mmorpg.pl


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 14:10 
Cytuj  
poprawiłem, co do miga - to każdy CRT miga, u jednych da się zauważyć gołym okiem siedząc przed monitorem, u innych z kąta i z pewnej określonej odległości, u jeszcze innych gołym okiem niewprawnym okiem nie da się zauważyć - trzeba użyć jakiegoś sprzęta - ale miga na 100% ;)

******
Avatar użytkownika

Posty: 4474
Dołączył(a): 20.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 14:13 
Cytuj  
to LCD już nie miga ??? z odświeżaniem 60 Hz ? ;)


_________________
ǝuʍɐqɐz ʇsǝظ ıɯɐbou ʎɹob op ǝıuɐsıd
¡ lɐʇod lɐʇod

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 14:27 
Cytuj  
ano panie to taka technologia że nie miga :o

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 14:37 
Cytuj  
Mark, teraz to zes babola zasadzil :D Zawsze bedzie migac z powodu tego jak taki obraz jest wyswietlany. Moze to byc mniej lub bardizej widac, ale zawsze bedzie migac (w lcd mniej, bo czas wygaszania krysztalow jest na tyle wysoki ze jest to prawie niezauwazalne). Czyli w lcd w tym momencie pomaga ich najwieksza wada :)

pozdrawiam

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 14:47 
Cytuj  
Pokaz mi _jeden_ _jedyny_ monitor LCD ktory nie smuzy podczas przeciagania chociazby bialego okienka z czarnym tekstem.
Mam teraz panel 4ms - to samo.
Gdyby nie pewne niezalezne ode mnie rzeczy, ze _musialem_ sie przesiasc na LCD, nigdy w zyciu bym tego kroku nie zrobil, bo praca chociazby z przewijaniem stron tekstu, ktorego nie moge rozczytac w locie podczas przewijania - spowalnia kilkukrotnie moja prace podczas sprawdzania wlasnych bledow.
Owszem - LCD jest mily, bo jest maly i pozbawiony jest bledow geometrii i konwergencji, ale to sa jego jedyne zalety.
Do wad zalicz:
- niska czestotliwosc odswiezania,
- rozpierdolona ostrosc obrazu w rozdzielczosci kazdej innej niz natywna,
- kurewsko niska rozdzielczosc natywna (na baniaku 19" iiyamy mialem 2048x1536 - gimme jakikolwiek 19" lcd z takim resem) - a przez to kosmicznie wielkie pixele,
- zenujaco maly kontrast czern-biel, zenujaco duzy kontrast jasnosc 0% - jasnosc 1% bez mozliwosci wyregulowania,
- bardzo duza wrazliwosc ekranu na uszkodzenia mechaniczne,
- koszmarnie nierownomierne podswietlenie matrycy (wez najprostszy kolorymetr, czy nawet luksometr i poprzykladaj do srodka i do rogow - roznice sa rzedu 25%!!! - co dyskwalifikuje do pracy w DTP),
- ogromna wrazliwosc na kat patrzenia - mimo tych reklam o katach 170stopni - zmiany jasnosci sa widoczne golym okiem juz przy przechyleniu glowy o 10-14 stopni (kolorymetr wychwytuje juz zmiany jednostopniowe...),
- jak padnie ci pixel czy subpixel to pizdziec i kaplica - do smierci bedziesz mial nerwowy tik w oku i skos w kierunku pixela podczas sprawdzania pracy

LCD + praca grafika = pomylka

Jesli mam byc szczery i ktos by mnie zapytal, czy widze jakakolwiek przydatnosc paneli LCD dla grafika, powiedzialbym, ze owszem.
Ale tylko jako maly 10-15" drugi pomocniczy panel przy sofcie wielomonitorowym, np w Photoshopie do wyswietlania palet i menu. I tylko dlatego, ze jest mniejszy fizycznie niz analogiczny baniak i zajmie mniej miejsca na biurku, a wyswietlanie statycznycznego menu i ikonek to jedyne do czego sie ewentualnie nadaje, oczywiscie poza proba zrobienia z niego szybowca z wiezowca :D


_________________
Obrazek

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 15:02 
Cytuj  
Ok, jeszcze jedno. Jesli chodzi o promieniowanie monitorow CRT to jego wieksza czesc idzie 'w tyl' czyli tak jak mowil soulless - przed monitorem jest ono naprawde znikome.

