Jakis czas temu tez mialem dylemat co kupic, LCD czy plazme. W koncu zdecydowalem sie na plazme PANASONIC VIERA TX-P37X10E (w tej chwili mozna go kupic za okolo 3k PLN) i powiem wam dlaczego:
KOLORY:
Oczywista oczywistoscia jest , ze plazmy maja ladniejsze kolory i wieksza glebie kolorow
KONTRAST:
W ekranach plazmowych każdy punkt ekranu jest samodzielnym źródłem światła niezależnym od innych, a to oznacza, że tylko jasne obszary obrazu wymagają rozświetlenia. Owocuje to głębszymi poziomami czerni. W telewizorach LCD poszczególne punkty dla uzyskania czerni muszą blokować światło z tylnego stałego podświetlenia co nie jest w pełni możliwe, i dlatego nie mogą osiągnąć w ten sposób czerni porównywalnej z ekranami plazmowymi.
CZAS REAKCJI:
W telewizorach LCD przejście punktu przez cykl polega na zmianie stanu z aktywnego (czarnego) na nieaktywny (biały) i z powrotem na czarny. Czas tego procesu może być różny, ale zwykle mieści się pomiędzy 25 a 4 milisekundami. Nawet najszybsze ekrany LCD z najwyższym trudem wyświetlają naprawdę szybki ruch w wyraźny sposób.
Ponieważ w telewizorach plazmowych każdy piksel jest całkowicie niezależny telewizory te mogą odświeżać obraz prawie natychmiast. Punkty ekranu plazmowego reagują tak szybko, że termin "czas reakcji" jest tutaj nieodpowiedni, ponieważ nawet najszybszy ruch wygląda wyraźnie i czysto.
OSTROSC:
Ekrany plazmowe potrafią odwzorować kolory w większym stopniu odpowiadające barwom naturalnym, więc zapewniają realistyczne obrazy pełne szczegółów, lepiej dostosowane do oglądania w oświetleniu domowym.
Ekrany LCD mogą wydawać się bardziej szczegółowe w oświetleniu sklepowym w wyniku pełnej jasności i ostrości wyświetlanych na nich obrazów. Jednak w rzeczywistości taki wysoki poziom jasności i ostrości może wyglądać nieprzyjemnie i nierealistycznie w domu. Tak jak ważne jest, aby wyświetlane obrazy były szczegółowe, również istotne jest to, aby zawsze wyglądały naturalnie.
KĄT WIDZENIA:
Obraz na telewizorach plazmowych może być oglądany pod bardzo dużym kątem bez widocznej utraty koloru lub kontrastu, dzięki faktowi, że telewizory te emitują światło wprost z każdej komórki wchodzącej w skład ekranu.
Punkty na ekranach LCD jedynie zatrzymują światło pochodzące z pojedynczego miejsca położonego za ekranem, dlatego ekrany LCD powodują utratę kontrastu i koloru jeżeli są oglądane pod kątem większym niż 45 stopni.
WYPALANIE SIE EKRANU i ŻYWOTNOSC
Początkowo telewizory plazmowe były wrażliwe na wypalanie ekranu. Ten problem został jednak w znacznej mierze wyeliminowany dzięki szerszemu wykorzystaniu wbudowanych systemów oszczędzania ekranu i znaczącym udoskonaleniom luminoforu.
Telewizory plazmowe odznaczają się obecnie żywotnością która jest co najmniej równa żywotności telewizorów LCD. Telewizory obu technologii zapewniają co najmniej 60 000 godzin pracy przy normalnych warunkach oglądania nim utracą więcej niż połowę początkowej jasności. Oznacza to 27 lat ciągłego oglądania po 6 godzin na dobę.
ZUŻYCIE ENERGII
W rzeczywistości telewizory plazmowe nie muszą zużywać więcej energii niż telewizory LCD - co jest oczywiste jeśli zastanowimy się, jak działają obie technologie.
Telewizory plazmowe potrzebują pojedynczego zapłonu komórki plazmowej aby sprawić, by rozświetlił się odpowiedni punkt ekranu. Ponieważ czerń jest osiągana poprzez wstrzymanie prądu elektrycznego płynącego przez komórkę, w przypadku wyświetlania ciemnych ujęć telewizor plazmowy zużywa względnie mało energii.
Telewizory LCD są zasilane stałą energią niezależnie od tego, czy wyyświetlane są ciemne czy jasne ujęcia w związku z faktem, że używają stałego tylnego podświetlenia.
Oglądając przykładowo "Władcę Pierścieni" na DVD z użyciem telewizora LCD, niezależnie od tego, że film zawiera połączenie wielu ciemnych i jasnych ujęć telewizor będzie pobierał stałą ilość energii na przeciętnym poziomie, ponieważ natężenie tylnego podświetlenia jest niezmienne niezależnie od tego jak ciemna jest zawartość ujęcia.
Oglądając ten sam film z użyciem telewizora plazmowego, podczas jasnych ujęć będzie zużywał on potencjalnie więcej energii niż telewizor LCD. Jednak podczas ciemnych scen będzie on zużywał mniej energii niż telewizor LCD. W efekcie ogólny pobór energii będzie taki sam dla obu telewizorów. W rzeczywistości przy naprawdę mrocznym filmie telewizor plazmowy może zużyć znacząco mniej energii niż telewizory LCD!
Nie dawno weszly na rynek jeszcze lepsze technologicznie telewizorki tzw. LED. No to to juz bajka, ale na razie ceny sa zbyt zabojcze by takie cudo kupic.