mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
**

Posty: 296
Dołączył(a): 25.05.2004
Offline
PostNapisane: 30 lis 2004, 21:38 
Cytuj  
Lektury to z reguły książki, które każdy Polak powinien znać (chodzi mi tutaj o polskie utwory).


_________________
http://www.netykieta.prv.pl/

****

Posty: 1607
Dołączył(a): 3.07.2004
Offline
PostNapisane: 30 lis 2004, 23:21 
Cytuj  
A ja uważam, że nie wszystkie - bo jednak, nie które utraciły już swoją "ponad-czasowość". Tak samo jest z interpretacją wierszy itd., "koleś" siedział na kibelku, nie miał co robić to sie wziął i napisał wiersz. Dajmy na to, że miał na nazwisko Mickiewicz, albo Słowacki. A że jego poprzedni tomik dostał pozytywne oceny krytyków toteż profesorka od polskiego "wkręca" nam, że "poprzez ten wiersz autro chciał nam przekazać, że...". A gó.... - nie zgadzam sie z tym, nie każdy wiersz musi mieć jakieś ukryte znaczenie (niektóre owszem ale nie wszystkie) chyćby nie wiem kto by był ich autorem.


_________________
Nothing will stop the whining. They could remove deathcoil, make fear a 10 second cast and make seduce regenerate health like polymorph and people would still whine.
Obrazek

*

Posty: 6914
Dołączył(a): 26.01.2003
Offline
PostNapisane: 30 lis 2004, 23:44 
Cytuj  
Dhoro napisał(a):
Mickiewicz, albo Słowacki. A że jego poprzedni tomik dostał pozytywne oceny krytyków.


Mimo, ze nie jestem wielbicielem sztuk pieknych, to czytanie herezji niezbyt lubie :(

EDIT: To, ze mozna nie rozumiec poetow nowozytnich to rozumiem. Ale obraza takich ludzi jak Mickiewicz badz Slowacki swiadczy o niezbyt wyksztalconym umysle :|. Mimo, ze ani nie czytam poezji i tego nie lubie, to historie wypada znac. Wypada tez wiedziec jaka wartosc mialy jego dziela dla ludzi zyjacych w tamych czasach i jaka maja teraz. A, za przeproszeniem, pierdolenie o tomiku w wydaniu Mickiewicza... Rece opadaja.


_________________
Rzabolek

TYLKO ELMINISTER

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 00:09 
Cytuj  
Kiedys gdzies uslyszalem jak ktos mowil (chyba w TV) ze podobal mu sie tomik wierszy Pawlikowskiej i Jasnorzewskiej
:roll:

Takie czasy!


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

*

Posty: 141
Dołączył(a): 28.06.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 12:41 
Cytuj  
Ja się zgadzam tylko po części Dhoro, Wile utworów utraciło swoją "ponadczasowość", a dotego polonistki chyba same nie rozumieja co autor chciał przekazac tylko czytają to wszystko z opracowań.
Ale jednak Mickiewicz i Słowacki to byli prawdziwi poeci, i niel należy mówić o nich że są wybitni za sprawą tylko jednego poematu.


_________________
AALIYAH R.I.P.

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 12:54 
Cytuj  
To podajcie mi przyklad utworu ktory utarcil swoja ponadczasowosc.
Pytam calkiem powaznie.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

******
Avatar użytkownika

Posty: 4474
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 13:47 
Cytuj  
IMHO cała literatura pozytywizmu, pieprzona praca u podstaw i takie inne pierdoły.
Dla mnie odkąd pamiętam był to najbardziej znienawidzony okres literacki i przez te lektury przedzierałem się z fizycznym bólem ;)


_________________
ǝuʍɐqɐz ʇsǝظ ıɯɐbou ʎɹob op ǝıuɐsıd
¡ lɐʇod lɐʇod

*****

Posty: 2204
Dołączył(a): 10.07.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 13:50 
Cytuj  
LOL z tego co mi wiadomo to "ponadczasowość" oznacza że przekaz nie dezaktualizuje się wraz z czasem więc jak niby coś może stracić swoją "ponadczasowość"? o.O Pomyślcie zanim coś napiszecie. Żeby tak się stało musiały by zajść jakieś radykalne zmiany aczkolwiek nie bardzo to sobie wyobrażam. Bo ta ponadczasowość głównie dotyczy sfery uczuciowej (honor, poświęcenie w imię wyższej sprawy, miłość, pokazani stosunków między ludzkich ala "ludzie ludziom sprawili ten los") więc nie bardzo widzę możliwość dezaktualizacji tych tematów.

