mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 18 sie 2007, 10:21 
Cytuj  
http://www.mmorpg.com/discussion2.cfm/p ... 46#1580246

The reasons why WoW has 9 million subscribers and EQ2 has only 173k are quite numerous but lets list them.
1. Polish at release. WoW was exceptionaly well polished at release with every little detail fantistically done from the wag of a Tauren's tail to little touches hidden in dungeons. EQ2 wasw rough and should have not been released for at least another year. Gamers will only give a game once chance. If your not ready at release you will never get a second chance. What is inetresting now is SOE is spending a ton oif money tryiong to convince people that EQ2 is making acomeback. They have given over 200k people free copies of EQ2 all the expansions and free play time in hopes of convincing people that there are people actually playing this game. Will it work? Maybe, its quite a good idea for a company that is in quite a desperate situation.
2. Fun Wow was fun, it had humor and played smooth. EQ2 was drab, boring and ugly and lacked severely in the fun factor. I played in both betas and I fully expected to hate WoW and love EQ2 but it turned out the opposite but EQ2 simply lacked that fun factor.
3. Quests While EQ2 to its credit tried to copy WoW's quest system late in beta and shift to quest directed gameplay it quests lacked the imagination, organization and design that WoW's quests had. WoW used centralized quest hubs to limit the running. EQ2 used a lot more Fed ex type quests with a lot more running and spread out over larger areas. EQ2 quests lacked the flow of WoW's quests giving the player a much more forced feeling. EQ2 spawns at release often did not have near enough spawns to handle their quests and often required a great deal of waiting for mobs to respawn. WoW's quests were also more complex and strategic requiring players to work their way thru mobs slowly and patientlky to their goal. Camps and quests were designed and arranged in such a way to require a progression and give a feeling of accomplishment rather than mowing down mindless mobs. This was really one of the brilliant achievements of WoW. The leveling time at release was not much faster than other games but the quest directed and progressive gameplay with constant achiement gave players the impression that were not grinding and that they were leveling much faster. WoW also used more modern technolgy at release wiyth many intersting clicky and suprise quests. Lastly the story in WoW's quests were considerably better.
4. Class Design Blizzard did a fantastic job of fleshing out their classes and making them unique and fun in their own way. EQ2 used the archetype system where classes werew all quite esimilar especially at release and not unique.EQ2 had 16 classes at release but it was more like 4 classes with small differences. I remeber being overwhelmed by how unimaginative and stale EQ2 classes seemed.
5. The World EQ2's world was boring, dark, drab, very small, lacking in variety, poorly designed and instanced. WoW's worlds was huge coompraed to EQ2, seamless, offering variety, wonder and containing many hidden nooks and crannies filled with suprises.
6. Details WoW's success was about detail. Every area, every character, every dungeon, every feature was broken down and polished to the smallest detail. Blizzard would introduce new content, polish it shine and it made sure it works fantastic before releasing it. At release rtaher than intoducing new content they went thru every quest in the game and made small minor changes such as movinga NPC to a better place even if only 10 feet. But the approach here was lets make it perfect before we start adding new content. SOE had the opposite approach. They would find an idea in another game put it into EQ2 with little thought how it would affect the world and not worry about bugs, polish, QA and then move to the next idea. No QA all quantity over quality. While some ideas shined like their quest journal most ideas were bland and boring.
7. Grahics EQ2's world was drab, boring and not alive. The character models are awful blocky, stiff and they look plastic. WoW's world and charcters look alive. The characters and sway when they walk and tun and the graphics and world are much more immersive. In the screenshots EQ2 looked great and much better than WoW but actually playing the games was the complete opposite. I remeber playing EQ2 after WoW and having to log out many times because the game just looked so ugly in comparison.
8. Open Beta Blizzard set SOE up. They knew they had the better game and they knew how greedy and impatient SOE was ands how much SOE wanted to release EQ2. They just waited and kept developing until EQ2 announced their release date then they lowered the boom and startd thier open beta for 500k people a few days before EQ2's release. Effectively killing any chance EQ2 would ever have of being successful a game. Ruthless.
9. Dungeons WoW released with many well done dungeons. EQ2 with few that were even mediocre.
10. Orginality WoW desigend itself for casual players, solo players and made its entire game directed around quests. Many people if not most people in the industry thought these ideas would fail miserably. By the time SOE found out how well recieved these ideas were it was to late fo them to change their game design and compete with WoW. Instead they just had to play catch up. The problem here for EQ2 was they were just trying to make their game be a copy of WoW without the resources, knowledge, or time to effectively replicate the game they were competing with.
11. Blizzard vs SOE Competence vs incompetence. Short term profits vs. long term profits. A desire to make fun games vs. A company that only cares about making short term profits. The biggest difference here is Blizzards number one goal is to make fun quality games. They know if they achieve this goal they will make money. This is a lesson SOE has never learned. If you design your games for fun rather than let your marketing department design them for hype you will make a lot more money in the long run.
12. Money Blizzard spent $75 million developing WoW and SOE reportedly only spent $25 million.

