mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 19:48 
Cytuj  
Ok zamowilem nowego laptopa, i chce zbudowac malutka siec WiFi w domu zebym mogl z laptopa korzystac np. w kuchni.Bez koniecznosci odpalania desktopa ani stawiania serwera.

Co mam kupic zeby rozdzielic sygnal na kabelek i na WiFi, do tego adres MAC musi na styku z ISP pozostac taki sam jak na mojej obecnej karcie.
ISP pozwala udostepnic siec w obrebie mieszkania tyle ze dostep przydzielaja na podstawie MAC adresu a ja nie mam czasu na formalnosci zwiazne z jego zmiana...

Chodzi o cos takiego:
....................................................................................
........WLAN<===>router(?)<===>Desktop via kabel..
...............................||..................................................
.......................Laptop via WiFi.....................................

Jaka jest skutecznosc tego WiFi, sciany mocno wplywaja na sile sygnalu?

Obecnie mocno sie zlaicyzowalem jesli chodzi o temat komputerow (mialem nawet problem zeby wybrac specyfikacje tego laptopa) wiec bez zlosliwych komentarzy jak napisalem jakies bzdury.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 20:01 
Cytuj  
hmmm... najlatwiej chyba bedzie kupic karte sieciowa WiFi do desktopa. Najmniej problemow i chyba najtaniej.


pozdrawiam

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 20:12 
Cytuj  
Logain Darkthorn napisał(a):
hmmm... najlatwiej chyba bedzie kupic karte sieciowa WiFi do desktopa. Najmniej problemow i chyba najtaniej.


pozdrawiam

I co? Zeby miec dostep via laptop bede musial odpalac desktopa?
Nie o to mi chodzilo.

edit:
Chce zeby dostep WiFi byl niezalezny od mojego desktopa, serwera czy innego buczacego grata.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

*

Posty: 69
Dołączył(a): 15.06.2005
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 21:08 
Cytuj  
A masz ruter czy net masz podłączony bezpośrednio do kompa?

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 21:21 
Cytuj  
Nie mam.
Kabelek bezposrednio wpiety w siecowke.


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

*

Posty: 69
Dołączył(a): 15.06.2005
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 21:34 
Cytuj  
A masz w planach kupic ruter?Jesli nie to wyjście które ja proponuje to zakup akces pointa wifi do ktorego poldaczasz modem zamiast do kompa a do kompa dokupujesz klienta wifi na pci albo usb

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 22:05 
Cytuj  
Kup najtanszy router z AP
Poszukaj na allegro
http://ssl.allegro.pl/showcat.php?id=10 ... =gtext&p=1

Ja mam Netgear MR814 i pewnie bede sie go pozbywal niedlugo z racji pozbywania sie zrodel promieniowania :D
Generalnie masz router niezalezny od kompa, ktory ma antenke i 4 gniazda Rj45 na kompy po kablu. Nic nie buczy, co najwyzej sie zaliczac grzeje... Ale zarowno Netgear jak i D-Link chodzil nonstop przez 2 miechy bez wylaczania i bez problemu.

Mialem poprzednio D-Link 614 ale jednak D-Link to kiepski sprzet :P


_________________
Obrazek

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 22:08 
Cytuj  
Hmm strasznie to skomplikowane.

Zasadniczo to myslalem o takim ustrojstwie do ktorego podepne LAN mojego ISP, z drugiej strony dam kabelek do mojego zwyklego kompa a z trzeciej strony bedzie to, to mialo siakas antenke do WiFi dla laptopa.

Ja wiem ze to jest glupie, bo jak ktos zaklada siec WiFi to nie po to zeby dalej sie meczyc z kablami.

Jesli do tak duzo kombinowania to oleje sprawe i kupie karte wifi wsadze do desktopa i zrobie ICS...

edit:
O Soul mnie wyprzedzil, o takie cos mi wlasnie chodzilo!
Zrodlo promienowania? /shrug


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 22:16 
Cytuj  
Ale zaraz, bo chyba cie zle zrozumialem
Cytuj:
do tego adres MAC musi na styku z ISP pozostac taki sam jak na mojej obecnej karcie

Z tego by wynikalo ze jestes bezposrednio podpiety do ISP, a tak nie jest :) W koncu router ma swoj wlasny MAC (o ile sie nie myle) i jesli go bedziesz zmienial na inny to problem uzgadniania tego z providerem pozostanie.


pozdrawiam

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 26 paź 2005, 22:25 
Cytuj  
Ja nie mam routera w domu.

Mam kabel LAN od ISP (www.e-wro.pl moze to Wam cos wiecej powie heh).

Na allegro jest jakis DLink DI-524 , ktory ponoc replikuje adres MAC.Wiec o ile dobrze rozumiem, bedzie to ten sam MAC adres co mam na karcie sieciowej w desktopie?

edit:
literowki


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 27 paź 2005, 08:27 
Cytuj  
Zematis napisał(a):
Ja nie mam routera w domu.

Mam kabel LAN od ISP (www.e-wro.pl moze to Wam cos wiecej powie heh).

Na allegro jest jakis DLink DI-524 , ktory ponoc replikuje adres MAC.Wiec o ile dobrze rozumiem, bedzie to ten sam MAC adres co mam na karcie sieciowej w desktopie?

edit:
literowki


Tak koniecznie kup z replikatorem MACa - wtedy jestes dla netu przezroczysty i jak ktos cie po MACu identyfikowal to nadal bedzie...

