Aldatha napisał(a):
700 lat mieli te ziemie , slask nigdy nie byl polski , bardziej kresy
kattowitz sehr gut ! , tak samo breslau ktory 70 lat temu byl jeszcze niemiecki
polskie miasta my ass
Ogólnie przyporządkowywanie Śląska, że "zawsze" lub "nigdy" był "jakiś" jest błędne. Piastowie Śląscy byli związani dynastycznie z Piastami polskimi, a Ślązacy i język Śląski to jednak było nie było Słowianie / język Słowiański. Potem przez długi czas były związki z Niemcami (Prusami), Czechami czy Austrią. Co oczywiście nie znaczy, że to Polacy - to kim się Ślązak czuje to raczej nabardziej zależy od niego samego, bo związki rodzinno-kulturowe wiele rodzin rdzennie Śląskich znajdzie z każdym z okolicznych krajów.
Tyle, że wieki promieniowanie kultury, gospodarki i osadnictwa niemieckiego sprawiły, że był / jest to region związany z Niemcami. Dużo osób też zapomina, że były okresy kiedy to Austria lub Czechy władały dużymi częściami Śląska / miały na niego wpływ przez dłuższy czas. Zresztą do tej pory część Śląska leży w Czechach.
Oczywiście okres kilku wieków przed I W.Ś to okres Niemiecki.
Ogólnie nawet wśród Ślązaków zdania są podzielone. Są tacy którzy się czują Niemcami, tacy (mniej ale zawsze) którzy się czują Polakami i tacy którzy się czują Ślązakami. Zresztą np.tzw Ślązacy z Opolskiego, a z Górnego Śląska to też trochę inna bajka. Na samym Górnym Śląsku w Rudzie Śląskiej a np. Żorach możesz mieć trochę inne podejście.
Prawda jest taka, że najbliższe prawdzie stwierdzenie jest takie, że Śląsk albo był Śląski albo wielokulturowy. Trochę podobnie jak Gdańsk mimo, że pewnie Tczewiak się pewnie zagotuje na takie porównanie hue hue