Whats intersting here is both games sold a ton of copies right away. After about 1-2 months both games had close to an equal amount of subscribers. WoW then desided not to release any new boxes for sale for a month or two so as not to stress their servers, staff and allow themselves to continue improving the game. EQ2 apoplogists trry to say WoW had all the hype but that is not true EQ2 was the bigger game and the game more people were looking forward to/ The sales and subs were even for for the first few months. What set the two games apart was not the hype but the quality of the two games, the design, the difference in company philosphies, the deatils, and most of all the fun factor. WOW was simply a well made fun game. If not for WoW EQ2 would have most likely been better received and a great success. WoW simply raised the bar of quality. One may not like their game design and I for one do not but I cannot help but acknowledge how well their game was made. WoW forced SOE to change the game design of EQ2 and redo their game to be more like WoW. They simply could not compete with WoW at release. There are no second chances. EQ2 will never be what it could have been.
[/b]

***
Avatar użytkownika

Posty: 12370
Dołączył(a): 23.04.2002
Offline
PostNapisane: 18 sie 2007, 10:45 
Cytuj  
wiesz Mark niewiele ludzi zdaje sobie sprawe ze Blizzard to powerhouse w tym biznesie juz od dawna , pod wzgledem sprzedanych kopi gier to numer 2 na swiecie , tylko i wylacznie Nintendo jest od nich lepsze , jakie szanse ma ktokolwiek przeciw temu behemotowi ? . Podczas pracy nad WoW mieli duzy headstart w postaci doswiadczenia i renomy mimo ze na EQ2 byl duzo wiekszy hype . Ale te opinie sa dosc krzywdzace dla EQ2 po pvp revamp gdzie fun z grania byl olbrzymi , wiem bo sam rzucilem granie w Warcrafta dla everquesta z outcastami i powiem ci ze Nekropos Castle wymiatalo wszystko co widzialem w non-raid instancach pre-tbc
kto gral ten wie :)


_________________
"Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward."

***
Avatar użytkownika

Posty: 17017
Dołączył(a): 4.03.2004
Offline
PostNapisane: 18 sie 2007, 15:54 
Cytuj  
Tekst napisany przez fanboya wow. Malo konkretow, duzo prywatnych odczuc autora. Nie ulega watpliwosci, ze blizz robi dobre gry i ma swietny marketing, ale to wiadomo od dawna. Zreszta SOE ma "zla reke" do mmorpg, powinni dac sobie spokoj bo pierdola praktycznie kazdy dobry tytul. Imo jednym z czynnikow sukcesu wow byl quest-leveling, oparty na grze solo.


_________________
Χ Ξ Σ

***

Posty: 935
Dołączył(a): 26.04.2007
Offline
PostNapisane: 18 sie 2007, 23:46 
Cytuj  
Tor-Bled-Nam napisał(a):
Imo jednym z czynnikow sukcesu wow byl quest-leveling, oparty na grze solo.


IMO jednym z czynnikow sukcesu WoW bylo to, ze chodzil nawet na slabych kompach, sam zaczynalem tylko z 256 RAMu i wszystko chodzilo plynnie, no moze poza wejsciem do Crossroads, hehe
Ale ogolnie WoW jest swietnie zoptymalizowany, kunszt dobrych programistow.
A zobaczmy konkurencje.... bez Intel Core Duo to wogole nie podchodz :))) I stad m.in duzo mniejsze zainteresowanie np. takim EQ2

Przypuszczam ze tak samo bedzie z Age of Conan i Warhammerem.. wlasnie z powodu slabej optymalizacji i duzych wymagan sprzetowych gry te beda tylko malo znaczacymi mmogami niszowymi.