Nie zgodzilbym sie tez z Markiem jakoby za 2-3 lata CRT w ogole wypadly z obiegu. Fakt, wiekszosc ludzi przesiadzie sie na LCD ale to z jednej jedynem przyczyny: kazdy monitor powyzej 17 cali to straszna kobyla, na ktora nie zawsze jest miejsce na biurku. Natomiast LCD, mimo ze imho ma wiecej wad niz CRT, jest po pierwsze tanszy, a po drugie mozna miec duzy monitor bez potrzeby zajmowania calego biurka.
Zreszta, ja teraz mam zajebisty monitorek NEC MultiSync FE791SB (nie wiem dlaczego wypadly ze sprzedazy, a FE770 i 771 ciagle sa mimo ze nie dorownuja temu mojemu pod zadnym wzgledem) i zajmuje on juz konkretna ilosc mejsca na biurku. Jesli bym chcial cos wiekszego to na pewno wybralbym LCD. I to jest wlasnie ich najwieksza zaleta, bo na konwergencje i geometrie to malo kto zwraca uwage (no chyba ze bledy sa faktycznie duze) :)

To tyle.


pozdrawiam

****
Avatar użytkownika

Posty: 1913
Dołączył(a): 30.10.2004
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 15:09 
Cytuj  
Logain Darkthorn napisał(a):
. Natomiast LCD, mimo ze imho ma wiecej wad niz CRT, jest po pierwsze tanszy,



Spadlem z krzesla. Nie interesuje sie az tak monitorami, czy wogole sprzetem, ale lol LCD tansze od CRT ?? Chyba porownujac najdrozszy CRT z najtanszym LCD.


_________________
Obrazek

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 15:12 
Cytuj  
Ooo Logain - nigdy się tak bardzo tym nie interesowałem, więc sugerujesz, że monitor LCD działa na identycznej zasadzie jak monitor CRT. Czyli biegnie sobie zapalony "punkcik" z lewa na prawo dając napięcie na pojedyncze tranzystorki odpowiadające za pixelki (zamiast podświetlania luminoforu w baniakach), potem pięterko niżej i robi to samo. A to, że nam monitor nie miga jest spowodowane czasem wygaszania tychże pixeli liczonych w grubych milisekundach?

hmmm... zawsze myślałem i w sumie przyjąłem za rozsądny pewnik, że taki pixelek dostaje info "zapal się na niebiesko" I DOPÓKI nie dostanie infa "zapal się na zielono" a dostaje napięcie to jara się na niebiesko. Więc czas odświeżania nie grałby tutaj takiej roli.
Moja hipoteza tłumaczyłaby uszkodzone subpixele które dostały kiedyś dawno temu info "niebieski pls" i przestały reagować na rozkazy - jarają niebieskim nonstop.. Ale możliwe, ze się mylę ;)
Więc owszem zmiana kolorów co 16ms (przy 60Hz), ale przejście zielony -> zielony 0ms. Do tego wszystkie pixelki jarają się NA RAZ w odwrotności do CRT.

Soulless - moze i racja, mi tam jakość LCD do domowych zastosowań w zupełności wystarcza :)

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2609
Dołączył(a): 12.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 19:19 
Cytuj  
Nie bede komentowal calego tematu, ale czemu wszyscy chca miec duza czestotliwosc odswiezania w LCD? Ja tego nie rozumiem. Przeciez przy 60Hz nie ma juz zadnego migotania, wiec po co komu wiecej?

Dobry kontrast w LCD jest tylko i wylacznie w monitorach z wyzszej polki. CRT sa w tym lepsze, ale do zastosowan domowych wybieram LCD (chociaz musze za niego wiecej zaplacic niz podobnej jakosci CRT).

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2387
Dołączył(a): 18.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 19:33 
Cytuj  
Ja sie tu zgodze z Markiem ze CRT za kilka lat znikna z rynku, zastapia je monitory SED ( jakosc i mozliwosc CRT w plaskiej obudowie ) .. zreszta LCD tez szybko skoncza :) W koncu beda normalne plaskie monitory bez jakis dziwnych ograniczen, ze znacznie mniejszym poborem pradu od dzisiejszych lcd i crt.

http://www.canon.com/technology/display/

http://www.maxaudio.pl/serwisy/temat_miesiaca ( a tu tez o OLED jest )

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2609
Dołączył(a): 12.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 20:56 
Cytuj  
50 calowego ekranu SED, przedstawiony na tegorocznym CES przez Toshiba Co. (ma wejść do produkcji jeszcze w tym roku), mówi o rozdzielczości natywnej 1,920x1,080
Ciekawi mnie jakie rozdzielczosci sa w stanie uzyskac na ekranach o mniejszej przekatnej.

Panel OLED mają:(...)długą żywotność(...)
Z tym sie nie moge zgodzic. Wlasnie to jest najwiekszy problem tej technologii, ze jest nietrwala. Z tego co czytalem obecne prototypy TV sa w stanie maksymalnie wytrzymac do 3 lat (10000h), potem kolory wyraznie bledna.

Poki co mamy LCD.