A co do usuwania zrodel promieniowania, to wyjasnie wstawiajac obrazek :D
Obrazek


_________________
Obrazek

*****

Posty: 2204
Dołączył(a): 10.07.2004
Offline
PostNapisane: 27 paź 2005, 09:57 
Cytuj  
To i ja sie podepnę pod topik. Interesuje mnie identyczne rozwiązanie jak Zematis'a. Zastanawiam się tylko czy jesteście mi w stanie powiedzieć jak jest z wydolnością WiFi? Tzn. czy komputer korzystający z WiFi ma duże straty jeśli chodzi o ping? Jak to wyglada z zasięgiem - generalnie sygnał u mnie miałby do pokonania 2 ściany (w obrębie 1 mieszkania) - ściany są nie za grube (żaden beton ani nic w tym stylu) - odległość od Access Pointa to jakieś 5-6 metrów.


_________________
Sylvian's Chronicles
Beta Counters »
Obrazek

******
Avatar użytkownika

Posty: 3420
Dołączył(a): 1.02.2002
Offline
PostNapisane: 27 paź 2005, 10:23 
Cytuj  
@Soul
Ah wszystko jasne, to gratulacje.

@Sylvian
A wlasnie, ja o to tez pytalem.Ale jakos nikt nie odpowiedzial =p

Kumpel ktory jest wlascicielem sieci lokalnej (ale nie adminem, stad powatpiewam w jego wiedze) twierdzil ze bez specjalnej antenki nie mam co liczyc ze sygnal przebije sie przez wiecej niz jedna sciane...

Prawda to?


_________________
"Ja się nie znam, ale chętnie się wypowiem" - Stanisław Tym

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 27 paź 2005, 17:36 
Cytuj  
Sylvian napisał(a):
To i ja sie podepnę pod topik. Interesuje mnie identyczne rozwiązanie jak Zematis'a. Zastanawiam się tylko czy jesteście mi w stanie powiedzieć jak jest z wydolnością WiFi? Tzn. czy komputer korzystający z WiFi ma duże straty jeśli chodzi o ping? Jak to wyglada z zasięgiem - generalnie sygnał u mnie miałby do pokonania 2 ściany (w obrębie 1 mieszkania) - ściany są nie za grube (żaden beton ani nic w tym stylu) - odległość od Access Pointa to jakieś 5-6 metrów.


Wydajnosc WiFi w przypadku pingow - tak jak po lokalu o ile sygnal masz silniejszy niz minimum. Ja w kazdym razie nie zauwazylem roznic jakichs w pingach, a nawet jesli to minimalne, na pewno mniejsze niz 10ms - przy sygnale szczatkowym 1/5 natomiast zdarzaja sie losty spore, ale tak od 3/5 bez stresu wszystko bangla.
Zasieg - teoretycznie defaultowo masz 400m w otwartym i 100m w budynku - sprawdzalem sile sygnalu poza domem, za sklepem duzym - w sumie 200m i 5-6 scian - bardzo rzadko lapal, a tylko przez jedna sciane budynku i na parkingu jakies 100m - ciagle 3/5-4/5; natomiast w mieszkaniu przez 2 sciany z czego jedna na bank sciana nosna - ciagle sila sygnalu 4/5.

A dla siebie znalazlem inne rozwiazanie - tani routerek kablowy, plus access point z regulowana moca antenki - ten drugi wpinam w gniazdko tylko wtedy kiedy jest potrzebny i sile sygnalu ustawiam na 12,5% :D - ale sumarycznie wychodzi to drozej o jakies 100-200zl niz pojedynczy router z wbudowanym wifi.


_________________
Obrazek

*****

Posty: 2204
Dołączył(a): 10.07.2004
Offline
PostNapisane: 28 paź 2005, 08:41 
Cytuj  
O to chodziło - wielkie dzięki Soul :)

A tak ciągnąc temat :P możesz przybliżyć tematykę zabezpieczenia takiej sieci(zaznaczam tylko, że w tym zakresie zielonkawy jestem)? Wiadomo WiFi to i podpiąć się łatwo.


_________________
Sylvian's Chronicles
Beta Counters »
Obrazek

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 28 paź 2005, 11:15 
Cytuj  
Zabezpieczyc sie dosc latwo.
Po pierwsze mozna WPA - haslo, po drugie WEP - klucz 64/128 bit (26 random hexow do wklepania), a po trzecie w samym routerze jak juz wszystko skonfigurujesz, mozesz ustawic zeby wpuszczal na sztywno tylko te numery MAC sieciowek ktore uzywasz, a sam zeby przestal rozsylac SSID, czyli bedzie niewidoczny dla standardowych metod skanowania.


_________________
Obrazek

*****

Posty: 2204
Dołączył(a): 10.07.2004
Offline
PostNapisane: 28 paź 2005, 13:59 
Cytuj  
Soulless napisał(a):
w samym routerze jak juz wszystko skonfigurujesz, mozesz ustawic zeby wpuszczal na sztywno tylko te numery MAC sieciowek ktore uzywasz

O to mi właśnie chodziło :)
Jeszcze raz dzieki za informacje.


_________________
Sylvian's Chronicles
Beta Counters »
Obrazek

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.