***
Avatar użytkownika

Posty: 31388
Dołączył(a): 11.02.2002
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 00:08 
Cytuj  
lotro chodzi na kazdym sprzecie.
a o wowie juz pisalem. byl dobry bo byl dla kazdego. taki lajcikowy mmorpg.

***
Avatar użytkownika

Posty: 17021
Dołączył(a): 21.11.2001
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 00:28 
Cytuj  
Ta, dokladnie. Lajcikowy mmorpg.
Tylko sie nudzi :E

*

Posty: 6460
Dołączył(a): 14.07.2002
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 02:21 
Cytuj  
wow jest jak pokemony, choc pewnie sporo osob sie obrazi na mnie jeszcze bardziej ;p

mareczku, jaki sens jest wywolywanie kolejnej wojenki wow vs everything else ? za malo szumu ostatnio wokol wow i ci peen zmiekl za bardzo ?

a co do sony - od czasow psx i eq1 nie potrafili by nawet wyprodukowac dobrego papieru toaletoweg, a co dopiero soft i sprzet elektroniczny.


_________________
Z racji swojej niestabilności emocjonalnej oraz rujnowania rozrywki innym na zawsze opuściłem to zacne forum z resztkami nasienia Oyci3C'a na okrężnicy po głębokim bansticku. :'(

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 08:29 
Cytuj  
Tor-Bled-Nam napisał(a):
Tekst napisany przez fanboya wow. Malo konkretow, duzo prywatnych odczuc autora. Nie ulega watpliwosci, ze blizz robi dobre gry i ma swietny marketing, ale to wiadomo od dawna. Zreszta SOE ma "zla reke" do mmorpg, powinni dac sobie spokoj bo pierdola praktycznie kazdy dobry tytul. Imo jednym z czynnikow sukcesu wow byl quest-leveling, oparty na grze solo.


1. imho same konkrety (nawet masz wypunktowane konkretne rzeczy), poza tym trudno w ocenie pisać o czyichś innych odczuciach więc pisał o swoich.. mi np. bardzo się podoba jak porównał grafę, bo plastikowe prawie_w_ogóle_nie_animowane_stwory_z_EQ2 działały na moją wyobraźnię znacznie słabiej niż te znacznie_gorsze_i_bez_shaderów_z_WoW-a ale to moje osobiste odczucia (chociaż jak widać nie tylko moje)
2. przeczytaj dokladnie, on napisał - questy w WoW/EQ2 są prawie identyczne, poza tym, ze w WoWie questdawcy są w miarę skoncentrowani w jednym miejscu (miasto), a w EQ2 są rozproszeni i trzeba się nalatać z każdą małą bzdurą co jest upierdliwe/męczące/nudne.

***

Posty: 935
Dołączył(a): 26.04.2007
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 09:13 
Cytuj  
Mendol napisał(a):
lotro chodzi na kazdym sprzecie.
.


ale nie tak plynnie ... jak dasz grafike na low to wyglada paskudnie, a majac 256 RAMu nie pograsz.

*

Posty: 109
Dołączył(a): 11.05.2005
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 09:30 
Cytuj  
Cytuj:
12. Money Blizzard spent $75 million developing WoW and SOE reportedly only spent $25 million.

I wszystko jasne :)

A to że WoW chodzi na słabszych komputerach jest naprawdę dużym plusem na jego korzyść, bo w EQ2 żeby się cieszyć ładną grafiką trzeba było mieć nie lada sprzęcior.

***
Avatar użytkownika

Posty: 17017
Dołączył(a): 4.03.2004
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 09:35 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
1. imho same konkrety (nawet masz wypunktowane konkretne rzeczy), poza tym trudno w ocenie pisać o czyichś innych odczuciach więc pisał o swoich.. mi np. bardzo się podoba jak porównał grafę, bo plastikowe prawie_w_ogóle_nie_animowane_stwory_z_EQ2 działały na moją wyobraźnię znacznie słabiej niż te znacznie_gorsze_i_bez_shaderów_z_WoW-a ale to moje osobiste odczucia (chociaż jak widać nie tylko moje)
2. przeczytaj dokladnie, on napisał - questy w WoW/EQ2 są prawie identyczne, poza tym, ze w WoWie questdawcy są w miarę skoncentrowani w jednym miejscu (miasto), a w EQ2 są rozproszeni i trzeba się nalatać z każdą małą bzdurą co jest upierdliwe/męczące/nudne.

