 
Cytuj  
Pewno różnią się tym że jeden umie liczyć a drugi nie i dlatego ma problem z przerzucaniem cieni, pozatym jest jeszcze pare innych czynników jak np. spamowanie przez mobka speciali co ściągają wszystkie cienie w nieodpowiednim czasie.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.