Właściwie nie jest to news sensu stricto, a jedynie zachęta do zapoznania się z przetłumaczonym niedawno tekstem Petera Gutmanna.
Opracowanie zatytułowane Analiza kosztów systemu ochrony treści Windows Vista dotyczy kosztów zmian które będą musiały zostać wprowadzone zarówno do sprzętu, jak i do oprogramowania, by spełnić wymogi 'systemu ochrony treści kwalifikowanych', a wnioski z niego płynące nie są najweselsze.
Ograniczenie funkcjonalności - podczas odtwarzania treści 'chronionych' sygnał wysokiej jakości będzie podawany jedynie na złącza z wbudowanymi mechanizmami ochrony. Inne złącza otrzymają albo sygnał obniżonej jakości, albo nie otrzymają go wcale (cytat: Jeśli właśnie wydałeś 1000 dolarów na parę Radeonów X1900 XT zakładając, że będziesz mógł bez przeszkód odtwarzać filmy HD-DVD czy Blue-Ray w rozdzielczości 1920×1080, to właśnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto).
Eliminacja otwartych sterowników - aby zapewnić maksymalną ochronę 'treściom kwalifikowanym' szczegóły konstrukcyjne urządzeń je odtwarzających będą trzymane w tajemnicy. Będzie można zatem zapomnieć o otwartych sterownikach np. do kart graficznych. Dodatkowo, sterowniki mają być pisane z wykorzystaniem technik 'ukrywania kodu' oraz nie generować żadnych raportów wspomagających ewentualne debugowanie.
Eliminacja ujednoliconych sterowników - wymóg istnienia 'cyfrowego odcisku palca' pozwalającego jednoznacznie zidentyfikować każdy typ i wariant urządzenia spowoduje niemożliwość wypuszczania jednolitych sterowników dla pewnej klasy urządzeń (jak np. seria Detonatorów dla kart NVidii). Każda najmniejsza modyfikacja na poziomie sprzętu będzie wymagała oddzielnego sterownika.
Ataki Denial-of-Service poprzez unieważnienie sterownika lub urządzenia - urządzenia lub sterowniki które zostaną 'złamane' będą mogły zostać 'unieważnione' - zostaną wyłączone w całości lub otrzymają sygnał obniżonej jakości. Publikując klucz urządzenia atakujący 'z automatu' wyłączy wszystkie urządzenia, które go zawierają.
Ograniczona stabilność systemu - najmniejsze zakłócenie w procesie dekodowania będzie interpretowane jako próba włamania i zakończy się restartem całego podsystemu graficznego.
Zwiększone ceny sprzętu - urządzenia do otwarzania 'chronionego' materiału będą musiały być oddzielnie projektowane, z zachowaniem tak 'technicznych' wymogów jak 'utrudnienie dostępu do elementów elektronicznych'.
Zwiększone zapotrzebowanie na moc procesora - dane przesyłane pomiędzy różnymi komponentami systemu za każdym razem będą musiały zostać zaszyfrowane i odszyfrowane. System obsługi mediów w Viście składa się z jedenastu komponentów, z czego dwa (sterowniki audio i video) służą przedstawianiu treści. Pozostałe dziewięć zajmuje się ochroną danych.
Długość dokumentu jest wprost proporcjonalna do długości jego tytułu
ale naprawdę polecam zapoznanie się z nim. Można się dowiedzieć naprawdę kilku ciekawych rzeczy, np. czego dotyczyła najszybciej wydana łata w historii Microsoftu oraz dlaczego pamięć zawierająca ramki filmu HD zostanie zaszyfrowana przed przeniesieniem do swapa, ale wasze PINy czy hasła do banków internetowych - już niekoniecznie. Polecam.