7.Grahics EQ2's world was drab, boring and not alive. The character models are awful blocky, stiff and they look plastic. WoW's world and charcters look alive.
2. Fun Wow was fun, it had humor and played smooth. EQ2 was drab, boring and ugly and lacked severely in the fun factor.
4. Class Design Blizzard did a fantastic job of fleshing out their classes and making them unique and fun in their own way. EQ2 used the archetype system where classes werew all quite esimilar especially at release and not unique.EQ2 had 16 classes at release but it was more like 4 classes with small differences.
The biggest difference here is Blizzards number one goal is to make fun quality games.
To sa konkrety? Do tego ta wypowiedz o klasach to bzdura, nie mowiac o stwierdzeniu, ze glownym celem jakiejs firmy jest dawanie przyjemnosci klientom. hehe Nie chce mi sie klocic, bo na dzien dzisiejszy obie gry mi zwisaja. Pogrywam obecnie w wow, bo chce miec chara na dodatek.
Od eq2 odstraszyly mnie dwie rzeczy:
1. Leveling=grind w grupie. Czasem logowalem sie na godzine i z braku grupy nie robilem nic.
2. Pazernosc SOE wydajacej platne minipatche.


_________________
Χ Ξ Σ

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 22:23 
Cytuj  
Ashton napisał(a):
wow jest jak pokemony, choc pewnie sporo osob sie obrazi na mnie jeszcze bardziej ;p

mareczku, jaki sens jest wywolywanie kolejnej wojenki wow vs everything else ? za malo szumu ostatnio wokol wow i ci peen zmiekl za bardzo ?

a co do sony - od czasow psx i eq1 nie potrafili by nawet wyprodukowac dobrego papieru toaletoweg, a co dopiero soft i sprzet elektroniczny.


ee tam jakiej wojny, po prostu gość ma prawie identyczny gust jak ja. Ja na to leje bo nie gram ani w jedno ani w drugie i grać nie zamierzam. A, że jest pewna grupa frustratów która wszędzie stara się udowodnić jaki to WoW jest chujowy, a te 9mln osób po prostu gra przez pomyłkę (źle kupiło, kliknęło etc.) to niech sobie poczytają i może pomyślą. Oszczędzi mi to nudów na ogólnym bo przez 50% czasu jest gadka o WoW-ie (jaki to chujowy i jaki to jestem wspaniały i dorosły, że gram w coś innego) - Eve, Tabula Rasa, nawet Dungeon Runners - wszędzie pieprzą o WoW, porzygać się można...

*

Posty: 6460
Dołączył(a): 14.07.2002
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 23:27 
Cytuj  
Spojz ile osob glosowalo na pis, ile osob glosowalo na busha. Jezeli wg ciebie wiekszosc wybiera cos zajebistego to ci bardzo wspolczuje.


_________________
Z racji swojej niestabilności emocjonalnej oraz rujnowania rozrywki innym na zawsze opuściłem to zacne forum z resztkami nasienia Oyci3C'a na okrężnicy po głębokim bansticku. :'(

*

Posty: 6460
Dołączył(a): 14.07.2002
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 23:45 
Cytuj  
pojebalo ci sie cos, jak grasz zbyt dlugo to krew leci ci z nosa, pozatym na tym etapie oczy sa juz tak suche ze niemasz co liczyc na lzy ;)


_________________
Z racji swojej niestabilności emocjonalnej oraz rujnowania rozrywki innym na zawsze opuściłem to zacne forum z resztkami nasienia Oyci3C'a na okrężnicy po głębokim bansticku. :'(

*

Posty: 6460
Dołączył(a): 14.07.2002
Offline
PostNapisane: 19 sie 2007, 23:59 
Cytuj  
Nie, jak wybieram gre to wpierw wynajduje informacje na jej temat. Tak samo robie gdy glosuje.


Wiekszosc leci jak muchy do gowna i bierze to co popularne. Popularne != dobre.

hemoroidow jeszcze niemam, jednak jak sie wciagnalem w swg to przy dluzszej sesji mialem 2x krwotok z nosa ;) To byl chyba jedyny raz kiedy gralem w gre kolo 50h.


edit: swoja droga moge z czystym sumieniem polecic tzw. sztuczne lzy, takie krople do oczu, naprawde duzo daja jak sie siedzi za dlugo przy kompie.