Mało tego od przeczytania kilku lektur nikt jeszcze nie umarł a debili coraz więcej chodzi po tym świecie... a to powinno dać do myślenia. A to, że ktoś nie potrafi zinterpretować choćby niektórych rzeczy które czyta też o czymś świadczy (piszę 'niektórych', bo do interpretacji i analizy pewnych dzieł wymagana jest dokładna znajomość biografi autora, genezy powstania utworu etc.)


_________________
Sylvian's Chronicles
Beta Counters »
Obrazek

***

Posty: 503
Dołączył(a): 7.02.2002
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 16:35 
Cytuj  
Zematis napisał(a):
To podajcie mi przyklad utworu ktory utarcil swoja ponadczasowosc.
Pytam calkiem powaznie.


Moim zdaniem Biblia. Zawiera treści, które są/były uniwersalne, ale opisane są w kontekście tak odległym od współczesnego, że jest to w większości niezrozumiałe, bez dokładnego zagłębienia w tenże kontekst.

Kolejny przykład - "Książe" Machiavelliego. Problemy, które porusza są jak najbardziej aktualne, natomiast rozwiązania, które proponuje, w dobie gospodarki i administracji opartej o elektroniczą wymianę danych są jak już niekatualne, czyli nie ponadczasowe.

Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu, że przyjmując ścisłą definicję "ponadczasowości", z założenia coś, co straciło ponadczasowość wynika że nie było ponadczasowe... ;)

Muminus

****

Posty: 1607
Dołączył(a): 3.07.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 16:57 
Cytuj  
Asmax to były dwie odddzielne myśli. "Słowacki i Mickiewicz" - chodziło mi tylko o to że jakiś tam koleś jest sławny i od razu musiu nam cos przekazywać swoją twóczością (a akrat dlatego rzuciłem te dwa nazwiska bo przerabiam teraz romantyzm ;) - z drugiej strony nie wmówisz mi, że wszystkie wiersze tych dwóch panów "coś z sobą niosą"). Co zaś sie tyczy tomików i krytyków to chodziło mi o to, że "jakiś tam koleś" (pierwszy lepszy, anie akurat Mickiewicz i Słowacki) wydał tomik, który spodoba sie ktytyko i wszyscy nagle myślą, że jego nsstępne utwory mają owe ukryte znaczenie. Wiele ludzi pisze wiersze ,ot tak, dla przyjemności i wcale nie chcą nic nimi przekazać, a że ktoś je wyda to już inna bajka. Co sie zaś tyczy ponad czasowości to przeczytajcie sobie "Giaura" Byron'a - bo jak dla mnie nie jest ona ponad czasowa.


_________________
Nothing will stop the whining. They could remove deathcoil, make fear a 10 second cast and make seduce regenerate health like polymorph and people would still whine.
Obrazek

*****

Posty: 2204
Dołączył(a): 10.07.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 17:21 
Cytuj  
Dhoro zdaje się, że mylisz pojęcia. Nikt nie powiedział, że każdy przerabiany jako lektura utwór jest ponadczasowy. Znakomita większość jest dlatego przerabiana gdyż jest w jakiś sposób reprezentatywna dla danego gatunku, nurtu lub epoki.
Mało tego nie 'rozwiązanie' ma być ponadczasowe tylko puenta...


_________________
Sylvian's Chronicles
Beta Counters »
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 gru 2004, 19:10 przez Sylvian, łącznie edytowano 1 raz
******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 18:29 
Cytuj  
Muminus napisał(a):
Zematis napisał(a):
To podajcie mi przyklad utworu ktory utarcil swoja ponadczasowosc.
Pytam calkiem powaznie.

...CIACH!...

Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu, że przyjmując ścisłą definicję "ponadczasowości", z założenia coś, co straciło ponadczasowość wynika że nie było ponadczasowe... ;)

Muminus

No glownie o to mi chodzilo ;)

Ale zgadzam sie z tym co napisales powyzej...


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

******
Avatar użytkownika

Posty: 4849
Dołączył(a): 5.02.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 19:05 
Cytuj  
Co do tomow czy tomikow to dzisiaj wypozyczylem "Rupiecie" Marii Rodziewiczownej czytal ktos? :D
A teraz wracajac do krytyki to moge ci jedno Dhoro powiedziec, mianowicie jak ty kopniesz w kalendarz to przypuszczam ze malo ludzi za 50 czy 100 lat cie zapamieta a taki Mickiewicz czy jak mowisz byle jaki autor bedzie siedzial sobie w zakurzonej ksiazce i duzo ludzi go zapamieta.


