Profeta napisał(a):
sam sobie znajdź, nie potrafisz znaleźć argumentów na poparcie swoich tez?
OK, specjalnie dla ciebie:
Cytuj:
Dwie polskie stocznie — szczecińska i gdyńska — znalazły nowych właścicieli. A właściwie jednego właściciela. Kto je kupił? Nie wie tego nawet odpowiedzialny za naszą gospodarkę wicepremier.
Polskie stocznie — i tak w kiepskiej sytuacji finansowej — stanęły na skraju bankructwa, gdy okazało się, że były — zdaniem Komisji Europejskiej — dofinansowywane albo, bardziej ogólnie, wspierane przez polski rząd nielegalnie. Choć z dzisiejszego punktu widzenia w pomaganiu kulejącym przedsiębiorstwom nie ma nic złego (pół Europy dopłaca do swojego przemysłu, który popadł w kryzysowe kłopoty), decyzja o oddaniu pomocy publicznej zapadła w Brukseli wiele miesięcy temu. Wtedy wszyscy oburzali się na samą myśl, że Polska, łamiąc zasady wolnego rynku, pomaga stoczniom. Dzisiaj Paryż, Berlin czy Londyn już się nie oburzają. Decyzja jednak zapadła. Stocznie, szczecińska i gdyńska, miały zostać zlicytowane w otwartym i nieograniczonym przetargu. Gdańska została kupiona wcześniej przez ukraińskie konsorcjum ISD Związek Przemysłowy Donbasu, który w chwili obecnej posiada 83 proc. firmy.
Polskie stocznie kupił fundusz United International Trust N.V. za pośrednictwem innego funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights. Obydwa są zarejestrowane w jednym z rajów podatkowych na Antylach Holenderskich. O samych firmach wiadomo bardzo niewiele. UIT powstała dwa lata temu. Jej formalnym właścicielem jest Fortis Intertrust, właściciel belgijskiego Fortis Banku (działającego także w Polsce). Fortis chciał kupić stocznie już za poprzednich rządów PiS. Wtedy jednak oferta funduszu została odrzucona (jak chcą jedni, np. PO) albo w ogóle nie została domknięta (jak twierdzą drudzy, np. politycy PiS). Tym razem się udało. Fortis Intertrust czy samo UIT N.V. to jedynie fundusze, przedstawiciele, a nie posiadacze kapitału. Kto więc stoi za wygranymi przetargami? Scenariuszy jest kilka. Według jednego, obydwie polskie stocznie kupił rząd Kuwejtu. Inni wskazują, że kapitał pochodzi raczej z Kataru. Gospodarki obydwu tych krajów oparte są na wydobyciu ropy naftowej i gazu. W niektórych mediach pada nazwa holenderskiej grupy Bluewater Holding BV. Tak jak poprzednio, firma działa w przemyśle wydobywczym, ale ma także praktykę w przebudowywaniu czy remoncie statków. Inne tropy prowadzą do... Izraela. UIT wchodzi w skład konsorcjum Sapiens. W zarządzie Sapiens są przynajmniej cztery osoby związane z wywiadem i siłami zbrojnymi Izraela. Sama firma Sapiens należy do holdingu Formula Systems (FS). Zdaniem portalu Niezalezna.pl, FS już kilka lat temu został wykupiony przez Emblaze Group. Członkiem zarządu i dyrektorem tej spółki jest były szef izraelskich służb specjalnych (Mossadu) Nahum Admoni. Serwis Niezalezna.pl pyta — czy nasze stocznie kupił rząd (służby specjalne) Izraela?
Niezły wał. To tyle jeśli chodzi o "polskie" stocznie.
Cytuj:
Za sprawą unijnej reformy Polska, do niedawna eksporter cukru, stanie się jego importerem. Własnego nie wystarczy nam na zaspokojenie potrzeb polskich producentów żywności i konsumentów - pisze "Wprost".
Tygodnik zauważa, że cukier w sklepach błyskawicznie drożeje. Na początku roku kilogram cukru w sprzedaży detalicznej kosztował 2,7 zł, a teraz - prawie 4 zł. Według "Wprost", wkrótce wzrosną ceny całej gotowej żywności, do której cukier jest dodawany. To efekt reformy rynku cukrowego w Unii Europejskiej, którą rozpoczęto pod koniec 2005 roku. Pod naciskiem unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel Polska musiała w ciągu trzech ostatnich lat zamknąć większość cukrowni. Z 76 pozostało ich 19 - przypomina "Wprost". Z zebranych w ubiegłym roku buraków wyprodukowano 1,33 miliona ton cukru, tymczasem roczne zapotrzebowanie krajowego rynku to 1,63 miliona ton. Brakujące 300 tysięcy ton musimy sprowadzić z zagranicy, większość z Francji i Niemiec, gdzie jest on droższy niż w Polsce.
"Wprost" zauważa, że po Francji i Niemczech Polska jest trzecim co do wielkości producentem cukru w Europie. Mimo to obecnie 60 procent krajowego rynku cukru pokrywają zagraniczne koncerny - dodaje tygodnik.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kto-zru ... 30251.htmlSuper, nie? Ale za to mamy autostrady i baseny.
Cytuj:
Niemcy sterują likwidacją polskiego górnictwa!? Kto podsunął Platformie pomysł "wygaszania" kopalń? Firma znana z powiązań z rządem w Berlinie!
[...] Mało kto zwrócił wówczas uwagę na wynik audytu niemieckiej firmy konsultingowej. Z wyjątkiem kilku portali specjalizujących się w górnictwie i energetyce (m.in. portal wnp.pl wskazywał na „kuriozalny wybór zewnętrznej, zagranicznej firmy do przeswietlenia polskich spółek węglowych). Tymczasem rząd PO-PSL zdaje się, czerpał pełnymi garściami z rekomendacji Roland Berger Strategy Consultants, przedstawiając na początku stycznia br. własny „plan restrukturyzacji” sektora węglowego.
[...] W 2011 r. , po wybuchu kryzysu finansowego w Grecji, firma wyszła z bardziej niż kontrowersyjną propozycją sprzedaży greckiego majątku państwowego „chętnym w UE”. Za pośrednictwem greckiej „Treuhandanstalt”, którą „należałoby jak najszybciej stworzyć”.
http://wpolityce.pl/gospodarka/230591-n ... w-berlinieZnowu nas unia dyma, ale jak mówi stare przysłowie: "był czas, trzeba było się przyzwyczaić".
Jak ta Unia robi nam dobrze - po same kule.