_________________
Z racji swojej niestabilności emocjonalnej oraz rujnowania rozrywki innym na zawsze opuściłem to zacne forum z resztkami nasienia Oyci3C'a na okrężnicy po głębokim bansticku. :'(


Ostatnio edytowano 20 sie 2007, 00:01 przez Ashton, łącznie edytowano 1 raz
***

Posty: 935
Dołączył(a): 26.04.2007
Offline
PostNapisane: 20 sie 2007, 00:02 
Cytuj  
roball napisał(a):
Nie, wiekszosc sie meczy przy komputerze grajac w wowa, leci im krew z uszu i lzy z oczu ze musza spedzac czas przy tym.


aktualnie wiekszosc starych graczy placi tylko by sobie pogadac na chacie :)
sad but true .... nie nazywalbym wiec tego "graniem w WoWa"... bo granie w WoWa to bylo, ale przed TBC ..... wtedy kazdy gral i sie swietnie bawil. teraz tylko gadaja na chacie... nothing more.

roball, to nie tak, ze ktos mowi ze WoW to syf....... to nie tak... to po prostu uzaleznienie, jak narkotyk :) Ja z tego wyszedlem i czuje sie duzo lepiej.. ty tez kiedys z tego wyjdziesz, nie martw sie.


Ostatnio edytowano 20 sie 2007, 00:06 przez Lil, łącznie edytowano 2 razy
*

Posty: 6460
Dołączył(a): 14.07.2002
Offline
PostNapisane: 20 sie 2007, 00:03 
Cytuj  
W ile mmorpg, i jakie mmorpg grala wiekszosc osob ktora gra w wow ?

Wiekszosc albo niegrala, albo grala w tibie czy inne emulatory :(

Kiedys juz mowilem, wow nie jest zly, ale nie jest taki zajebisty, a posty fanboia mareczka mnie wprost prosza bym po tej grze jechal.


_________________
Z racji swojej niestabilności emocjonalnej oraz rujnowania rozrywki innym na zawsze opuściłem to zacne forum z resztkami nasienia Oyci3C'a na okrężnicy po głębokim bansticku. :'(

**

Posty: 290
Dołączył(a): 23.05.2005
Offline
PostNapisane: 20 sie 2007, 00:19 
Cytuj  
"Większość" jest zła tylko, jeśli decyduje za innych (wiem, jestem niepoprawnym wrogiem demokracji, przynajmniej współczesnej). Dlatego porównanie gier do wyborów to nonsens.
Mam w d**ie, że tyle ludzi gra w g***ianego moim zdaniem WoWa. Ich (ewentualny) problem, nie mój, nic mi do tego.


_________________
AO: 220/27/67 clan agent @ RK2 pic - Nieaktywny

******

Posty: 3152
Dołączył(a): 11.02.2005
Offline
PostNapisane: 20 sie 2007, 13:01 
Cytuj  
lil napisał(a):
aktualnie wiekszosc starych graczy placi tylko by sobie pogadac na chacie


Az sie nawet wezme i zgodze :) Tyle ze problem pojawia sie jak przedkladasz to nad spotykanie sie z ludzmi w realu :) To juz gra czy jeszcze nie ? :P

lil napisał(a):
roball, to nie tak, ze ktos mowi ze WoW to syf....... to nie tak... to po prostu uzaleznienie, jak narkotyk Ja z tego wyszedlem i czuje sie duzo lepiej.. ty tez kiedys z tego wyjdziesz, nie martw sie.


Huragan jako autorytet w dziedzinie uzaleznien ;) Dobre .. dobre ... Zreszta akurat dziala to troche inaczej niz narkotyk. I prosze Cie, nie opowiadaj jakie to strasznie uzalezniajace i zle - nie zachowuj sie jak klasyczny (uwaga - trudne slowo) neofita ;)

***
Avatar użytkownika

Posty: 12370
Dołączył(a): 23.04.2002
Offline
PostNapisane: 20 sie 2007, 16:15 
Cytuj  
wow uzalezniajacy? rofl , moze dla kogos kto nie gral w uo , potem niestety masz skaze i kazde mmo porownujesz do mechaniki ultimy
przynajmniej ja tak mam


_________________
"Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward."

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.