Posty: 43
Dołączył(a): 6.09.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 19:27 
Cytuj  
Ja jak zle cos napisalem to mi ojciec trul nad glowa ze on mial same 5 i kazal mi w zeszycie cwiczyc robil dyktanda i rozne takie heh a nie bylo mowy o takich papierkach. Co do wolnego czytania Idril sam wolno czytam i wyobrazam sobie to wszystko a nawet analizuje i przezywam ( tak mam strasznie osobisty stosunek do ksiazek ktore czytam) ale nie uwazam ze to jest problem Moze nawet zaleta bo wiecej sie cieszysz dobra ksiazka :) . No chyba ze mam przerobic kilkuset stronowy skrypt na jutro :|.
PS: Idril moze zrobimy zawody kto wolniej czyta :) :P
PS2: A slyszal ktos o dyskalkulii ?( czy jakos tak ) ?


_________________
Avoid reality at all costs

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 19:54 
Cytuj  
Tak, najlepiej to miec papier na dyslekcje, dysgrafie, dysortografie i dyskalkulie.

I zyc z nadzieja ze przyjma mnie do kopania rowow! (a nie moment, przezciez moge miec dyskopatie!)


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

*

Posty: 6914
Dołączył(a): 26.01.2003
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 20:13 
Cytuj  
A jak wszystko sie ladnie posklada, to mamy przyklad typowej polskiej dysinteligencji. Krotko mowiac - dysmozgowie.


_________________
Rzabolek

TYLKO ELMINISTER

****

Posty: 1607
Dołączył(a): 3.07.2004
Offline
PostNapisane: 1 gru 2004, 23:09 
Cytuj  
Pieszczoch napisał(a):
Co do tomow czy tomikow to dzisiaj wypozyczylem "Rupiecie" Marii Rodziewiczownej czytal ktos? :D
A teraz wracajac do krytyki to moge ci jedno Dhoro powiedziec, mianowicie jak ty kopniesz w kalendarz to przypuszczam ze malo ludzi za 50 czy 100 lat cie zapamieta a taki Mickiewicz czy jak mowisz byle jaki autor bedzie siedzial sobie w zakurzonej ksiazce i duzo ludzi go zapamieta.



Pieszczoch a skąd wiesz może ja wcalę nie chcę by mnie zapamiętano... :D A co do czytania to czytam całkiem szybko nie wiem ile tam znaków na minutę ale ksiązkę, która ma 1000 stron przeczytam w 3 dni (oczywiście o ile jest dla mnie intsresująca), w dzieciństwie mamusia "się znęcała" i kazała książki czytać ale teraz jej za to dziękuję :).


_________________
Nothing will stop the whining. They could remove deathcoil, make fear a 10 second cast and make seduce regenerate health like polymorph and people would still whine.
Obrazek

***

Posty: 988
Dołączył(a): 6.11.2004
Offline
PostNapisane: 2 gru 2004, 16:36 
Cytuj  
Mefi - Ja rozumiem, że wiekszosc lektur polskiego pochodzenia wypada przeczytać("Krzyżacy" czy cos takiego), ale niektóre to zwyczajna pomyłka(zwłaszcza zagraniczne)


_________________
Opowiadamy historie o bohaterach, zeby pamietac ze i my mozemy byc wielcy.

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2018
Dołączył(a): 16.11.2001
Offline
PostNapisane: 2 gru 2004, 17:19 
Cytuj  
Wg mnie dobieranie lektur szkolnych to pomylka sama w sobie.
Przeciez kazdy ma inny czytelniczy gust. Jednemu sie podoba Lalka, drugiemu Lotr. Ale nie znaczy ze oboje musza przeczytac obie ksiazki niezaleznie jak bardzo naleza one do okreslonego kanonu.

Co do poezji - kolejna porazka. Co autor mial na mysli. Po czym sprawdzamy nie autentyczna kreatywnosc ale odtworczosc i trafienie w to co wg pani profesor autor mial na mysli.
Ogolnie wg mnie szkolnictow poinno zostac zmienione u podstaw, u samych idei, natomiast to co sie dzieje to branie sie za edukacje od gory....


juz.

***

Posty: 988
Dołączył(a): 6.11.2004
Offline
PostNapisane: 2 gru 2004, 18:52 
Cytuj  
Z Krzykiem tez sie zgodze, ale pomyśl - każdemu podoba sie inna książka - to co ma przerabiac cała klasa? Cos niestety trzeba wybrać, a ze wiekszosc lektur jest do bani to juz nic sie tego nie zmieni. Przypuszczam ze kazdy wolałby przerabiać LotR'a niz np. "Quo Vadis" ale ludzie w szkolnictwie nie potrafią tego zrozumieć.

Niech Moc będzie z Wami...


_________________
Opowiadamy historie o bohaterach, zeby pamietac ze i my mozemy byc wielcy.

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.