Jakość życia Brytyjczyków nie jest dobra - wynika z badania analizującego m.in. długość życia, warunki pogodowe oraz koszty dóbr konsumenckich.
W raporcie uwzględniającym 10 największych państw europejskich, Wielka Brytania zajęła ostatnie miejsce, tuż za Irlandią. Na szczycie tabeli uplasowała się Francja i Hiszpania.
Mimo że dochody Brytyjczyków są stosunkowo wysokie (ok. 35,7 tys. funtów rocznie, czyli ok. 10 tys. funtów więcej niż średnia europejska), to jednak koszty życia na Wyspach należą do jednych z najwyższych – paliwo, jedzenie oraz alkohol są o wiele droższe od średniej europejskiej.
Z ceną ok. 1,08 funta za 1 litr benzyny bezołowiowej, Zjednoczone Królestwo znalazło się na drugim miejscu wśród najdroższych krajów w Europie. Co więcej – za litr diesla zapłacimy tutaj więcej niż gdziekolwiek w Europie – 1,13 funta (średnia cena na kontynencie jest o 19-20 pensów niższa i wynosi ok. 0,94 funta).
Autorzy raportu cenowego opublikowanego na stronie uSwitch zanalizowali 10 krajów europejskich biorąc pod uwagę 17 kryteriów, m.in. cen gazu, elektryczności, paliwa, żywności oraz napojów oraz tego, ile każde państwo wydaje na edukację oraz warunki klimatyczne.
Francja, Hiszpania i Dania znalazły się na szczycie rankingu, a Szwecja, Irlandia oraz Wielka Brytania – w końcówce zestawienia.
Raport uSwitch wskazuje, że Brytyjczycy mają najmniejszą liczbę dni wolnych od pracy w ciągu roku – średnia europejska wynosi 26, zaś Hiszpanie odpoczywają aż 41 dni w roku. Konsumenci na Wyspach płacą najwyższe ceny za diesel, jedzenie, przy czym państwo dotuje służbę zdrowia i edukację kwotą poniżej średniej europejskiej. Ponadto Brytyjczycy żyją średnio 78,9 lat, a Francuzi, Włosi i Szwedzi co najmniej 80.
- Dobra jakość życia, to nie same pieniądze. Nasz raport pokazuje, dlaczego tak dużo Brytyjczyków przeprowadza się do Francji i Hiszpanii – mówi Ann Robinson, Director of Consumer Policy w uSwitch.
uSwitch opublikował swoje dane tydzień po rankingu Human Development Index Organizacji Narodów Zjednoczonych. W prestiżowym zestawieniu Wielka Brytania po raz pierwszy nie znalazła się w pierwszej dwudziestce.
Źródło "Moja Wyspa", Katarzyna Kozak
|