***
Avatar użytkownika

Posty: 966
Dołączył(a): 22.11.2001
Offline
PostNapisane: 20 paź 2005, 22:25 
Cytuj  
OLEDy sie dla grafika nadaja jeszcze mniej niz LCD :) Tam kazdy pixel generuje swiatlo oddzielnie i roznica miedzy jasnoscia/barwami poszczegolnych pixeli jest randomowa - moze to sie sprawdzi w przypadku odtwarzacza mp3 czy duzego tv, ale w przypadku monitora wolalbym nie miec pixeli rozniacych sie jasnoscia :P


_________________
Obrazek

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 21 paź 2005, 00:53 
Cytuj  
Tak Mark, generalnie w LCD obraz tworzony jest tak samo, linia po lini. To ze od strony fizycznej wyglada to calkowicie inaczej, to sygnal z karty (tak samo jak w przypadku TV) jest _ZAWSZE_ taki sam, bez wzgledu na to jaki monitor podlaczysz na WY.


pozdrawiam

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 21 paź 2005, 08:25 
Cytuj  
tylko, że o ile w LCD podświetlany jest cały czas cały obszar monitora, to w CRT świeci jednocześnie jeden "pixel" (pomijając całkowicie smużenie i bezwładność monitorów CRT), który to jest podświetlany z częstotliwością równej częstotliwości odświeżania. Więc w LCD efekt migotania przy 60Hz można porównać do efektu migotania w monitorach CRT przy 120Hz+++ za to przy 60FPs-ach.

***

Posty: 861
Dołączył(a): 24.02.2005
Offline
PostNapisane: 2 lis 2005, 20:29 
Cytuj  
maly offtop, jaki LCD kupic do gry w FPS i inne szybkie gry bo z tego co czytalem to najlepiej miec <12ms ale takie monitory kosztuja troche, nie chce wrzucic kasy w ladny obrazek na stoliku...

*****
Avatar użytkownika

Posty: 2609
Dołączył(a): 12.11.2001
Offline
PostNapisane: 2 lis 2005, 20:40 
Cytuj  
Jesli chodzi tylko o granie w FPS to wystarczy Ci jakikolwiek nowoczesny monitor na matrycy TN.

Jesli szukasz czegos wiecej to cos z matryca S-MVA lub S-PVA (czyli z overdrivem) - uprzedzam, ze bedzie o wiele drozej.


Posty: 37
Dołączył(a): 9.01.2002
Offline
PostNapisane: 5 lis 2005, 12:23 
Cytuj  
Samsung robie niezbyt drogie monitory LCD z szybkim odswierzaniem, a to jest najwazniejsze do gier, video itd. Najlepiej sprawdz w sklepie, kaz sobie odpalic jakas gre albo demo w kotrym duzo sie dzieje. Nie ma sensu kupowac tych najtanszych, one sie nie nadaja do niczego, nawet do pisania tekstu, bo smuza jak cholera, wiec lepiej sie dwa razy zastanowic.

CRT przechodza do lamusa, jedyne do czego to jest teraz potrzebne to do jakiegs dtp, gdzie trzeba robic korekcje kolorow, a i to powoli przestaje byc problemem przy niektorych markach, do czego innego nie widze zadnego sensu stawiania dziesieciokilowgo kloca (lub wiecej) na biurku.

****

Posty: 1073
Dołączył(a): 30.01.2005
Offline
PostNapisane: 5 lis 2005, 13:00 
Cytuj  
Mark24 napisał(a):
tylko, że o ile w LCD podświetlany jest cały czas cały obszar monitora, to w CRT świeci jednocześnie jeden "pixel" (pomijając całkowicie smużenie i bezwładność monitorów CRT), który to jest podświetlany z częstotliwością równej częstotliwości odświeżania. Więc w LCD efekt migotania przy 60Hz można porównać do efektu migotania w monitorach CRT przy 120Hz+++ za to przy 60FPs-ach.


Ok, z gory mowie ze nie jestem na 100% pewny tego co zaraz powiem :)
Z tego co wiem to sygnal wizji (chyba ten z karty graficznej nie rozni sie zbytnio od tego z anteny tv) dzieli sie na czesc wygaszania i czesc w ktorej wyswietlany jest obraz. Dlatego nie jest tak ze jesli na LCD dany piksel swieci sie na niebiesko to taki juz zostaje w nastepnym przebiegu tylko i tak zostaje wygaszony i wlaczony jeszcze raz. To ze LCD nie miga przy 60Hz nie jest spowodowane tym co piszesz, ale tym ze czas wygaszania krysztalu jest na tyle dlugi ze tego nie widac.

Jakos uciekla mi wczesniej twoja odpowiedz, dlatego tak pozno odpisuje :)



pozdrawiam

***

Posty: 24059
Dołączył(a): 6.04.2003
Offline
PostNapisane: 5 lis 2005, 18:43 
Cytuj  
nie jest wygaszany :)

*

Posty: 6259
Dołączył(a): 30.07.2004
Offline
PostNapisane: 5 lis 2005, 19:24 
Cytuj  
Logain Darkthorn napisał(a):
chyba ten z karty graficznej nie rozni sie zbytnio od tego z anteny tv

Chyba sie rozni. Z tego co wiem telewizja wysyla co drugi rzad pikseli w kazdej klatce (przynajmniej tradycyjna), karta graficzna afair wysyla cala klatke.


_________________
Obrazek

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Theme based on Zarron Media theme | Copyright © 2001-2012 MMORPG.pl Team
Redakcja MMORPG.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc komentarzy i odpowiedzi umieszczanych przez uzytkownikow.